Divlje deponije – do kad više?!

“Gde god nađeš dobro mesto, tu drvo posadi…” – ispevao je Čika Jova Zmaj pre više od sto godina, ali su stihovi izgleda zastareli, sad važi “Gde god nađeš zgodno mesto, tu otpad izbaci…”

Otpad gomilamo na obalama reka, u planini, vrzinama, ili u seoskim šumama kao što je šuma u Drakčićima iz – ove priče.

Vlasnik šume, koja se nalazi pored puta Ružića brdo – Verigova bara, je Gordan Vulović, profesor fizičke kulture iz Drakčića. Ovaj zaljubljenik u prirodu je jednog jutra pre oko mesec dana trčao uobučajenom rutom i na svoje zaprepašćenje u “rođenoj” šumi pored puta ugledao gomilu otpada.  

– Wc šolja, šut, malter, plastične cevi, gipsane ploče… očito je neko renovirao kupatilo. Bilo je i nekih ispisanih papira. Iznenadio sam se kad sam video da pripadaju firmi “Kotlenik promet”. Otišao sam do njih u Lađevce i oni su u prvi mah bili iznenađeni. Kad sam pokazao fotografije, povezali su da je renoviran mokri čvor u jednoj njihovoj prodavnici i da je osoba koju su angažovali da odveze otpad na deponiju, sve izručila u moju šumu. Obećali su da će reći tom čoveku da dođe i odnese otpad. Međutim, to se do danas nije dogodilo, smeće je i dalje u šumi.

Gordan Vulovič

Gordan Vulović je posle toga otišao u komunalnu inspekciju, odakle su ga poslali u komunalnu miliciju, a tamo su mu rekli da im je prioritet kontrola sprovođenja protivepidemijskih mera i da podnese privatnu tužbu.

Redakcija KRUG-a je danas pozvala firmu “Kotlenik promet” u želji da sazna ko je u šumu bacio otpad iz njihove prodavnice. Direktor ove firme Milomir Tošović je prekratio traganje rečima:

– Iako nemamo ništa sa tim nelegalnim odlaganjem otpada, mi ćemo to skloniti, poslaćemo našeg radnika da to pokupi. Čak ne znam ni ko je bio angažovan na tom poslu, dovedeni smo u neprijatnu situaciju ni krivi ni dužni, ali rešićemo to – bio je kratak i jasan Tošović.

Kad se to dogodi, portal KRUG će sa zadovoljstvom izvestiti. Ako deponija ne bi sada bila očišćena, ovaj otpad bi poput magneta iz noći u noć privlačio nove gomile smeća. Dovoljno je samo da neko počne, pa i ostali pohrle sa svojim viškom materijala.

Divlja deponija

Prema jednom proračunu od pre neku godinu, u Srbiji ima oko 30.000 divljih deponija! Kad se čovekov um suoči sa tom brojkom, oseti se nekako bespomoćno i bezizlazno. Ali od nečega mora da se počne i, kao što rekosmo u onom tekstu o zameni bandere, kamičak po kamičak, i planinu je moguće pomeriti. Sa tim je saglasan i Gordan Vulović, vlasnik šume:

– Taj otpad naravno da mogu i sam da uklonim, ali tako ne treba raditi. Ne smemo se miriti sa tim da će neki ljudi bacati smeće gde im padne na pamet. Dugo sam živeo u inostranstvu, došao sam pre dve godine i na sve nekako mogu da se naviknem, ali ne na uništavanje prirode u našoj zemlji. Ne smemo okretati glavu i ići linijom manjeg otpora – poručuje Vulović.

Stvaranje divljih deponija zabranjeno i zakonima i gradskom Odlukom o upravljanju komunalnim otpadom na teritoriji grada Kraljeva. Prema gradskoj odluci, kazne su: 100.000 dinara za pravno lice, 60.000 za preduzetnika i 20.000 dinara za fizičko lice, koji prekrše član 24. stav 1, koji kratko i jasno glasi: Zabranjeno je stvaranje divljih deponija.  

      R. Vesković