Kraljevo: Omladinski klub – između jave i sna

Posle dosta lutanja u traženju adekvatnog prostora za Omladinski klub, čini se da bi sadašnja ideja da to bude u objektu u kome je MZ Centar, mogla da bude i najprikladnija. Ali – kako do sredstava za rekonstrukciju?

            Pre izvesnog vremena tražeći nešto na sajtu Grada Kraljeva iznenadila sam se i obradovala kada sam u rubrici „Javne nabavke“ videla dva javna poziva za nabavku računarske opreme za Omladinski klub u Kraljevu.

Omladinski klub u Kraljevu već stigao do opremanja, a ja nisam ni čula da takav prostor postoji? Oh, kakav propust…“, pomislih i brže-bolje počeh da se raspitujem kod kolega gde će biti prostorije, koje aktivnosti su planirane… Kad – ne znaju ni oni, niko nije čuo da se Omladinski klub bliži otvaranju!

Sledeća instanca bila su dvojica Nikola, oni bi morali da znaju o čemu se tu radi: Nikola Radević, pomoćnik gradonačelnika za omladinu i sport, i Nikola Pantović, šef Kancelarije za mlade. Imali su objašnjenje kroz jednu lošu i jednu dobru vest.

            Omladinski klub ne da se ne bliži otvaranju, nego još nije definitivno ni opredeljen prostor u kome bi mogao biti!

            – Računarsku opremu smo nabavili zato što se ukazala mogućost da je dobijemo na jednom konkursu i što bismo propustili takvu priliku? Oprema je kupljena i uskladištena i čeka budući omladinski klub – objašnjava Nikola Radević.

            Kraljevački mediji su još avgusta 2016. godine bili puni naslova „Kraljevo dobija Omladinski klub“, „Uskoro otvaranje Omladinskog kluba“… Šta se dogodilo sa odavno najavljenom adaptacijom objekta u Cara Dušana, opredeljenog za ovu ustanovu?!

            – Zaključili smo da je taj prostor premali za sadržaje koje bi trebalo da ima prostor namenjen mladima. Ima mesta za jednu-dve kancearije i gotovo za ništa drugo, a nama je potreban objekat kroz koji bi dnevno moglo da cirkuliše i nekoliko stotina ljudi. Zaključili smo da bi adaptacija prostora u Cara Dušana bila bacanje novca. Grad Kraljevo ne raspolaže nekim većim prostorom, sredstava za izgradnju novog nema, i zato je potrajalo traganje za adekvatnim objektom – priča Radević.

            Izbor je na kraju pao na prostorije MZ Centar u Jug Bogdanovoj ulici. Em odgovara po površini, em nije pod restitucijom iako je građena još 1936. godine.

Prednosti i mane objekta u Jug Bogdanovoj

            Nikola Radević i Nikola Pantović kažu da iako grad ovaj prostor još uvek nije namenio za Omladinski klub, oni ne sede skrštenih ruku. Tako je u okviru jednog projekta koji sprovode Ministarstva omladine, Nacionalna asocijacija kancelarija za mlade i Stalna konferencija gradova i opština Kraljevo izabrano za jedan od tri grada koji će dobiti na poklon idejno rešenje prenamene prostora u prostor za mlade.

            Zahvaljujući tome juna prošle godine u Kraljevo je stiglo idejno rešenje  kako bi mogao izgledati Omladinski klub u zgradi u Jug Bogdanovoj.

Naš je prvi utisak – mogao bi da izgleda zaista vrlo lepo i funkcionalno!

Zgrada ima ukupno 390 kvadrata, od kojih u prizemlju 190 kvadrata, a ostalih 200 je podrumski prostor. Čini se da je zgrada naročito pogodna za edukativne sadržaje, konferencije, radionice, kurseve, izložbe, manje filmske projekcije… i slične kamerne događaje. Pored toga, ima i dvorište koje bi moglo biti iskorišćeno za manje svirke.

Ipak, kao dugogodišnjoj posetiteljki raznih manifestacija na otvorenom i zatvorenom, palo mi je u oči da podrumski prostor, u koji bi moglo u nekom trenutku da se smesti i stotinak ljudi, u idejnom rešenju uopšte nema mokri čvor! Predviđen je jedan manji u prizemlju zgrade… što bi značilo da će na desetine ljudi trčkarati gore-dole da bi otišli do wc-a, a tamo će verovatno čekati u redu…

Radević i Pantović kažu da to jeste problem za koji će morati da se iznađe nekakvo rešenje. Jer podrum je na znatno nižem nivou od kanalizacione mreže u toj ulici, tako da nije moguće jednostavno priključenje iz podruma na kanalizaciju.

Za problem koji će biti otvoren ako ovaj objekat bude dodeljen mladima – gde sa Mesnom zajednicom Centar, Narodnom kuhinjom i ostalim organizacijama koje sada koriste taj prostor – moji sagovornici kažu da i nije veliki. Deo njih bi mogao da bude smešten upravo u objektu u Cara Dušana, koji je prethodno bio namenjen omladinskim aktivnostima.

Od ideje do realizacije – Hvatanje zaleta 

I ovaj problem sa mokrim čvorom u podrumskim prostorijama dokazuje da je idejno rešenje još uvek više ideja nego rešenje. Tako je jedna od prvih briga bila je da li se uopšte isplati ulagati u 85 godina star objekat koji izgleda prilično devastirano?

– Inženjeri kažu da se isplati i da je objekat dobro građen! Oštećenja zidova su površinska. Jedno od presudnih pitanja u startu bilo je da li je nagrižen vlagom. Inženjeri Opštinske stambene agencije su pregledali i rekli da vlaga ne ugrožava objekat, oštećenja i fleke vidljivi na zidovima, naročito u podrumu, su od unutrašnje kondenzacije, zidovi ne vuku vlagu iz temelja. Takođe, procenili su da je objekat statički bezbedan – pričaju i dopunjuju se Radević i Pantović.

            Koliko bi ova rekonstrukcija mogla da košta, još se tačno ne zna, procene su od 10-16 miliona dinara. Ali upravo – premer i predračun – je jedan od prvih narednih zadataka koje treba obaviti, kao i izrada elaborata o energetskojh efikasnosti. Radević i Pantović kažu da će imati pomoć inženjera OSE i projektnog centra koji postoji pri Gradskoj upravi.

            Tek kad sve to bude završeno, može se krenuti u prikupljanje novca. Pesimistički sam prokomentarisala da su i 10 i 16 miliona velike pare za Kraljevo i da „od tog posla nema ništa“, ali u skladu sa svojim znatno mlađim godinama od mojih, Radević i Pantović su optimisti:

            – Nije to neizvodivo! Postoje evropski fondovi spremni da finansiraju ovakve projekte ako bi se u njima sprovodili određene aktivnosti. Neki fondovi insistiraju na ekologiji, drugi na ljudskim pravima, treći na podizanju tehnoloških znanja… Pirot je npr. za prostor namenjen mladima dobio 20 miliona dinara preko kabineta ministra za inovacije i tehnološki razvoj, Loznica od jednog evropskog fonda, Priboj takođe… Naš prvi zadatak je da obezbedimo svu tehničku dokumentaciju, da od grada dobijemo prenamenu objekta u prostor za mlade, a zatim da krenemo u konkurisanja – zaključuje Nikola Radević.

            Od kako je sredinom 90-ih BIA smeštena u Bogavčevo zdanje, omladina Kraljeva nema mesto za okupljanje. Iako nije bilo korišćeno kako je trebalo, ipak su tamo svoje mesto imali ferijalci, gorani izviđači… i njihove aktivnosti su posle toga zamrle. Zaista je vreme da omladina Kraljeva dobije svoj dom i zato ovu ideju zdušno podržavamo.

R. Vesković