Aktivisti inicijative Spasimo Studenicu organizuju potpisivanje peticije protiv izgradnje HE i MHE na reci Studenici. Podršku u vidu potpisa potražiće najpre u svojoj sredini, među meštanima MZ Ušće
Večeras će na području Ušća početi potpisivanje peticije kojom se traži zaštita reke Studenice od izgradnje malih hidroelektrana. Peticija nosi naziv „Spasimo sliv reke Studenice“, a zahtevi su:
- Zaštititi kulturni predeo „Sliv reke Studenice“ od izvora Studenice do njenog ušćau Ibar u skladu sa Uredbom Vlade Republike Srbije od 15. januara 2021. godine;
- Poništiti sve odobrene građevinske dozvole za izgradnju MHE/HE na reci Studenici i na njenom slivu;
- Izbrisati iz Prostornog plana Republike Srbije i Prostornog plana grada Kraljeva sve lokacije za izgradnju HE i MHE u „Slivu reke Studenice“ prenete iz zastarelog katastra.
Peticija je naslovljena na Vladu Srbije, a Goran Nikolić, jedan od inicijatora, kaže da će potpisivanje najpre krenuti među stanovnicima MZ Ušće:
– U MZ Ušće ima oko 1.700 građana sa pravom glasa i naš je cilj da peticiju potpiše više od 50% njih. Očekujemo da će naše komšije i rođaci podržati peticiju, jer smo svi mi egzistencijalno vezani za Studenicu. Zato moramo prvo mi sami da stanemo u odbranu reke i da se angažujemo u toj borbi, to ne može niko umesto nas. Za ova dva meseca od kako smo pokrenuli inicijativu Spasimo Studenicu imali smo mnogo kontakata i podrške od sličnih ekoloških organizacija širom Srbije. Oni podržavaju našu borbu, kao i mi njihovu, ali najpre meštani moraju da bude angažovani i jedinstveni.
Nikolić kaže da će ako peticiju potpiše značaja broj Ušćana, potpisivanje biti organizovano i u drugim mesnim zajednicama u slivu Studenice, kao i u Kraljevu.
U objavi o pokretanju peticije inicijatori navode:
„Molimo sve građane, udruženja i političke stranke, penzonerske organizacije… kojima je stalo do reke Studenice da pozovu svoje članove na potpisivanje ove peticije“.
Peticiju prati i Otvoreno pismo, koje je upućeno predsedniku države, predsednici vlade, patrijarhu SPC, episkopu žičkom Justinu, Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, zavodu za zaštitu spomenika kulture, kancelariji Evropske unije i čelnicima grada Kraljeva. U njemu se na početku najpre podseća da je za Kulturni predeo “Sliv reke Studenice” predviđene posebne mere zaštite, a među njima je “zabrana hidroregulacije koja sprečava slobodnu migraciju riba i beskičmenjaka“. Ovo je sadržaj Otvorenog pisma:
One koji nisu pratili događaje koji su prethodili pokretanju peticije i kako je uopšte otvoren problem izgradnje MHE na reci Studenici upućujemo na naše tekstove:
„Branićemo Studenicu, ako treba, i svojim telima“
Ako dozvolimo prvu branu, izgubili smo Studenicu!
R. Vesković
Fotografije sa FB grupe Spasimo Studenicu