Kad je hobi nesvakidašnji: Dragan je kolekcionar krstova

Ima ih oko 1.500 sa svih krajeva sveta i – nema duplikata

Vlasnik Kulturnog centra „Evergreen“ u slobodno vreme sakuplja krstove. Napravljeni od različitih materijala, za različite namene, poreklom iz svih krajeva sveta – njegova kolekcija krstova trenutno broji oko 1.500 eksponata.

Ovim hobijem Dragan je počeo da se bavi pre desetak godina, kada je napravio skulpturu raspeća. Za sebe kaže da nije religiozan čovek, a svoje kolekcionarstvo objašnjava kao traganje za estetskim simbolom krsta.

Imam krstove iz različitih podneblja sveta, čak i iz Latinske Amerike, Crveni krst, pa do nekih banalnih sa kosturskim glavama. Ono što mi se javlja posle ovoliko godina sakupljanja i što može da se vidi u mojoj kolekciji, to je da smo od jedne forme krsta koja je prilično skromna i jednostavna došli do zloupotrebe te forme u svakom smislu. Od kosturskih glava na ovom simbolu do naušnica  u obliku krsta, pa sve do maski za mobilne telefone sa ovim motivom.

Iako ima ogromnu kolekciju krstova, Dragan se uvek iznova oduševi svakom novom krstu koji pridoda svojoj kolekciji.

To je nešto što samo kolekcionari mogu da razumeju. Kada nađeš nešto što ti se sviđa i što ti baš prija to ti ulepša ceo dan. Ja ne mogu da izađem iz ovoga. Kad god vidim neki krst, prvo što pomislim je da li imam ovakav – kaže naš sagovornik.

Među krstovima koje je sakupio nema diplikata. Iako je svaki drugačiji, jedna stvar im je zajednička, Dragan sakuplja samo odbačene krstove.

Kupujem ih isključivo na buvljaku. Moji dobavljači ih donose iz svih delova sveta i uvek kad me vide kažu: „Dođi, Gagi, da vidiš šta imam za tebe!“. Meni su, lično, najdraži jednostavni, ručno rađeni krstovi, kao i oni poreklom iz Latinske Amerike, jer su drugačije estetski rešeni u odnosu na krstove sa našeg podneblja koji su mnogo jednostavnijeg izgleda.

Kolekcionarsku strast deceniju je čuvao isključivo za sebe, da bi nedavno odlučio da je predstavi i drugima u svom Kulturnom centru „Evergreen“.

– To je bio isključivo moj hobi i nešto rezervisano samo za mene. Mada sam imao ideju da ću jednog dana napraviti izložbu, nisam znao kada će to biti, jer je trebalo sve te predmete koje sam držao po fiokama složiti. Kada sam jednom našao vremena za to, udlučio sam da tu svoju kolekciju i izložim.

Iako neodvojiv od hrišćanstva, sa kojim od negativnog postaje pozitivan simbol, krst se kao motiv javlja u gotovo svim drevnim civilizacijama. Smatra se jednim od četiri osnovna simbola, zajedno sa tačkom, krugom i kvadratom. Vertikalna linija na krstu simbolizuje ljubav prema Bogu, dok horizontalna predtavlja ljubav prema bližnjima.

             A. Petrović