Upravni sud poništio Odluku Skupštine Kraljeva o odbacivanju „referenduma za spas apoteka“

Uz svađu i fizičke ekscese u kraljevačkoj skupštini, 27. novembra prošle godine odbačen je predlog o raspisivanju refrenduma na kojem bi se građani izjasnili o statusu tzv. „državnih apoteka“ u Kraljevu. Lokalna opozicija najavila je tada nastavak svoje „bitke’’ pred sudovima.

„Slučaj referendum“ koji je tada preseljen pred Sudsko veće Upravnog suda dobio je epilog 16. januara, kada je doneta, a sada i objavljena odluka Sudskog veća Odeljenja Upravnog suda u Kragujevcu da se „po tužbi Inicijativnog odbora za sprovođenje referenduma, a protiv tužene Skupštine grada Kraljeva“ donosi presuda kojom se tužba uvažava i poništava skupštinska odluka kojom je 27. novembra prošle godine, odlukom glasova većine odbornika, odbačena narodna inicijativa radi raspisivanja referenduma na teritoriji grada Kraljeva za ukidanje Odluke o uslovima i postupku davanja u zakup nepokretnosti u javnoj svojini grada Kraljeva, koje koristi „Apotekarska ustanova Kraljevo“.

U svojoj odluci Sudsko veće navelo je da se predmet vraća Skupštini Grada Kraljeva na ponovno odlučivanje.

U obrazloženju se navodi da je tužba Upravnom sudu podneta 20. decembra 2024. i da u njoj tužilac osporava zakonitost sporne skupštinske odluke pozivanjem na odredbu člana 141. Zakona o opštem upravnom postupku. Kako je navedene u odluci Sudskog veća „osporeno rešenje nije doneto u skladu sa navedenom odredbom, jer sadrži nepotpun uvod, dispozitiv i uputstvo o pravnom sredstvu, kao ni obrazloženje“.

U presudi Upravnog suda navodi se, takođe, da „iz osporenog rešenja proizlazi da je tuženi propustio da da razloge kojima se rukovodio prilikom donošenja osporenog rešenja, odnosno da navede činjenično stanje i dokaze koji predstavljaju osnov za donošenje rešenja o odbacivanju narodne inicijative, a koje rešenje je doneo na osnovu odredaba Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, na koje se pozvao u uvodu osporenog rešenja.  Zbog navedenih razloga, sud ne može da oceni da li su postojali uslovi propisani pomenutim zakonom, za odluku kakva je doneta u dispozitivu osporenog rešenja, kao ni osnovanost navoda tužbe.”

Gradski odbor SNS: Opozicija laži predstavlja kao istinu

Ovim povodom oglasio se i Gradski odbor Srpske napredne stranke (SNS) u Kraljevu koji ocenjuje da je rešenje ukinuto – iz formalnih razloga:
U ponovnom postupku nadležni organ, tj. Skupština grada dužna je da donese novo na zakonu zasnovano rešenje, pri čemu je vezana pravnim shvatanjem i primedbama suda u pogledu postupka, datim u presudi. na osnovu člana 69. stav 2. Zakona o upravnim sporovima na čiju shodnu primenu upućuje odredba 76. Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, tj. da se donese novo rešenje u roku od 30 dana na sednici Skupštine, u kojem će biti ispoštovani navodi iz presude Upravnog suda“.

Kraljevački naprednjaci ocenjuju da „opozicija, u nastojanju da dobije političke poene, ne preza od iznošenja neistinitih tvrdnji koje narušavaju integritet politike i stvaraju konfiziju u društvu. Istina, ne iznenađuje nas to! Laž je za njih legitimno sredstvo u političkoj borbi. Nećemo dozvoliti da se laži, obmane i neistina predstave kao istina! Nećemo dozvoliti još jednu manipulaciju naše opozicije! Na kraju, istina uvek nađe svoj put! Istina će da pobedi!”

Istorijat priče o referendumu o apotekama

Da podsetimo, inicijativu za održavanje referenduma, odbornici vladajuće većine odbacili su uz obrazloženje da među 10.652 potpisa građana za referendum nema dovoljno validnih potpisa. Nema, jer je, kako je navođeno, bilo više od dve hiljade potpisa „sa greškom”, uglavnom zbog nedostatka potpisa ovlašćenog overivača, tj. državnog službenika. Nije pomoglo ni uporno objašavanje odbornika opozicije da to nije njihova krivica, da nedostatak tog potpisa službenika ne može ni u pravnom smislu biti razlog za poništavanje izraženog stava građana sa potpisom i ličnim podacima.

Sa sednice skupštine grada Kraljeva – foto portal Krug, 27. novembar 2024.

Uz to, pokretači inicijative za referendum, na zamerke predstavnika vlasti što nisu potpisivanje pažljivo pratili, isticali su da za to nisu imali ni pravo ni mogućnost provere rada overivača.

– Takve primedbe su neosnovane, jer za to mi nemamo ni pravno aktivnu legitimaciju. Nismo, dakle, mogli da kontrolišemo i proveravamo rad državnog službenika, u ovom slučaju overivača. Uostalom, to pitanje odgovornosti je zakonom regulisano i ne mogu te propise derogirati odbornici, čak ni skupštinske većine. Stoga, tvrdim, ova inicijativa će biti odbačena, ali će  referenduma, ipak, biti. Evo kako, kada i zvanično dobijemo rešenje o odbacivanju ove inicijative, onda se stiču prava i uslovi za podnošenje krivičnih prijava za one koji su doveli do ovakve situacije. I ne samo to, jer tu je i upravni postupak, ali i podnošenje žalbe Ustavnom sudu, pošto su prekršeni pojedini članovi Ustava Srbije  – najavio je na ovom zasednju gradske skupštine Predrag Voštinić, odbornik Lokalnog fronta.

Da podsetimo, kraljevačka opozicija organizovala je 12. novembra prošle godine ispred zgrade Gradske uprave protest za, kako je na skupu navedeno, odbranu 11.000 potpisa građana koji su se izjasnili za sazivanje referenduma na kojem bi građani odlučivali o ukidanju odluke o izdavanju u zakup osam apoteka.

Tada je predstavnica zaposlenih u Apotekarskoj ustanovi Biserka Nikolić Zubac istakla da ne zna koliko dugo će Apotekarska ustanova Kraljevo opstati, jer više nema njihovih apoteka koje su donosile najveći profit i da je davanjem u zakup najboljih lokala u gradu ugrožen opstanak ustanove, budući da su ostale samo manje apoteke u gradu i nekoliko njih na selu, koje su i do sada bile neprofitabilne.

Na protestu je i advokat Vladimir Beočanin poručio da su se okupili u odbranu vladavine prava, jer je lokalna vlast, kako je naveo, najpre pokušala da opozove glasove, a onda da skoro 2.000 glasova učini pravno nevidljivimOn je ocenio da predstoji dokazivanje da je u pitanju krivično delo nesavestan rad u službi koje su, po nalogu, izvršili su overivači, koji nisu svesno popunjavali delove izjava građana.

Opozicija je na protestnom skupu poručila i da će institucionalna borba biti dugajer pravosuđe nije efikasno.

Mimo procedura, kraljevačku javnost o nedovoljnom broju potpisa, nije obavestila Gradska izborna komisija, već Gradski odbor SNS Kraljevo.

Tokom zakonskog roka od 15 dana za otklanjanje utvrđenih nedostataka, Inicijativni odbor i opozicione stranke koje su u ovom procesu pružale tehničku podršku, nisu ni prikupljali nove potpise, saopštivši da je „za samo dva i po sata dnevno (a termini se, čak i menjaju), fizički nemoguće – za oko minut po jednom potpisu) sakupiti dovoljno potpisanih izjava”.

Čitava procedura izdavanja u zakup osam apoteka obavljena je prošle godine ubrzano, uprkos protivljenju zaposlenih u Apotekarskoj ustanovi Kraljevo, uprkos negodovanju kraljevačke opozicije i oko 18.000 građana koji su se svojim potpisima, najpre peticijom izjasnili protiv takve odluke, u strahu da će ona značiti i kraj Apotekarske ustanove Kraljevo kojoj su apoteke na ovih osam najatraktivnijiih lokacija donosile 54 odsto prihoda.

Oni koji ostaju u neprofitnim objektima (Apotekarska ustanova ima 31 apoteku, od kojih su neke na seoskom području) neće moći da zarade svoju platu, isticano je više puta, kao i činjenica da će nekoliko desetina farmaceuta u Kraljevu, u slučaju da do gašenja Apotekarske ustanove dođe – ostati bez posla.

Obrazloženja gradskih vlasti da je sufinansiranje ove ustanove velika opasnost po gradski budžet, ne pije sasvim vodu, jer su za budžet grada onda vrlo „opasna“ i neka druga javna preduzeća i ustanove za koje se svake godine izdvajaju desetine miliona dinara, a Apotekarska ustanova je prvi i jedini put sredstva iz budžeta tražila i dobila samo 2023. godine.

Peticiju da apoteke koje građani zovu „državnim“ ne budu izdate u zakup privatniku potpisalo je tokom proleća prošle godine više od 18.000 građana, ali je odluka o zakupu ipak usvojena na sednici gradske skupštine, nakon čega je 7. juna 2024. objavljen oglas, a krajem juna, ekspresno i izabran konzorcijum apotekarskih ustanova „Great Pharmacy” iz Loznice i Apotekarska ustanova „Filly Farm” iz Velike Plane, koji je zakupio osam apoteka .

M. M. D.

Jedan komentar za objavu “Upravni sud poništio Odluku Skupštine Kraljeva o odbacivanju „referenduma za spas apoteka“

  1. Pa dobro Lokalno komunisticki front je ionako ovu akciju za prikupljanje podataka gradjana.

Komentari za ovu vest su zatvoreni.