Zašto je Ibar tamne boje: Jutros uzet uzorak vode za analizu

Zbog neubičajeno tamne boje Ibra, a na zahtev vodne inspektorke u Kraljevu, ekipa Agencije za zaštitu životne sredine jutros je na području Mataruške Banje uzela uzorak vode iz Ibra za vanrednu analizu. Koliko ćemo čekati rezultate?

            Poslednjih dana javnost Kraljeva je uznemirena nesvakidašnjom bojom Ibra, koju je najbliže opisati kao tamno braon. Društvene mreže su preplavljene slikama i različitim teorijama: od onih da je zagađenje izazvano „ispiranjem uglja“, zatim da je takva boja „zbog niskog vodostaja i algi“, preko „ma kakve alge, pre par dana pecam, voda kristalno bistra i odjednom nailazi boja kafe“, do „optužbi“ na račun novosagrađene brane i parketara ili strugara…

Reka Ibar, snimak načinjen na bedemu u Kraljevu 18.8.2021.g

            Odgovor na pitanje da li je Ibar pod nekim vanrednim zagađenjem, moraćemo da čekamo 4-5 dana, jer toliko dugo traju analize, kaže vodna inspektorka u Odseku vodne inspekcije Kraljevo Slađana Pašajlić. Prema njenim rečima, inspektori su obavili vizuelni pregled reke od Kosovske Mitrovice do Kraljeva, a zatim jutros i uzeli uzorak vode na području Mataruške Banje.

            – Boja je intenzivnija od Ušća prema Kraljevu, nego uzvodno. Odmah je odlučeno da se angažuje Agencija za zaštitu životnre sredine da izvrši uzorkovanje voda reke Ibra, i to hemijsko i biološko uzorkovanje. Tek nakon prispeća tih rezultata znaćemo šta je uzrok – rekla je Slađana Pašajlić kolegama iz dopisništva RTS-a.

            Iako smo ovih dana bili mišljenja da je Ibar i do sada izgledao ovako kad god je sušan period, iskusni „rečni vukovi“ sa višedecenijskim stažom na Ibru koje smo konsultovali, ubedili su nas da boja nije uobičajena, a da je vodostaj Ibra jedan od najnižih koji su videli.            

Da ne bi svako od nas po svom osećaju „merkao“ Ibar, pogledali smo šta kažu zvanični podaci republičkog hidrometeorološkog zavoda, koji je zadužen za monitoring reka.

Vodostaj reke Ibar, izveštajna stanica Kraljevo (grafika RHMZ)

Ovo je kretanje vodostaja Ibra na izveštajnoj stanici Kraljevo. Osim što možemo konstatovati stalan pad nivoa u poslednjih mesec dana, ova grafika nam ne daje odgovor na pitanje koliko je to neuobičajeno, jer za izveštajnu stanicu Kraljevo na sajtu RHMZ-a nije navede „istorijski minimum“. Zato nam je merodavnija grafika sa izveštajne stanice Lakat, iz kojee možemo videti da je današnji vodostaj Ibra dosta blizu apsolutnog minimuma:

Reka Ibar, izveštajna stanica Lopatnica Lakat, (grafika RHMZ)
Reka Ibar, izveštajna stanica Lopatnica Lakat (grafika RHMZ)

I u narednih mesec dana teško da će biti znatnijih hidroloških promena, jer meteorolozi najavlju malu količinu padavina na području centralne Srbije, za mesec dana, od 16. avgusta do 15. septembra, svega 52 mililitra:

Prognoza vremena za grad Kragujevac i okolinu 16.8 – 15.9. 2021. (grafika RHMZ)

Iz svega ovoga može se zaključiti da će Ibar i živi svet u njemu i u predstojećem periodu biti ugroženi niskim vodostajem. A da li je već došlo i do nekog vanrednog zagađenja, saznaćemo kada bude gotova analiza jutros uzetih uzoraka iz vodotoka Ibra.

R.Vesković

Na ekološke teme, preporučujemo:

Recikliraj u dm-u

Goran Nikolić: „Ako dozvolimo prvu branu, izgubili smo Studenicu!“

Rezultati istraživanja BOŠ: Kraljevo među četiri najzagađenija grada u Srbiji

Kako je grupa ekologa pomogla zaštitu prirodnog blaga Kraljeva!

Darko Rundek i Ekipa – večeras za spas kraljevačkih reka