Koliko javni objekti utiču na zagađenje vazduha u Kraljevu?

Veći broj javnih objekata u užem gradskom jezgru ima sopstvene kotlarnice na fosilna goriva

Početak grejne sezone doneo je i povećanje zagađenja vazduha u Kraljevu. Kada su, tokom grejne sezone, prosečne dnevne koncentracije suspendovanih PM čestica veće od dozvoljenih, to ukazuje da niže spoljne temperature donose zagađenje vazduha. Povećane koncentracije ovih čestica Kraljevo je imalo i tokom avgusta i septembra, što implicira da se kvalitet vazduha u Kraljevu – ne poboljšava.

Primera radi, tokom 2023. godine, Kraljevo je tokom 67 dana imalo prosečne dnevne koncentracije PM 10 čestica koje su bile veće od dozvoljenih. Ovo je bio znatno manji broj takvih dana nego predhodnih godina (2022. godine vazduh je bio zagađen 112 dana, a u 2021. godini 88 dana), ali to je posledica prvenstveno povoljnih prošlogodišnjih vremenskih prilika. Jednostavno, prosečne temperature u toku grejne sezone su bile više i korišćeno je manje energenata za zagrevanje objekata, a to znači da je bila i manja emisija zagađujućih materija.

Ključna mera za smenjenje zagađenja vazduha, odnosno poboljšanje kvaliteta vazduha je smanjenje upotrebe fosilnih goriva prvenstveno u zagrevanju objekata.

Objekti javne namene u Kraljevu koji koriste fosilna goriva za zagrevanje
izvor Novi put, Kraljevo

Iz udruženja  „Novi put” ističu da veći broj javnih objekata na teritoriji samog grada Kraljeva (uže gradsko jezgro) ima sopstvene kotlarnice na fosilna goriva. Takve kotlarnice koriste ekološki loša goriva i emituju značajnu količinu zagađujućih materija, što stanje po pitanju kvaliteta vazduha samo pogoršava. U narednom periodu lokalna samouprava mora da pokaže ozbiljnost i da sve javne objekte koji imaju individualne kotlarnice na fosilna goriva zameni sa kotlarnicama koje koriste ekološki čista goriva ili priključi na daljinski sistem grejanja.

Brošura pod nazivom „Manje fosilnih goriva, zdraviji vazduh” koju je ovo udruženje izdalo tokom realizacije istoimenog projekta, sadrži rezultate istraživanja kvaliteta vazduha za prethodnu i tekuću godinu, podatke o potrošnji energenata i emisiji zagađujućih materija za lokalne javne objekte koje koriste fosilna goriva za zagrevanje. Takođe su obuhvaćeni i javni objekti koji koriste električnu energiju za zagrevanje, jer je to potpuno neekonomično i sa stanovišta zaštite životne sredine neprihvatljivo.

Cilj svih ovih aktivnosti je da se utiče na lokalne javne politike, odnosno da se u narednom periodu u oblasti lokalne energetike prioritet imaju projekti čijom realizaciom se smanjuje zagađenje vazduha, odnosno omogućuje zdraviji vazduh za građane Kraljeva.

Projekat „Manje fosilnh goriva, zdraviji vazduh” se realizuje u okviru programa podrške javnom zagovaranju „Istraži – Osnaži“ koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) i Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, a sprovodi Trag fondacija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *