Više srednjoškolaca sa odličnim uspehom moći će da dobije nagradu „Anđelko Savić“, koja se finansira iz zakupnine za „Zadužbinu“, jer je ublažen materijalni cenzus koji treba ispuniti. Ublaženi su i kriterijumi za pravo na naknadu troškova za vantelesnu oplodnju
Kao što je najavio u razgovoru za portal KRUG za tekst o tome kako se troše sredstva od izdavanja „Zadužbine“, gradonačelnik Predrag Terzić je već posle desetak dana sa stručnim službama pripremio novu Odluku o dodeli nagrade „Anđelko Savić“ učenicima srednjih škola. Na današnjoj sednici Gradskog veća usvojen je predlog ove Odluke, koju u konačnom usvaja Skupština grada.
Izmene se odnose na proširenje prava i povećanje ukupnih sredstva za nagradu. Umesto 0,1% od poreskih prihoda (što ove godine iznosi 3,1 milion dinara), od naredne godine će biti izdvojeno 0,2% prihoda od poreza. U ovom delu odluka će moći da se primenjuje tek od sledeće godine, jer je ovogodišnji budžet već formiran, naravno. Ovih sledeće godine će iznositi 0,2% otprilike baš koliko sredstva grad ubere od kirije za „Zadužbinu“, zašta smo se i zalagali u tekstu Kako se troše sredstva od izdavanja „Zadužbine“.
Pogledajte izjavu dr Predraga Terzića:
– Kad je objekat izdat na početku je zakupac uložio velika sredstva u rekonstrukciju, pa je 50% zakupnine odlazilo na otplatu tih troškova. Tako je bilo do jula prošle godine, a od tada uplaćuju pun iznos. Iz tog razloga mi ovim predlogom želimo da uvećamo i sredstva za nagradu „Anđelko Savić“ na 0,2% poreskih prihoda, što će biti i više nego dupli iznos, jer naši prihodi od poreza na imovinu i na zarade iz godine u godinu rastu – kaže gradonačelnik Predrag Terzić.
Ostaje uslov da se nagrada dodeljuje odličnim učenicima (prosek 4,50 – 5,00) drugog, trećeg i četvrtog razreda srednje škole. Ali se menja socijalni cenzus koji mora da ispuni onaj ko konkuruše: umesto do 30% prosečne plate po članu domaćinstva, pravo će moći da ostvare oni čiji prihodi po članu domaćinstva ne prelaze 50% prosečne plate u Kraljevu iz prethodne godine.
Očekuje se da će zahvaljujući ovim izmenama, koje će biuti primenjene već ove godine, pravo na nagradu moći da ostvari znatno više odličnih srednjoškolaca, nego što je to bilo prošle godine kada je nagradu od 15.000 dinara primilo samo njih 63. Zato od predviđena tri miliona prošle godine nije potrošena ni trećina:
– Mi ni ove iznose do sada nismo uspeli da raspodelimo, jer su kriterijumi bili strogi i zbog toga smo ih izmenili. Ostaje da mogu konkurisati isključivo odlični đaci, ali smo proširili socijalni aspekt na one čiji je prosek primanja po članu manji od 50% od prosečne plate. U četvoročlanom domaćinstvu to znači da primanja mogu biti do dve prosečne kraljevačke plate.
Gradski većnici su na današnjem zasedanju usvojili i Predlog izmena Odluke o ostvarivanju prava na naknadu troškova za vantelesnu oplodnju, kojima je ovo pravo prošireno. Izmenama je omogućeno pravo na ovu naknadu bračnim i vanbračnim parovima u kojima je bar jedan od supružnika srpskog državljanstva, a ne kao do sada da obe osobe moraju biti srpski državljani. Takođe, dovoljno je da par pre konkurisanja ima prebivalište (za raseljenje – boravište) na teritoriji Kraljeva najmanje godinu dana, umesto tri godine kao što je bilo do sada. O ovim izmenama Terzić kaže:
– Svakog četvrtka ili petka primam građane i saznajem za njihove probleme. Tako smo u razgovoru sa jednim bračnim parom saznali i za sledeći problem: Kraljevčanin se oženio devojkom iz druge zemlje, koja još nije dobila državljanstvo i ona ovde trebna da čeka 5-6 godina da dobije državljanstvo. Pa ako ima 34 godine, znači treba da čeka do 40, a tada su njene šanse da zatrudni znatno manje. Imali smo i situaciju da ljudi dođu da žive u Kraljevu… bilo je 3 godine da treba da čekaju, dovoljno je godinu.
Opredelili smo sredstva za ove namene, ako ne bude dovoljno, angažovaćemo iz tekuće budžetske rezerve. Nećemo da dozvolimo da ijedan par koji se obrati ostane bez pomoći grada – kazao je Terzić.
Terzić je podsetio da grad Kraljevo ima blaže kriterijume koje treba ispuniti da bi se ostvarilo pravo na nakanadu za vantelesnu oplodnju, nego mnogi drugi gradovi u Srbiji, pa i sama država. Tako je starosni uslov proširen do 50. godine života žene, a naknadu je moguće prebaciti i klinikama u inostranstvu koje su registrovane za vantelesnu oplodnju.
Podsetimo, pravo na ovakvu pomoć grada ima par koji je prethodno bezuspešno imao tri pokušaja vantelesne oplodnje o trošku zdravstvenog osiguranja, kao i par koji zbog godina starosti žene ili broja pokušaja nije uključen u program na teret zdravstvenog osiguranja.
R.Vesković