Vrnjačka Banja među četiri najbolje lokalne samouprave u Srbiji

Pobednici konkursa Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave i Stalne konferencije gradova i opština za najbolje opštinske/gradske uprave u primeni principa dobrog upravljanja u prošloj godini dobili su po dva i po miliona dinara i vrednu opremu

Vrnjačka Banja bila je domaćin svečanog skupa na kojem su, u organizaciji Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) i Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) dodeljene Godišnje nagrade za najbolje opštinske/gradske uprave u primeni principa dobrog upravljanja u 2022. godini

Nagrade su dodeljene u četiri kategorije dobrog upravljanja, a za najbolje lokalne samouprave proglašeni su  Vrnjačka Banja, Kragujevac, Vranje i Sokobanja.

Opština Vrnjačka Banja nagrađena je u kategoriji Ravnopravnost i anti-diskriminacija, Grad Kragujevac u kategoriji Efikasnost i delotvornost, Grad Vranje u kategoriji Odgovornost i vladavina prava, a opština Sokobanja u kategoriji Transparentnost i učešće javnosti u radu lokalne samouprave.

Nagradni fond ove godine bio je 10 miliona dinara, a bilo je 30 prijava.

Ministar državne uprave i lokalne samouprave dr Aleksandar Martinović istakao je da se nagrade dodeljuju kako bi jedinice lokalne samouprave bile podstaknute da ulože dodatne napore u podizanje kvaliteta života ljudi na lokalu.

Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO ocenio je da promocija dobrih primera, kao i usvajanje i primena načela dobrog upravljanja, dovode do konkretnih pozitivnih promena.

Boban Đurović, predsednik opštine Vrnjačka Banja podsetio je da je ova lokalna samouprava, između ostalog, u cilju poboljšanje uslova uslova stanovanja socijalno ugroženih kategorija stanovništva sa kancelarijom Ujedinjenih Nacija za projektne usluge realizovala projekat Pristojan život – doprinos socijalnoj inkluziji Roma i drugih marginalizovanih grupa.

Boban Đurović – predsednik Opštine Vrnjačka Banja

Projekat vredan više od milion dolara doprineo je socijalnoj inkluziji osetljivih društvenih grupa kroz unapređenje stanovanja i mera socijalne integracije, dodeljeno je 20 opremljenih stambenih jedinica u novoizgradjena izgradi za žene žrtve nasilja, pripadnicima romske populacije i mladima koji izlaze iz sistema socijalne zaštite. Izvršene su i rekonstrukcije na tri nepokretnosti u kojima žive ove kategorije, a deci korisnika obezbeđena je psihosocijalna podrška, kao i podrška pri samozaposljavanju kroz edukaciju, stručnu praksu i gotovina u iznosu od 300.000 dinara po korisniku za kupovinu opreme koja će im olakšati započinjanje sopstvenog biznisa – naveo je Đurović.

Pobednicima konkursa sredstva su dodeljena iz Programa podrške razvoju i funkcionisanju sistema lokalne samouprave, a svaka lokalna samouprava dobila je po 2,5 miliona dinara.

SKGO je pobednicima konkursa donirao i opremu od po 1.125.000 i to prema predlozima nagrađenih gradova i opština.

     M. M. D.