Predstavljanje EKO sistem projekta u godišnjaku „Kraljevački vatrogasac“

Ovaj časopis posvećen je aktivnostima Dobrovoljno vatrogasnog društva Kraljevo, kao još jedan način promocije (uz sajt i društvene mreže) svega što DVD radi na realizaciji projektnih i ostalih aktivnosti u radu na prevenciji i zaštiti od požara

Tradicionalno, Dan dobrovoljnih vatrogasaca Srbije i Dan Dobrovoljno vatrogasnog društva (DVD) Kraljevo obeležava se 27. septembra, u znak sećanja na taj datum 1941. godine, kada su članovi tadašnje vatrogasne čete, prevarivši nemačke straže, izašli iz okupiranog Kraljeva i svirajući koračnice prebacili se do Goča, gde su se pridružili partizanskom odredu „Jovo Kursula“.

Uvek na taj dan izlazi i godišnjak – list „Kraljevački vatrogasac, čiji je urednik do prošle godine bio kraljevački hroničar dr Milan Matijević. On je uredničko mesto prepustio Aleksandru Lazoviću, predsedniku Gradskog vatrogasnog saveza, koji je poslednjih nedelja imao pune ruke posla da za štampanje pripremi novi broj „Kraljevačkog vatrogasca“. Tokom rada na listu bilo je puno više posla, budući da prošle godinezbog „uredničke tranzicija“, ovaj časopis nije izašao.

I ove godine „Kraljevački vatrogasac“ izaći će na 24 strane, a u njemu se nalaze tekstovi o projektnim aktivnostima DVD Kraljevo iz prošle iz ove godine. Tako će, i u pisanoj formi ostati rezultati aktivnosti koje DVD Kraljevo sprovodi, pre svega kroz projekte „Zajedno možemo da zaštitimo naše šume“ – realizovan u drugoj polovini prošle godine i kroz njegov nastavak – projekat „Zajedno možemo da zaštitimo naše šume 2“, čiја je realizacija u toku. Cilj je – jačanje kapaciteta dobrovoljnih vatrogasnih društava na području Kraljeva da aktivno učestvuju u sprovođenju javnih politika u oblasti civilne i zaštite životne sredine i prepoznavanje značaja dobrovoljnog vatrogastva i volonterizma u sistemu civilne zaštite.

U časopisu „Kraljevački vatrogasac“ su, pored tekstova posvećenih realizaciji prošlogodišnjeg projekta, koje su promovisane i u medijima, ali i na zvaničnom  sajtu DVD Kraljevo i na FB stranici ovog društva obrađene teme koje se odnose na aktivnosti koje ih očekuju kroz ovogodišnji projekat, a usmerene su na: unapređenje saradnje vatrogasnih društava i udruženja planinara na zaštiti šumskih resursa na lokalnom nivou, na volonterski aktivizam mladih kroz organizovanje volonterskog kampa na kojem će mladi biti edukovani o značaju i zaštiti šuma, ali i o tome kako da se snađu u prirodi i da svojim ponašanjem spreče nastanak požara.

Katarina Dimitrijević, predsednica Ženske sekcije DVD Kraljevo i Aleksandar Lazović, predsednik Gradskog vatrogasnog saveza Kraljevo

U okviru medijske kampanje ’’Šume su pluća naše planete, zaštitimo ih!” biće pripremljen edukativni serijal kratkih zanimljivih video priloga na temu zaštite šuma od požara.

Tekstovi u „Kraljevačkom vatrogascu“ posvećeni su i događaju koji je, povodom početka drugog ciklusa EKO-SISTEM programa – osnaživanja mreža udruženja građana koje se bave zaštitom životne sredine, u julu održan u Zrenjaninu. Bio je to uvodni trening na kojem su potpisani ugovori između Mladih istraživača Srbije i 13 organizacija čiji su projekti, među kojima i projekat DVD Kraljevo – podržani.

Budući da se u časopisu sublimiraju aktivnosti između dva broja, u ovom izdanju „Kraljevačkog vatrofgasca“ pišemo i o aktivnosti koja je, nevezamo za projekat, bila obavezna preregistracija po novom Zakonu o dobrovoljnom vatrogastvu. To smo uradili među prvima u Srbiji. Novi Zakon predviđa da DVD mora da ima obučenu operativnu jedinicu i opremu za gašenje požara, pa tek onda da se registruje. Mi smo to sve to uradili za Gradski vatrogasni savez i sedam seoskih DVD-a, jer smo zahvaljujući projektima dobili i opremu, tako da smo potpuno osposobljeni, a u proceduri je registracija i novog DVD Mataruška Banja, koje će takođe, uskoro ispuniti sve uslove. Oni već imaju obučenu operativnu jedinicu, a pri kraju je projekat njihovog dobijanja opreme vredne 850.000 dinara. Zakon o dobrovoljnom vatrogastvu je predvideo obavezu lokalnih samouprava da donesu akt kojim će utvrditi sistem podsticaja i povlastica za pripadnike dobrovoljnih vatrogasnih jedinica, poput besplatnih ulaznica na bazen, besplatnog prevoza u lokalu ili na neke druge načine – pojašnjava Aleksandar Lazović.

On podseća da je Grad Kraljevo prošle godine u februaru usvojio Odluku o određivanju subjekata od posebnog značaja među kojima se od tada nalazi i Gradski vatrgasni savez.

– Država određuje subjekte od posebnog značaja na nivou republike, a grad na lokalnom nivou. Gradski vatrogasni savez određen je za zaštitu i spasavanje kao subjekat od posebnog značaja, što je priznanje našeg grada, ali i podstrek. Kada bi nas oni angažovali za gašenje požara, bili bi dužni i da nam plate troškove amortizacije opreme i dnevnica za ljudstvo, ali nije se desilo još da nas oni pozovu. Nas pozivaju iz Sektora za vanredne situacije kada treba da izađemo na gašenje požara, letos su u Studenici bila tri požara, tako da grad onda nema obavezu našeg finansiranja – ističe Lazović.

Prošle godine projektne aktivnosti bile se posvećene medjusektorskoj saradnji između Grada, lovačkih i planinarskih društava, a u novom projektu su usmerena samo na planinarska društva i očekuje se potpisivanje sporazuma o saradnji  sa nima.

Sva naša dobrovoljna vatrogasna društva su uključena u ovaj projekat. Mi smo mreža u kojoj je vodeći partner DVD Kraljevo, a oni su partneri na projektu. Prošle godine smo napravili edukaciju vatrogasnih društava na temu zaštite šuma, ekologije i značaju otvaranja Poglavlja 27 u postupku pridruživanja Srbije Evropskoj uniji, osnaživanja organizacija i podizanju kapaciteta dobrovoljnih vatrogasnih društava u smislu obuka. Ove godine treba svi zajedno da mapiramo – utvrdimo moguće lokacije za vodozahvate. Projektom je predviđeno da će izrada projektno-tehničke dokumentacije za jedan vodozahvat biti finansirana od strane Ekosistem projekta.

DVD Kraljevo je sertifikovano i za održavanje vatrogasnih kurseva – obično  dva godišnje: prolećni i jesenji kurs na kojima se obučavaju oni kojima je to potrebno za posao.

Postoje preduzeća u kojima je to neophodna pozicija za radnika koji je zadužen za protivpožarnu zaštitu i mora da ima vatrogasnih kurs. Takođe, neophodno je i da u nekim preduzećima i ustanovama  svaki radnik na svake tri godine prođe kroz opšti kurs vatrogastva. Mi imamo kurseve za pripremanje kandidata za polaganje stručnih ispita. Mi ih ne ispitujemo, ali smo sertifikovani da pripremamo kandidate po planu i programu koji je propisan – podseća naš sagovornik.

Od pre par godina član DVD Kraljevo je i prinčevski par Ljubica i Mihailo Karađorđević, najmlađi sin Tomislava Karađorđevića, pa je i ovoj temi u časopisu „Kraljevački vatrogasac“ posvećen jedan tekst.

I u ovom broj časopisa „Kraljevački vatrogasac“ postoji tekst и o nekom starijem pripadniku DVD-a, a ovog puta je to Mirko Raičić, nekadašnji načelnik Raškog okruga, koji je u dva mandata bio predsednik DVD Kraljevo.

*Aktivnosti projekta “Zajedno možemo da zaštitimo naše šume 2” su deo EKO-SISTEM programa koji realizuju Mladi istraživači Srbije, a podržava Švedska.

      M. M. D.