Zavičajni letopis Miloja Radovića

Knjiga je ogledalo sveta: priče i besede o knjigama” – naziv je dela penzionisanog bibliotekara savetnika Dečjeg odeljenja Narodne biblioteke „Stefan Prvovenčani“ i autora brojnih inovativnih projekata u radu sa decom

Narodna biblioteka „Stefan Prvovenčani“ u četvrtak, 21. aprila, u susret Svetskom danu knjige i autorskih prava, ogranizovala je predstavljanje knjige Miloja Radovića „Knjiga je ogledalo sveta: priče i besede o knjigama“. U programu su pored autora učestvovali: Milojko Milićević, urednik izdanja, Katarina Jablanović, recenzent, Jadranka Jagličić, izvođač tradicionalnih pesama i Dragana Manojlović, vokalni solista.

Miloje Radović (1955–) penzionisani je bibliotekar savetnik Dečjeg odeljenja Narodne biblioteke „Stefan Prvovenčani“ Kraljevo, pisac, autor brojnih inovativnih projekata u radu sa decom, promoter knjige, čitanja i bibliotečkog rada. Izbor eseja, beseda i pesama „Knjiga je ogledalo sveta: priče i besede o knjigama” objavljen je krajem 2021. godine pod okriljem Centra za kulturu, obrazovanje i informisanje „Gradac” iz Raške.

Milojko Milićević, koji urednički potpisuje knjigu, osvrnuo se na izdavačku produkciju Centra za kulturu „Gradac” istakavši da se bliži broju od tri stotine publikovanih naslova. Zatim se opisao dugogodišnju plodnu i svestranu saradnju sa Milojem Radovićem. Nakon zbirki pesama „Salata od slavujevih jezika” i „Ispričaj mi svet”, „Knjiga je ogledalo sveta: priče i besede o knjigama” treće je Radovićevo delo koje objavljuju. „Raški književni venac” naziv je dela knjige gde je sabrano 13 prikaza i rezenzija 15 književnih autora koji su svoja dela objavili za „Gradac”. Potom, Miloje Radović najčešće preporučuje dela koja će biti objavljena u okviru njihove edicije literature za decu i dr.

U svojstvu recenzenta, Katarina Jablanović je istakla: „Izbor iz stvaralaštva Miloja Radovića pod naslovom ‘Knjiga je ogledalo sveta: priče i besede o rečima’ donosi žanrovski raznovrsno štivo nastajalo bezmalo deceniju: besede, priče, pesme, prikaze… Podstaknut različitim povodima – novim knjigama svojih saboraca (pesnika, istoričara, bibliotekara, novinara, muzičara, učesnika radnih akcija…), antologijom dece-pesnika, stvaralaštvom klasika,  jubilejima domaće kulture ili pak ratom čiji je učesnik i svedok bio, autor u svemu pronalazi zajednički imenitelj,  pratemu i večito pitanje – Reč, a čitaocima i slušaocima poručuje – ‘Posmatrajte svet očima deteta! Dozvolite sebi čuđenje i radost!’

Miloje Radović zahvalio se svim saradnicima na knjizi, i dodao:

Ona predstavlja neku vrstu mog ličnog, ali i zavičajnog letopisa o knjigama, piscima, važnim datumima i književnim manifestacijama u kojima sam učestvovao i doprinosio, koliko sam mogao i uzmogao, popularizaciji knjige i čitanja i, posebno ističem, negovanju preko nam potrebne kulture sećanja.

Pročitao je dve besede uvrštene u knjigu – „Bibliotekareva poruka svetu“ i „Ko je bio u jednom ratu, bio je u svim ratovima“ (beseda na akademiji „Dvadeset godina od bombardovanja“, Kraljevo, 24. mart 2019).

U umetničkom delu programa publika je uživala u izuzetnim glasovima Jadranke Jagličić i Dragane Manojlović. Program su otvorile numerom „Božja majko“, za koju je prema stihovima Miloja Radovića Jadranka Jagličić napisala muziku. Na Jadrankinom repertoaru našle su se i, takođe autorska, pesma „Jabuka“ i izvorna pesma posvećenu nastupajućem prazniku Uskrsu.

Katarina Jablanović

Foto: Ivan Spasojević