Ako želite da radite kao instruktor popisivača za Popis 2022, konkurs je otvoren

Javni poziv je otvoren do 3. jula. Za Kraljevo je potrebno 36 instruktora. Ko može da se prijavi, koji su poslovi instruktora i na koji način će biti angažovani?

            Popis stanovništva, domaćinstava i stanove u Srbiji biće sproveden ove godine od 1. oktobra u 8h do 31. oktobra u 20h. Podatke od građana prikupljaju popisivači, idući „od vrata do vrata”, pri čemu odgovore ispitanika unose u elektronske upitnike pomoću laptopova. Za taj veliki posao potrebna je i prava armija ljudi koji će ga sprovoditi, a jedno od zaduženja je i obuka popisivača koji će raditi na terenu.

            Republički zavod za statistiku danas je uputio Javni poziv za prijavljivanje kandidata za instruktore, koji će biti otvoren do 3. jula u 20 časova. Instruktori bi bili angažovani od 23. avgusta do 31. oktobra.

Jedan od slogana Popisa 2022.

            Posao instruktora će biti: da prisustvuju petodnevnoj obuci između 25. jula i 5. avgusta, savladaju metodologiju Popisa i rad u aplikacijama, sprovedu petodnevnu obuku kandidata za popisivače, da na teritoriji za koju su zaduženi prate tok popisivanja, kontrolišu rad popisivača, daju im uputstva i pomažu im u radu i rešavanju spornih situacija tokom popisivanja. Jedan instruktor je, u proseku, zadužen za monitoring rada sedam popisivača.

Za područje grada Kraljeva biće potrebna 43 kandidata za obuku od kojih će nakon testiranja biti izabrano 36 instruktora, za Vrnjačku Banju 11 kandidata za 9 instruktora i za Rašku 8 kandidata za 7 instruktora.

Opšti uslovi koje kandidat treba da ispuni:

  • državljanstvo Republike Srbije;
  • prebivalište ili prijavljeno boravište u Republici Srbiji;
  • najmanje 18 godina starosti u trenutku popunjavanja prijave;
  • stečeno najmanje četvorogodišnje srednje obrazovanje;
  • da nije osuđivan na kaznu zatvora od najmanje šest meseci, da protiv kandidata nije pokrenuta istraga i da se protiv kandidata ne vodi krivični postupak.

Posebni uslovi koje kandidat treba da ispuni:

  • poznavanje rada na računaru (MS Office, internet) – predviđeno je testiranje kandidata;
  • mogućnost korišćenja sopstvenog računara i pristup internetu tokom perioda angažovanja.

Zainteresovani za ovaj posao mogu se prijaviti isključivo popunjavanjem elektronske prijave na ovom linku. Kako će se bodovati kandidati, kako će se i kada obaviti testiranje, a zatim i selekcija, kao i svi ostali detalji nalaze se u posebnom dokumentu na ovom linku i preporučujemo vam da prvo njega pažljivo pročitate.

Sa izabranim kandidatima biće zaključen ugovor o privremenim i povremenim poslovima, ili ugovor o dopunskom radu, u zavisnosti u kakvom je radnom statusu instruktor. U vreme obuke kandidata za popisivače, pripreme za rad na terenu i tokom terenske realizacije Popisa, preraspodela radnog vremena vrši se u skladu sa Planom aktivnosti i može uključivati i rad vikendom. U pozivu nije navedeno kolika je novčana naknada za ovo radno angažovanje.

Popis stanovništva, domaćinstava i stanova je, po sadržaju i obimu, najmasovnije i najkompleksnije statističko istraživanje koje se sprovodi u skoro svim zemljama sveta, na svakih deset godina. Obično se sprovodi na početku svake nove decenije, pa je tako u Srbiji trebalo da bude sproveden 2021, ali je, kao i u većini zemalja, odložen zbog epidemije kovida.

Godine kada su u srbiji održavani popisi (grafika: Republički zavod za statistiku RZS)

Sprovođenje popisa na našem tlu ima veoma dugu tradiciju, koja se može pratiti od  1834. godine, kada je na prostoru tadašnje Srbije izvršen prvi popis u savremenom smislu te reči, navodi RZS. Popis nije sproveden 1941. godine zbog rata, a u novije vreme 2001. zbog nespremnosti državnih službi. Naredne godine Srbija je održala popis, a Crna Gora ponovo odložila. Poslednji popis je sproveden u redovnom terminu – 2011. godine.

R. Vesković

Izvor podataka: sajt Republičkog zavoda za statistiku

Naslovna fotografija: Turistička organizacija Kraljeva

Preporučujemo vam tekstove na sličnu temu: Srbija – zemlja koja stari, Više od trećine građana nema nikakvu ili ima samo osnovnu školu, Šta nam je uradila korona za ove dve godine