Gradsko veće: Poskupela vožnja taksijem… i zvanično

Kraljevački taksisti već nekoliko nedelja primenjuju više cene prevoza, a Gradsko veće je tek danas usvojilo novi cenovnik. Da li su meštani sela diskriminisani cenom taksi prevoza?

            U taksi prevozu cena starta dnevne vožnje i zvanično će biti 160 dinara, što je 23% odsto više od dosadašnjih 130 dinara. Cena po kilometru vožnje je neznatno viša – 67 dinara, namesto dosadašnjih 65 dinara. Jedan čas čekanja putnika je 400 dinara, prevoz prtljaga težeg od 30 kilograma je 50 dinara po komadu, a dolazak na adresu po pozivu se ne naplaćuje. Za noćnu vožnju, kao i nedeljom i praznicima cena starta je takođe 160 dinara, a cena po pređenom kilometru je nešto viša nego u dnevnoj vožnji, odnosno 75 din/km. Ovo je propisano Odlukom o cenama elemenata taksi tarife koju je danas usvojilo Gradsko veće.

            Dvanaest udruženja kraljevačkih taksista je još 9. jula uputilo zahtev za podizanje cena. Kako svedoče putnici koji koriste taksi prevoz, posle izvesnog vremena taksisti su počeli i da primenjuju novi cenovnik, da bi Gradsko veće tek mesec dana posle njihovog zahteva formiralo Radno telo koje će se baviti ovom temom i koje je predložilo danas usvojeni cenovnik.  

            Za ovu odluku glasali su svi članovi Gradskog veća, ali je većnik Miloš Ugrenović (SPS) ocenio da elementi koji se uzimaju u obzir u formiranju cene znatno diskriminišu meštane udaljenih sela. Prenosimo njegovu diskusiju:

            – Analiza pokazuje da je prosečna vožnja u Kraljevu 2,5 kilometra, što znači da se taksi najviše koristi na gradskim relacijama. Mi cene formiramo za teritoriju grada i time smo eliminisali sve korisnike taksija van užeg gradskog jezgra. Čovek iz Bogutovca treba da plati oko 1.500 dinara i da se vrati to je 3.000 dinara. A povratna karta za Budvu je oko 3.500 dinara! Ne može biti ista cena za duže relacije, jer nisu isti troškovi u gradskoj vožnji i na relaciji Kraljevo – Bogutovac ili Kraljevo – Roćevići – istakao je Ugrenović.

Miloš Ugrenović na jednoj od ranijih sednica Gradskog veća

 Zato bi trebalo da donesemo, dodao je, cenu do 5 km, do 10 km, do 20 km i do 50 km. Ugrenović je podvukao da je gradska vožnja po sistemu „kreni-stani-kreni“ i da su tu veći troškovi, a da bi se na duže linije taksistima isplatilo da voze i 37 dinara po kilometru.

Uveren sam da ne bi bili na gubitku, naprotiv. Ne možemo da kažemo da smo uveli dovoljan broj autobuskih polazaka za udaljena sela. Zar čovek sa Rudna ili Ušća nema potrebu da jednom mesečno dođe do Kraljeva taksijem. Onome ko živi u gradu sve je na dohvat ruke, pa plus ima i povoljan taksi prevoz. Nemamo prava da na ovakav način diskriminišemo naše građane koji ne žive u gradu i da samo oni čekaju po autobuskim stajalištima, a mi ćemo da se vozikamo po gradu – poručio je Miloš Ugrenović.

Zamenik gradskog zaštitnika građana Ivan Petrović je upozorio da je u praksi taksi vožnja poskupela još pre mesec i po dana i zapitao da li su inspekcije to kontrolisale. On je ocenio da je cena taksi prevoza u Kraljevu među najvišima u Srbiji.

R.V.

3 komentara za objavu “Gradsko veće: Poskupela vožnja taksijem… i zvanično

  1. Oterali ste linijske taxije kako bi ste “čuvali” autobuske linije kojih i nema. Kako ljudi sa Beranovca ili iz Jovca da se prebace do grada? Verovatno taxijem po novoj tarifi….ova dva naselja su delovi grada, a autobisa nigde. Sramota.

  2. Da li ovo znači da je građanima Kraljeva drastično skočio standard ?!?

Komentari za ovu vest su zatvoreni.