U okviru projekta „Manje fosilnih goriva, zdraviji vazduh“ koji se realizuje kroz program podrške javnom zagovaranju „Istraži – Osnaži“, kraljevačko Udruženje građana „Novi put“ organizovalo je okrugli sto na temu kvaliteta vazduha koji udišu građani Kraljeva, primeni mera iz strateškog plana i rezultata koji su tokom sprovođenja projekta – postignuti.
Razgovor je vođen i o merama koje lokalna samouprava realizuje u cilju poboljšanja kvaliteta vazduha, a definisane su u lokalnom Planu kvaliteta vazduha.
Vođena je kvalitetna diskusija u kojoj je bilo i oprečnih stavova, ali je zajednički stav obraćanja svih učesnika rasprave bio da je problem zagađenja vazduha u Kraljevu višestruko složen, ali da postoje konkretne mere koje bi mogle imati značajan uticaj na poboljšanje kvaliteta vazduha i života građana. Da je uloga lokalnih vlasti u implementaciji politika i mera ključna saglasio se i Nikola Đukić, član Grdsog veća koji je resorno zadužen za oblast zaštite životne sredine. Ipak, i on je, kao i ostali učesnici diskusije bio stava da je, osim toga, u realizaciji mera na poboljšanju kvaliteta vazduha važno i angažovanje građana i privrede.
– Zato su ovakve aktivnosti i podizanje informisanosti građana na ove teme – veoma važni. Prošle jeseni uspostavljen je monitoring PM 10 i PM 2,5 čestica instaliranjem automatske merne stanice (kod železničke staniceu Kraljevu) Agencije za zaštitu životne sredine. Zamenjene su kotlarnice u srednoj Mašinsko-tehničkoj i u osnovnim školama „Jovan Cvijić“ u Siirči i „Vuk Karadžić“ u Ribnici. Po konkursu Ministarstva zaštite životne sredine nabavljeno je 46 kotlova na gas i podeljeno građanima – istakao je, između ostalog, Đukić.
Tokom diskusije kao jedan od posebnih problem što je kvalitet vazduha u Krajevu jako loš, izdvojena je činjenica da veliko zagađenje vazduha potiče od gradske deponije (koja i nema taj status, već status smetilišta) u toku letnjih meseci zbog čestih požara.
Učesnici rasprave su konstovali da je ovo zagađenje opasno po zdravlje građana i da je neophodno da u narednim mesecima hitno budu donete mere u pravcu sanacije deponije i boljeg upravljanja samim otpadom.
Pomenut je i problem kotlarnice „Zelena gora” koja se nalazi u centru grada, a koristi mazut kao energent i veliki je emiter zagađujućih materija. U raspravi je zaključeno i da naredni koraci u rešavanju problema lošeg kvaliteta vazduha moraju biti posvećeni edukaciji građana o posledicaama koje na njihovo zdravlje može imati korišćenje nekvalitetnih i dokazano zdravstveno nebezbednih energenata.
Samo sistemski pristup i zajednički rad svih oni koji su u lokalnoj zajednici svesni važnosti rešavanja ovog problema mogu da doprinesu smanjenju posledica i popravci stanja ka željenom,odnosno poboljšanju kvaliteta vazduha koji udišemo i stvaranju zdravije životnu sredine, ocena je učesnika okruglog stola.
Vladimir Savić, predstavnik Zavoda za javno zdravlje učesnike debate govorio je uzrocima zagađenja, načinima i preporukama za smanjenje koncentracija suspendovanih PM10 i PM2.5 čestica kao dominantnog uzroka zagađenja u Kraljevu:
– Analizom rezultata praćenja kvalitsta pazduha u 2023. godini na mernim mestima u gradu može se zaključiti da zagađenju vazduha Kraljera najznačajnije učešće imaju čestice (čađ, PM10 i PM2.5). Zdravstvene posledice povećanih koncentracija čestica u vazduhu mogu biti višestruke. Čestce čađi, PM10 i PM2.5 su odgovorne za mnoge štetne zdravstvene efekte kod ljudi, naročito kod pripadnika osetljivih populacionih grupa (hronični bolesnici, deca, stari, trudnice), Zbog toga se očekuje češći i značajniji negativni efekat na respiratorni sistem i kardiovaskularni sistem izloženog stanovništva.
Jovan Nešović, predsednik UG „Novi put“ podsetio je da su tokom realizacije ovog projekta, pre ove aktivnosti održane dve javne debate, jednu sa mladimam a drugu sa građanima u Kraljevu. Debata sa mladima u Kraljevu na temu zagađenja vazduha, na kojoj je bilo reči i o načinima da, putem javnog zagovaranja, nevladin sektor i građani utiču na promenu politika na lokalnom nivou i tako doprinesu poboljšanju kvaliteta vazduha, održana je sa đacima Ekonomsko trgovinske škole u Kraljevu. Ove debate organizovane s ciljem podizanja svesti o problemu zagađenja vazduha, bile su prilika mladima i ostalim građanima da iznesu svoje stavove i predloge šta raditi u ovoj oblasti.
Osim toga, Udruženje „Novi put“ prikupilo je, tokom realizacije projekta, dizajniralo i štampalo mapu zagađivača u Kraljevu.
– Na njoj se nalaze svi javni objekti koji se finansiraju iz gradskog budžeta, a troše fosilna goriva za zagrevanje. Na mapi se nalaze podaci kolike su emisije primarnih, ali ne i sekundarnih čestica. Tu su i objekti koji za zagrevanje koriste samo električnu energiju i pretvaraju je u toplotnu. Dakle, najviši oblik energije pretvaraju u najniži, što je za nas – problematično – kazao je Nešović.
On je dodao da uspehom na ovom projektu, zajedno sa lokalnom samoupravom, smatraju to što je kao ključna mera za smanjenje zagađenja vazduha, odnosno poboljšanje kvaliteta vazduha, u gradu prepoznata mera smanjenje upotrebe fosilnih goriva prvenstveno u zagrevanju objekata.
Iz udruženja „Novi put” ističu da veći broj javnih objekata na teritoriji samog grada Kraljeva (uže gradsko jezgro) ima sopstvene kotlarnice na fosilna goriva. Takve kotlarnice koriste ekološki loša goriva i emituju značajnu količinu zagađujućih materija, što stanje po pitanju kvaliteta vazduha samo pogoršava. U narednom periodu lokalna samouprava mora da pokaže ozbiljnost i da sve javne objekte koji imaju individualne kotlarnice na fosilna goriva zameni sa kotlarnicama koje koriste ekološki čista goriva ili priključi na daljinski sistem grejanja, poručeno je na debati.
Mirjana Prodanović koja rukovodi gradskom Službom za upravljanje projektima istakla je da je Grad Kraljevo, poštujući zakonske obaveze, kao lokalna samouprava koja ima problem sa kvalitetom vazduha, doneo Plan kvaliteta vazduha od 2023. do 2027. godine, ali da je problem kod izrade ovakvih planskih dokumenata opredeljenje da se izrada takvog dokumenta poveri konsultantskoj kući koja će ga uradi:
– Mislim da u budućem periodu na tome treba da rade ljudi iz lokalne samouprave koji su stručni. Mi smo i u samoj izradi tog nacrta dokumenta imali svoje primedbe i komentare, izneli smo ih na javnoj raspravi. Jedan manji deo toga je usvojen, ostalo nije… Može se zaključiti da je za sporovođenje mera u cilju poboljšanja kvaliteta vazduha u 2024. godini opredeljeno 0.82 procenata gradskog budžeta, što ukazuje na nivo opredeljenosti grada za paniranje i sprvođenje mera u cilju poboljšanja kvaliteta vazduha.
Brošura pod nazivom „Manje fosilnih goriva, zdraviji vazduh” koju je ovo udruženje izdalo tokom realizacije istoimenog projekta, sadrži rezultate istraživanja kvaliteta vazduha za prethodnu i tekuću godinu, podatke o potrošnji energenata i emisiji zagađujućih materija za lokalne javne objekte koje koriste fosilna goriva za zagrevanje. Takođe su obuhvaćeni i javni objekti koji koriste električnu energiju za zagrevanje, jer je to potpuno neekonomično i sa stanovišta zaštite životne sredine neprihvatljivo.
Ova debata bila je krovna u nizu aktivnosti na projektu „Manje fosilnh goriva, zdraviji vazduh” koji finansiraju Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) i Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, a sprovodi Trag fondacije.
M. M . D.