Kraljevčani su u oktobru pili higijenski ispravnu vodu za piće iz gradskog vodovoda, a u uzorku sirove vode reke Ibar nije bilo fenola; rezultati kontrole vazduha, međutim, pokazuju da je bilo aerozagađenja iznad graničnih vrednosti
Ovo je, u najkraćem, izveštaj koji je Zavod za javno zdravlje danas predstavio članovima Gradskog veća.
I dok već godinama, na sreću, nemamo problema sa kvalitetom vode za piće, situacija sa arzagađenjem se usložnjava. Izveštaj za oktobar, mesec u kome grejna sezona tek počinje, govori da su srednje 24-časovne vrednosti sumpordioksida i čađi bile ispod maksimalno dozvoljenih, ali je zato azotdioksid dva dana bio iznad graničnih vrednosti. Međutim, podaci o suspendovanim česticama PM10 (šta su i zašto su opasne, možete čitati u OVOM TEKSTU) merenim na lokaciji Policijska uprava pokazuju da je već u tom mesecu bilo 12 dana kada je njihova koncentracija prelazila graničnu vrednost.
Nakon sednice Gradskog veća gradonačelnika Kraljeva smo pitali zašto se analiziraju podaci za oktobar kada je tehnologija toliko uznapredovala da su na sajtu Zavoda za javno zdravlje već podaci za novembar, koji pokazuju da smo prošlog meseca imali samo šest dana “normalnog” vazduha?
Pitali smo gradonačelnika: da li takva neažurnost govori o zapostavljanju problema aerozagađenja? Da li i to što nemamo usvojen dokument koji se zove “Plan kvaliteta vazduha 2020-2025”, a 2020. godina je već prošla, takođe svedoči o zanemarivanju ovog problema?
Gradonačelnik je odgovorio da su gradske vlasti ozbiljno shvatile problem, ali da ne mogu da ga reše preko noći jer je nastajao decenijama:
– U pravu ste da imamo problem aerozagađenja u zimskim mesecima i on je uzrokovan time što individualna ložišta u prigradskim naseljima proizvode veliku količinu zagađenja. Mi smo kao grad rešili da dugoročnim merama smanjima stepen zagađenja vazduha na teritoriji Kraljeva. Na prvom mestu kroz proces gasifikacije naselja, trenutno se sprovodi u Ribnici, i gašenjem individualnih ložišta biće smanjeno zagađenje.
Drugi veliki izvor zagađenja je saobraćaj. Da bismo celokupan težak saobraćaj izmestili iz centra Kraljeva, iz Dositejeve, iz Ulice Vojvode Putnika… grad Kraljevo je započeo izgradnju severne obilaznice koja bi od Magnohroma, preko Kulagića ade završavala u Adranima. Time bi celokupan težak saobraćaj, kamioni koji dolaze iz smera Vrnjačke Banje, preko poluobilaznice u Ratini jednostavno zaobišli centar Kraljeva, i u obrnutom smeru koji dolaze od Čačka.
Problem aerozagađenja nije jednostavan. Nemoguće je da one probleme koji su nastajali decenijama rešimo za jedan dan. Problem se rešava, nije mali, ali gradske vlasti su ga ozbiljno shvatile i rade na njegovom rešavanju – rekao je gradonačelnik Kraljeva Predrag Terzić.
R.Vesković