Da li će deponija biti iznad manastira Žiče?!

U Nacrtu Prostornog plana Srbije, koji je na javnom uvidu do 5. maja, oznaka za buduću regionalnu deponiju nalazi se tik iznad manastra Žiče. Pažnju na ovo skrenuli su građani, a u Odeljenju za urbanizam kažu da će reagovati i da se u Prostornom planu Grada ova lokacija ne pominje kao opcija za deponiju

            Tekst kojim smo pre dva dana PREDSTAVILI Nacrt prostornog plana Srbije završili smo rečima da „đavo spava u detaljima“ i da verovatno ima mnogo važnih stvari koje su izmakle našoj pažnji zbog ograničenih tehničkih mogućnosti, obima dokumenta (424 strane) i ograničenog znanja za ovako sveobuhvatan dokument. Pozvali smo vas da se uključite u pregled dokumenta i najavili da ćemo objaviti reakcije.

            Tako je veliku pažnju kraljevačke javnosti aktivne na društvenim mrežama izazvala objava našeg sugrađanina Predraga Voštinića da je na tematskoj karti „Zaštita životne sredine i upravljanje otpadom“ oznaka za regionalnu deponiju, koja je predviđena da se gradi na teritoriji Kraljeva, ucrtana tik iznad manastira Žiče!

Voštinić kaže da je bio zaprepašćen kad je video lokaciju za regionalnu deponiju i da je to potpuno neprihvatljivo rešenje:

            – Ucrtana lokacija se nalazi između manastira Žiče i Mataruške Banje. Manastir Žiča je spomenik kulture od izuzetnog značaja, mineralne vode Mataruške banje su prirodno blago, mesto ima veliki turistički potencijal, u blizini te lokacije je zaštićeno prirodno dobro Lojanik, naspram ove lokacije su izvorišta gradskog vodovoda… Ovde ne sme biti takav industrijsko-prerađivački kompleks kakav bi trebalo da bude regionalna deponija. Ne znam iz kog dokumenta su autori nacrta „izvukli“ ovu lokaciju, jer u poslednjih desetak godina, koliko pratim ovu tematiku, nije pominjana ni u jednom gradskom dokumentu, niti u debatama – rekao nam je Predrag Voštinić, koji je u prethodnom skupštinskom sazivu bio odbornik Lokalnog fronta.

Predrag Voštinić, Lokalni front Kraljevo

Razgovarali smo i sa monahinjom Nektarijom iz sestrinstva manastira Žiče, koja da su upoznati sa ovim planom i da će svakako reagovati. Takođe kaže da je izgradnja regionalne deponije u blizini manastira toliko neprihvatljiva, da u prvom momentu nisu mogle ni poverovati:

Otišli smo u Odeljenje za urbanizam da se lično uverimo i zasta smo videli da je prostor između manastira Žiče i Mataruške Banje obeležen kao prostor pogodan za regionalnu deponiju. Teško je poverovati u tako nešto. Čuli smo da Kraljevo ima povoljan geografski položaj za regionalnu deponiju i to je u redu, ali kada je lokacija u pitanju, reći ću – nas je pokojni vladika Atanasije Jeftić učio da se geografija uči nogama. Tako da ako krenete od Kraljeva, proći ćete kroz gusto naseljeno mesto, pa pored škole, pored manastira koji je, bez obzira na versko opredeljenje, spomenik od izuzetnog značaja, onda dolazi lokacija za deponiju, a odmah iza nje je Lojanik, spomenik prirode, a u produžetku Mataruška banja sa termalnim vodama… – govori nam monahinja Nektarija obrazlažući zašto smatraju da deponija nikako ne bi smela biti na ucrtanoj lokaciji.

monahinja Nektarija

„Da l’ je greška, il’ namera tvoja…“

            Na osnovu čega su autori Nacrta prostornog plana baš ovde ucrtali regionalnu deponiju i da li će nadležni u Gradskoj upravi reagovati? Umirujuće odgovore daje nam načelnik Odeljenja za urbanizam Zvonko Kovačević:

            Mislim da se radi o omašci u grafičkom prikazu. Lokacija u blizini ove je pominjana, koliko se sećam, samo kao jedna od pet mogućih za gradsku deponiju u jednom dokumentu još iz 1992.g, a i tada je najslabije bodovana. U Prostornom planu grada Kraljeva regionalna deponija još nema svoju lokaciju, u toku je izrada studije izvodljivosti. Prostorni plan Srbije jeste krovni dokument za sve ostale prostorne planove, ali na osnovu njega ne može da se dobije građevinska dozvola, tako da nema razloga za bojazan. Mislim da se radi o omašci i mi ćemo kao Odeljenje reagovati. Imam saznanja da će reagovati i sestrinstvo manastira, a verovatno i neko od građana – kaže Zvonko Kovačević i pojašnjava da primedbe mogu da se upute direktno Ministarstvu građevina, ili lokalnoj samoupravi, koja će ih proslediti ministarstvu.

Zvonko Kovačević, načelnik Odeljenja za urbanizam

            U međuvremenu saznajemo da je Mesna zajednica Žiča već uputila zvaničnu primedbu na Nacrt prostornog plana. Predsednik Saveta MZ ovog sela Zoran Rudinac sa zabrinutošću ukazuje na to da su meštani sasvim slučajno saznali za to da je prema ovom planskom dokumentu regionalna deponija na teritoriji njihove mesne zajednice:

            – Saznali smo manje-više slučajno. To je navodno objavljeno u medijima, ali retko ko je to znao. Trebalo je da neko ode na sajt i slučajno vidi! Opšte je nezadovoljstvo u Žiči i uznemireni smo. Bili smo ugroženi i pre 30-ak godina kada je na osnovu studije nekog instituta tu predlagana lokacija gradske deponije. A tu su izvorišta vode za najveći deo stanovnika Žiče! I ceo grad je ugrožen, jer najveći deo vode koju gradski vodovod zahvata u bunarima, dolazi sa Stolova.

            Moguće da je slučajna greška, ali mora da se reaguje, jer greška u jednom ovakvom dokumentu može da pravi veliki problem. Prostorni plan Srbije ima snagu zakona – upozorava Rudinac.

Zoran Rudinac, predsednik Saveta MZ Žiča

            Na temu regionalne deponije Predrag Voštinić insistira da prenesemo da je sporna ova lokacija, ali ne i izgradnja sanitarne deponije, koja bi trebalo da bude rešenje videcenijskog problema:

            – Ne protivim se izgradnji regionalne deponije, naprotiv, jer će ona značiti konačno uvođenje reda u prikupljanje, selekciju i reciklažu otpada. Naravno, niko ne voli da deponija bude u njegovoj blizini, ali treba imati u vidu da to ne bi trebalo da bude smetlište, nego sistem za sanitarno prikupljanje i reciklažu, kao mala fabrika. Tako bi trebalo da bude, ali razumem građane koji se boje, jer sve dobre zamisli kod nas se preobrate u izvedbi zbog nepoštovanja zakona – kaže Voštinić.

Na temu javnog uvida dodaje da karte koje se mogu preuzeti na sajtu Ministarstva građevina nisu dovoljno precizne i da je loše što da bi se precizno videla lokacija, po parcelama, mora da se ode u Odeljenje za urbanizam. To važi za sve karte koje prate Nacrt prostornog plana, a ne samo za ovu. Deo najvažnijih možete pogledati i na jednom vrlo skrajnutom mestu – u prolazu zgrade Gradske uprave, na prozorima Svečane sale:

Mnogo toga može i da se vidi i da se pročita u dokumentima koji čine Nacrt prostornog plana i nalazi se na ovom  LINKU. Preporučujemo vam da pogledate i iskoristite mogućnost da reagujete jer, verovali ili ne, može da bude prihvaćeno! O pozitivnom iskustvu grupe kraljevačkih ekoloških aktivista koji su uputili primedbe prošle godine tokom Ranog javnog uvida, tekst objavljujemo u sredu.

R. Vesković