Dr Parezanović: U bolnici ima 30 % vakcinisanih, ali među preminulima 90 % su nevakcinisani (VIDEO)

Jedan od četvoro juče preminulih u Kraljevu od kovida je pacijent rođen 1979. godine, što pokazuje, nažalost, da od ove bolesti umiru i mladi, kaže dr Parezanović kojem smo postavili i pitanja koja redakciji Kruga postavljaju naši čitaoci

Na lečenju od kovida u kraljevačkoj Opštoj bolnici „Studenica“ trenutno se nalazi 57 bolesnika, a 85 kovid pacijenata koji imaju potrebu za oksigenom terapijom, odnosno za pojačanom kiseoničkom terapijom juče je zbrinuto u dnevnoj bolnici.

U kovid bolnicu se, kako naglašava dr Milan Parezanović, pomoćnik direktora bolnice „Studenica“ i načelnik Infektivnog odeljenja, primaju samo najteži bolesnici.

Od tih 57 bolesnika na odeljenju, 17 je na intenzivnoj nezi, jedan je intubiran. Epidemiološka situacija u Kraljevu i dalje je vrlo nepovoljna, jer imamo veliki broj teško obolelih bolesnika, među kojima su najviše nevakcinisani. Nažalost, česti su i smrtni slučajevi, imamo tri do četiri na dan, nekada bude i manje, u zavisnosti od težine kliničke slike.

Pogledajte VIDEO:

Dr Parezanović dodaje da kroz dnevnu bolnicu svakodnevno prođe 80 do 85 bolesnika koji primaju svu terapiju kao da su na odeljenju:

Oni dođu u dnevnu bolnicu, prime terapiju i nastave lečenje u kućnim uslovima onoliko dana koliko je potrebno. U bolničkoj kovid ambulanti imamo 200 do 250 pregleda dnevno, što je malo manji broj u odnosu na prethodnu sedmicu, ali još uvek je to veliki broj. Neke bolesnike šaljemo i u kovid bolnicu u Kruševcu. To nije veliki broj, ali iih ima.

Na novinarsko podsećanje da nam je, na poslednjoj konferenciji za novinare, obećao statistiku o prosečnoj starosti hospitalizovanih, preminulih i u pogledu vakcinalnog statusa, dr Parezanović odgovara da su statistiku radili za period od polovine septembra do polovine oktobra:

Na odeljenje je primano, u proseku, 30 odsto vakcinisanih i 70 procenata nevakcinisanih. Međutim, kad je procenat preminulih od kovid infekcije u pitanju, tu je statistika znatno nepovoljnija na štetu nevakcinisanih, jer je skoro 90% preminulih među nevakcinisanima. Među preminulima imamo nekoliko vakcinisanih sa samo jednom dozom.

Kad je u pitanju starosna struktira kovid pacijenata na bolničkom lečenju, dr Parezanvić ističe da u bolnici ima bolesnika iz svih starosnih kategorija. Većinom su to, objašnjava on, bolesnici u šestoj, sedmoj ili osmoj deceniji života, ali ima i mladih bolesnika kod kojih se klinička slika nekada drastično brzo pogorša. Prema njegovim rečima, jedan od četvoro juče preminulih je kovid pacijent rođen 1979. godine:

Mislim da je svima jasno da i mladi teško obolevaju i da i mladi nažalost umiru od kovida –  opominje naš sagovornik.

On priznaje da je među preminulima najviše onih koji su, uz kovid 19 imali i neku od pridruženih bolesti. To su, najčešće: srčani bolesti, dijabetičari, ostali hronični bolesniciji, koji su zbog epidemije koronavirusa izgubili priliku da se redovno kontrolišu:

Tako dođu sa teškim bolestima što se tiče komorbiditeta, na to se nadoveže kovid infekcija sa pneumonijom, koja za njih, nažalost, bude fatalna.

Dr Parezanović tvrdi da kraljevačka bolnica ima dovoljne količine kiseonika i kiseoničkih mesta i da nema problema ni sa ličnom zaštitnom opremom za zaposlene. Na tvrdnje koje su portalu Krug dostavili čitaoci da u bolničkoj laboratoriji nema reagenasa za određivanje D dimera u krvi poslednjih dana, a da im lekari ne priznaju rezultate koje donose iz privatnih laboratorija, dr Parezanović odgovara, po najnovijoj, 12. preporuci lečenja od kovid infekcije,  nije ni preporučeno da se D dimer kontroliše u ambulantnim uslovima, niti da se Fraksiparin daje u ambulanti, osim u ekstremnim slučajevima i da on ne vidi razlog da se ne priznaju rezultati D dimera iz privatne laboratorije.

Na pitanje da li D dimer jeste važan parametar za određivanje stadijuma uznapredovalosti bolesti, dr Parezanović odgovara:

D dimer jeste jedan od važnih parametara kod tzv. ležećih bolesnika koji imaju pneumoniju, ali kod bolesnika koji se kreću i koji imaju lakše kliničke slike, bitnije je praćenje parametara krvne slike i CRP.

Na dodatno pitanje: da li je moguće da građani pozitivni na koronavirus čekaju i po 10 sati na pregled,  kao što pojedini tvrde na društvenim mrežama, naš sagovornik kategorično odgovara da je to – apsolutno nemoguće.

Poslednjih dana, čak, svi bolesnici koji ujutru budu primljeni, sasvim sigurno budu pregledani do 10:00 ili 11:00 časova, a i oni koji dođu popodne, završe sve u toku smene, tako da je nemoguće da čekaju toliko, to je sigurno.

Ne volim da dajem prognoze, poručio je dr Parezanović, koji je, ipak, izneo očekivanje da će se ovaj epidemijski talas verovatno završiti krajem decembra ili početkom januara, ali da će:

– Ako ne bude dovoljno vakcinisanog stanovništva i ako i dalje bude dovoljno osetljive populacije, sigurno doći neki novi soj, koji se već pominje, tako da će biti još sigurno epidemijskih talasa, i posle ovoga, nažalost – zakljućio je zamenik direktora kraljevačke bolnice.

           M. M. D.