Gradsko veće o predlozima za Dan sećanja na žrtve bombardovanja 1944. i Deklaraciji o zaštiti pčela

Iz formalno-pravnih razloga gradski većnici su bili uzdržani pri glasanju o predlogu da se 16. april proglasi za Dan sećanja na žrtve savezničkom bombardovanja 1944. godine. Podržali su Predlog da se Deklaracija o zaštiti pčela u Srbiji sutra nađe pred odbornicima

Odbornik Skupštine grada Kraljeva Vladimir Bogavac, iz odborničke grupe „Nada“, predložio je da na sutrašnjoj sednici Skupštine na dnevnom redu bude Predlog o proglašenju 16. aprila Danom sećanja na žrtve savezničkog bombardovanja 1944. godine. O ovom predlogu mišljenje je trebalo da da Gradsko veće, ali nije zato što su svi većnici bili uzdržani prilikom glasanja.

Razlog je formalno-pravne prirode, kako su objasnile stručne službe. Naime, značajni datumi koji će se obeležavati utvrđuju se ili Statutom grada ili posebnom odlukom. Tekst predloga odbornika Bogavca nema formu odluke, sa svim delovima koje bi skupštinska odluka trebalo da sadrži i više je sačinjen u formi inicijative.

Verovatno ne želeći da budu ni protiv ovakve ideje, većnici su odlučili da budu uzdržani, tako da „Gradsko veće nije donelo mišljenje o predlogu Vladimira Bogavca“, kako je zvanično navedeno.

Prenosimo deo obrazloženja koje je naveo Vladimir Bogavac, jer sadrži podatke koji nisu dovoljno poznati:

Na Vaskrs 16. aprila 1944. godine počelo je savezničko bombardovanje Srbije i tom prilikom je stradalo više od 30 gradova, a najviše Beograd i Leskovac.

Kraljevo se na meti 217 američkih i 48 britanskih aviona našlo u sedam navrata i tom prilikom je na naš grad bačeno 687 tona bombii stradalo je 75 Kraljevčana, među kojima je bilo i dece mlađe od 12 godina. Bombardovan je sam centar grada, kao i železnički depo, Fabrika aviona, Fabrika vagona, ali i Crkva Svete Trojice.

Zbog svega navedenog smatram da je moralna obaveza Skupštine grada Kraljeva da 16. april, dan kada je 1944. godine palo najviše bombi na naš grad, bude proglašen Danom sećanja na žrtve savezničkog bombardovanja 1944, kao i da imena svih stradalih budu popisana, ako je to moguće“ – naveo je odbornik Vladimir Bogavac u svom predlogu.

O Deklarciji o zaštiti pčela Srbije

Gradsko veće na današnjem zasedanju je podržalo predlog Odbornićke grupe „A.Vučić – Za našu decu“ da se na dnevnom redu sutrašnje sednice Skupštine grada nađe Predlog odluke o prihvatanju inicijative o usvajanju Deklaracije o zaštiti pčela u Srbiji. Usvajanje Deklaracije je inicijativa Saveza pčelarskih organizacija Srbije i u dokumentu se navodi da „pčele oprašivanjem povećavaju prinose poljoprivrednih kultura za 80% i svake godine podignu prinose u poljoprivredi Srbije za više stotina miliona evra. Iz godine u godinu populacija pčela opada zbog masovnog trovanja prouzrokovanog tretiranjem komaraca i krpelja iz vazduha sredstvima otrovnim za pčele i neadekvatnom primenom sredstava za zaštitu bilja“.

Sa današnje sednice Gradskog veća – foto V. Vasić

Zato se traži:

– napuštanje prakse treiranja komaraca i krpelja iz vazduha sredstvima otrovnim za pčele;

– sprečavanje pomora pčela informisanjem poljoprivrednika o važnosti odgovorne upotrebe pesticida;

– jačanje svesti građana o značaju pčela;

– saradnja sa lokalnim udruženjima pčelara i poljoprivrednika na razvoju pčelarstva u Srbiji za dobrobit čitavog društva.

Deklaracija je ponuđena na potpisivanje svim lokalnim samoupravama.

       R. V.