Ušćani i Studeničani zabrinuti za sudbinu reke Studenice na kojoj se obavljaju pripremni radovi za izgradnju hidroelektrane, zakazali su protest za 28. avgust. Inspekcije do sada nisu reagovale na njihove prijave
Pre nepune dve nedelje pojavile su se prve informacije o tome da se na obalama reke Studenice i u njenom koritu na oko 5 kilometara uzvodno od ušća u Ibar obavljaju nekakvi zemljani radovi. Prema svim dostupnim informacijama, meštani ušćanskog i studeničkog kraja su zaključili da se radi o pripremama za izgradnju hidroelektrane, što je izazvalo njihovo nezadovoljstvo i, što za naše prilike nije baš uobičajeno, brzu organizaciju. Za sada su i dalje okupljeni u okviru FB grupe „Spasimo Studenicu“, a u toku je postupak formiranja udruženja građana.
O svemu tome razgovarali smo u širem intervjuu „Ako dozvolimo prvu branu, izgubili smo Studenicu!“ sa Goranom Nikolićem, jednim od aktivista, a sada smo ga pitali ima li novih saznanja o tome ko i kakve radove obavlja – pošto na lokaciji i dalje nije postavljena građevinska tabla:
– U međuvremenu smo nezvanično, ali pouzdano saznali da se obavljaju inženjersko-geološki radovi za potrebe izgradnje MHE „Gradina“ iako na samom gradilištu i dalje ništa ne piše. Poslednjih desetak dana nismo primetili da se obavljaju bilo kakvi radovi, niti da se neko pojavljuje na terenu. O samoj MHE „Gradina“ ne znamo ništa, ni da li je bila javna rasprava, ni da li ima dozvole… uopšte ne znamo u kojoj je fazi taj projekat. Međutim, u kojoj god da je fazi, odlučni smo da odbranimo Studenicu od izgradnje hidroelektrana!
Na krilima podrške koju svakodnevno dobiju jedni od drugih, od rođaka i prijatelja koji su poreklom iz ovog kraja, kao i od saboraca ekologa iz cele Srbije – zakazali su protestni skup 28. avgusta. Simbolično, okupiće se baš na veliki duhovni praznik Veliku Gospojinu, uvereni da je odbrana reke Studenice bogougodno delo. Skup će biti u Ušću, biće samo nekoliko govornika i planirana je šetnja do ušća Studenice u Ibar.
Jedna od aktivistkinja Anica Božić u ime nezadovoljnih građana poslala je prijavu o radovima u koritu i na obalama reke Studenice na mejl Ministarstva građevinarstava i Odeljenju za inspekcijske poslove u Gradskoj upravi Kraljeva. Prema saznanjima meštana, za sada nije bilo reakcije. Anica kaže da je bila u telefonskom kontaktu sa još nekoliko inspekcija različitih nadležnosti i nivoa koje pokrivaju (ekološka, vodna…), da su pokazali nezainteresovanost i da su se u razgovorima proglašavali nenadležnim.
Ovakav razvoj događaja pretpostavili smo već i u intervjuu sa Goranom Nikolićem – da će u toj bici za odbranu Studenice biti potrebno i mnogo pomoći i mnogo stručne pomoći. Na sreću aktivista grupe „Spasimo Studenicu“ javilo se nekoliko advokatskih kancelarija i organizacija spremnih da pruže stručnu pomoć i u narednom periodu pravni posao, koji je u ovom slučaju najvažniji, biće prepušten nekom od njih.
U međuvremenu, aktivisti pripremaju transparente i dogovaraju se o organizaciji protesta, jer žele da sve prođe u najboljem redu: da pokažu svoju odlučnost u odbrani Studenice, ali i ozbiljan i organizovan pristup.
R.Vesković
Zabrana za MHE u celoj Srbiji !
Studeničani neće dati Studenicu !!!