28. jun 2017.
Svestranoj Verici Plavšić, koju u Raški znaju kao vlasnicu salona „Studio by Vera“, roditelji su dali pravo ime, jer njena vera da će uspeti u svemu što radi može da bude primer drugim mladim ljudima kako svoje snove ostvaruju isključivo oni koji ih imaju
„Dva prodavca cipela poslata su da istraže izvozna tržišta na pacifičkim ostrvima. Jedan natrag šalje telegram: „Nažalost, ovde niko ne nosi cipele. Stop. Vraćam se odmah.“ Drugi šalje poruku: „Ovde niko ne nosi cipele. Stop. Šaljite sve što imate na lageru.“ Čim sam upoznala mladu, lepu i šarmantnu Raščanku Vericu Plavšić (33), koju većina zna kao Veru, shvatila sam da ova preduzimljiva devojka pripada onima koji bi, u kakvoj god situaciji da se nađu, odreagovala kao drugi prodavac iz ove motivacione priče.
Jer, sve ono Vera radi teško je i pobrojati. Završila je Pravni fakultet i jedino na šta se požalila (više našalila) tokom našeg razgovora je to što na zidu njenog salona lepote salona i venčanica „Studio by Vera“ u Raški ne stoji njena akademska diploma, koju je, sticajem okolnosti, „okačila o klin“. Nije to uradila zato što je lenja, ili zato što se poput nekih drugih žali da ne može da nađe posao u državnoj službi, već zato što je u sebi na vreme prepoznala preduzetnički duh kakav se retko sreće. https://www.youtube.com/watch?v=Y3EW7X04CCs
Pogledajte video-priču ove mlade preduzetnice iz Raške
Godinama je, kaže, na privremenim poslovima radila u inostranstvu, istovremeno radila na sebi, na svom dodatnom obrazovanju, a ove godine je odlučila da iskoristi subvenciju Nacionalne službe za samozapošljavanje i da, i u Srbiji, započne svoj biznis. Nije sebe nikada videla u nekoj kancelariji, njena vodilja u poslu bile su sloboda i kreativnost.
– Vodim se idejom da je uvek bolje raditi za sebe, nego za druge, a ovaj posao mi pruža slovodu da odredim radno vreme, da sama odlučim koliko i šta ću raditi, a još me nije napustio onaj divni osećaj da u poslu koji volite nema granica – kaže Vera.
Njen je „zadatak“ ulepšavanje žena, jer u svom salonu lepote i salonu venčanica, od usluga nudi profesionalno šminkanje, nadogradnju svilenih trepavica, japansko iscrtavanje obrva i izdavanje venčanica. Zahvaljujući sredstvima filijale Nacionalne službe za zapošljavanje u Kraljevu pokrenula je još jednu delatnost – proizvodnju prirodne kozmetike (pre svega prirodnih sapuna) i ručnu izradu mirišljavih ukrasnih sveća. Mesecima je, kaže, istraživala, jer se i inače na bazira na lokalno tržište.
Prilikom izrade, svaka sveća se, pojašnjava nam, naliva iz – dva puta (čak i ako je sveća samo u jednoj boji). Posle nalivanja prvog sloja, sledi njegovo hllađenje, pa nalivanje drugog sloja, obrada fitilja. Sve u svemu, potrebno je par sati za izradu jedne sveće. Vera je u posao ušla samouka, istraživala na internetuu, gledala razne tutorijale, zvala one koji se pre nje bavili tim poslom.
– Trajalo je dok nisam došla do finalnog proizvoda kojim sam ja bila zadovoljna, da bih mogla da ga izbacim na tržište i ponudim korisnicima. Osetila sam da je vreme da brendiram nešto svoje na tržištu i – nisam pogrešila, jer su rezultati više nego dobri – pohvalila nam se Vera, ističući da je upravo proizvodnjom mirišljavih sveća napravila najbolji posao, koji je krenuo da se razvija neverovatnom brzinom. Najpre je uzorke prvih finih sveća u ukrasnim teglicama i čašama pokazivala svojim poznanicima. Odmah su krenule prve narudžbine, sveće su počeli da poručuju prijatelji, ali i vlasnici kafića, restorana, noćnih barova, a zadovoljni kupci su je preporučivali drugima. Nije, kaže Vera, bilo ni potrebe za nekom drugačijom vrstom reklame. Zato je nedavno u Budvi otvorila firmu čija je pretežna delatnost upravo proizvodnja ukrasnih sveća, a sličnu ima i u Kosovskoj Mitrovici. Tamo su cene njenih proizvoda dva do tri puta više, nego u Srbiji, jer se više cene uloženi ručni rad i vreme.
Onima koji se ne usuđuju da zakorače u svet preduzetništva, iako možda osećaju da imaju osobine koje bi im omogućile da se u tom svetu snađu bolje nego ostali, Vera poručuje da treba da budu hrabri:
– Ako ne probaju, zauvek će ostati tamo gde sada jesu. Moraju da se bore za ono što žele, jer se snovi ne ostvaruju sami od sebe.
Subvencija koju je dobila dala je Veri, pre svega, sigurnost koja početnicima u biznisu neizmerno znači, zato što dozvoljava da se njome pokriju osnovni troškovi.
– U svakom poslu, prihodi su na početku vrlo skromni i zato vam znači kad znate da od tih sredstava možete da izmirujete dug prema državi. Znam da ima i onih koji posle godinu dana zatvaraju svoje radnje, iskoristivši da od subvencije sebi plate praktično godinu dana radnog staža, ali ja nisam od tih. Moje su ambicije velike. Konstantmo radim na tome da unapredim posao, stalno učim nove stvari, pokušavam da ono što jesam i proizvodi koje stvaram uvek budu najbolja moguća verzija – ističe Vera.
Raspitivala se, naravno, i saznala i za brojne druge podrške (mentorske ili materijalne) koju nude druge institucije i fondovi, pa svoje poslovanje planira da unapredi i konkurisanjem za te programe.
– Na dvodnevnoj obuci u filijali NSZ u Kraljevu dobili smo vrlo korisne informacije, ne samo kad su u pitanju sredstva NSZ, već i ona koja za mlade biznise daje Fond za razvoj, tu su i neki bespovratni, ali i bankarski krediti sa grejs periodom i malim kamatnim stopama. Prija to saznanje kad znate da, možda, sami ne biste uspeli da isfinansirate posao koji počinjete ili razvijate – iskrena je Vera.
Nekada radeći sastavi dane i noći, i to onda kada primi velike porudžbine, ali se ne žali jer, kaže, želi da klijenti budu zadovoljni i da ih ima što više. Na pitanje da li je zadovoljna načinom na koji Raška podržava rešavanje nezaposlenosti i uopšte preduzetništvo kod mladih ljudi, Vera ocenjuje da je u pitanju opština koja podržava mlade:
– Imala sam predloge i lokalne samouprave koja takođe podržava preduzetnike sa idejama. Budući da sam već iskoristila sredstva NSZ, sigurna sam da će biti i projekata lokalne samouprave u okviru kojih ću moći da radim na unapređenju svog poslovanja. Birno je da nadležni prepoznaju kvalitet i podržavaju preduzetnički duh kod mladih.
Vera, koja sada u svojoj radionici radi (kreira sveće, boje, kuva sveće) ravnopravno sa svojih dvoje zaposlenih, za par meseci će, kako najavljuje moći da zaposli još toliko:
– Pozivam one koji žele da rade i obećavam da se neće pokajati: naučiće nešto novo, lepo će zaraditi i biti ispoštovani kao radnici. Mislim da sam jako dobar primer jednog poslodavca.
Vera sebe za 10 godina, kaže, vidi sa još najmanje dve firme na inostranom tržištu, jer prema njenim rečima, već sada, kada je u pitanju proizvodnja ukrasnih sveća u Raškom okrugu ima monopol i nada se širenju biznisa.
– Verujem da će brend sa mojim imenom biti nadaleko poznat, a da će o meni i onome što proizvodim govoriti armija zadovoljnih klijenata. Gde ima volje, ima i načina, a ja verujem da to dokazujem svojim radom i trudom i da će rezultati biti neizostavni – širi Vera svoj optimizam.
Zato porukom „Posao pokreni, život promeni“ šalje dobru energiju svima koji imaju preduzetničku ideju, sa željom da ti mladi ljudi otpuste svoje nedoumice, zato što, kako Vera kaže „svaki posao i trud mogu ljudima da promene život“. I uvek nabolje, naravno, to se podrazumeva. Jer, zašto želeti da promenimo druge, kad jedino sebe možemo da promenimo?
*Ovaj tekst i video-eportaža sufinansirani su sredstvima iz budžeta opštine Raška