Zbog troškova sahranjivanja osoba preminulih od kovida-19, koji su viši od uobičajenih, Grad će u troškovima učestvovati sa 20.000 dinara, predloženo je Skupštini grada. Zašto Gradsko veće ne dobija redovno informacije o kovidu od Štaba za vanredne situacije, komunalnih službi i Komunalne milicije i da li smo u Kraljevu protiv kovida preduzeli sve što smo mogli – pitao je i pitao se većnik Miloš Ugrenović
Prema predlogu koji je usvojilo Gradsko veće, pravo na naknadu dela troškova sahranjivanja osobe koja je preminula od kovida-19 imala bi porodica preminulog, ili drugo lice koje ima dokaz da je snisilo troškove sahrane. Konačnu odluku doneće Skupština grada.
Pravo na ova sredstva moglo bi se ostvariti pod sledećim uslovima:
- da su preminula lica državljani Republike Srbije
- da su imala prebivalište na teritoriji Grada, odnosno boravište ako su raseljena sa KiM
- da postoji izveštaj zdravstvene ustanove da je smrt nastupila kao posledica kivida-19
- da je podnosilac zahteva snosio troškove sahrane, što dokazuje kopijom računa na svoje ime, ili izjavom kod javnog beležnika.
Od kovida-19 do danas, 12. marta, preminulo je 238 osoba sa teritorije Kraljeva.
Na sednici Gradskjog veća najviše diskusije bilo je pre nego što je i usvojen dnevni red. Većnik Miloš Ugrenović je predložio da na svakoj sednici Gradskog veća jedna tačka dnevnog reda bude informacija o radu Štaba za vanredne situacije, komunalnih službi i komunalne milicije na suzbijanju širenja epidemije kovida.
– Jedan deo većnika nema informaciju šta se dešava. Smatram da je Gradsko veće odgovorno za sve što se događa u gradu, i dobro i loše. Hvala medijima – Tv Kraljevo, TV Melos i portal KRUG, jer da nije njih, ne bismo znali kakva je situacija. Štab nije paralelna institucija, mi smo ga izabrali. U gradu je teška situacija, stalno smo od 4. do 6. mesta po broju zaraženih, a mi nijednom na sednici nismo razgovarali o tome.

Čuli smo u medijima od doktora Čekanca da je broj obolelih povećan zbog toga što se ne poštuju mere, da ima žurki, veselja. Pitaju me ljudi da li se organizuju proslave i žurke. Ne znam. Kako da znam kad ne dobijam informacije? Interno znam. Mislim da komunalne službe i Komunalna milicija nisu primenile sve što su mogle.
Na svakoj sednici bi trebalo da imamo izveštaj šta je primenjeno, koliko je kontrola izvršeno, koliko je naloga napisano. Ako je tačno da se skupovi dešavaju, a mi žmurimo – svi smo odgovorni. Poštujem sve što radi Gradski štab, ali o tome moramo da se informišemo na Gradskom veću – rekao je Ugrenović.
Predsedavajući sednice Gradskog veća u odsustvu gradonačelnika, njegov zamenik Vukman Rakočevć je podržao ovaj predlog i rekao da će za narednu sednicu biti pripremljena informacija.
– Zdravlje i životi ljudi, to su najpreče teme. Više od godinu dana smo na zajedničkom zadatku – Gradski štab, Dom zdravlja, Opšta bolnica, sada i Sportski centar… Kraljevo je jedan od najboljih gradova u vakcinaciji, nismo imali nijedan dan zastoja, dobro smo to organizovali, a moralo se voditi računa čak i o tome da nijedan toner ne zafali. Što se tiče inspekcijskih službi, svako je u obavezi da radi posao iz svoje nadležnosti. U poslednjih 15 dana pisane su kazne 1,5-2 miliona. Svako može da dobije podatke, informacije nisu tajne. Imaćete izveštaj sledeće nedelje i podržavam taj predlog.

Jednoglasno je usvojen predlog da za sahranjivanje osobe umrle od kovida Grad snosi troškove u iznosu od 20.000 dinara, ali se i u okviru ove tačke ponovo razvila diskusija o tome ima li nepoštovanja propisanih mera.
Pomoćnik gradonačelnika za ljudska prava Milun Jovanović je rekao da je u nedelju dobio informaciju da se u Kovačima održava veliko slavlje i da je uputio osobu da to prijavi Komunalnoj miliciji:
– Imam utisak da nismo dovoljno učinili, jer smo u vrhu po broju zaraženih i da oni koji su zaduženi ne rade do kraja kako treba. U nedelju je u Kovačima bilo 70 ljudi na rođendanu. Pravimo velike greške ako ne sankcionišemo takve pojave – rekao je Milun Jovanović.
Zamenik gradonačelnika Vukman Rakočević je rekao da ne razume ni onog koji organizuje takavu proslavu, ni one koji odu na takav skup:
– Verovatno da ima propusta, ali i nejasnih stvari. Evo pitanja: u Kraljevu 90 zaraženih, a u Čačku jedan… figurativno govorim. Videćemo o čemu se radi i koji su uzroci, da ne donosimo napamet zaključke – rekao je Vukman Rakočević.
U želji da doprinesemo sagledavanju šire slike, uporedili smo današnje izveštaje o kovidu sa područja Čačka i Kraljeva. Treba imati u vidu da grad Čačak ima manje stanovnika nego Kraljevo, kao i da bolnice u Čačku i Kraljevu pokrivaju i okolne opštine, koje su sa različitim brojem stanovnika.
Ipak, evo uporednog pregleda današnjih podataka. Nama kao laicima pada u oči da je broj testiranih u Kraljevu dvostruko veći, a da u čačanskoj bolnici leži znatno više obolelih od kovida, što može govoriti o različitim pristupima i testiranju i hospitalizaciji.
broj testiranih broj pozitivnih preminulih
ČAČAK: 215 39 2
KRALJEVO 430 118 4
br. hospitalizovanih na respiratoru intubiranih
ČAČAK: 108 6 1
KRALJEVO 67 10 3
broj ukupno preminulih od kovida
ČAČAK: 207
KRALJEVO: 238
Upoređivanje ovako apsolutnih brojki bez uzimanja u obzir lokalnih specifičnosti, nije preporučljiva. Ipak, objavili smo ove podatke da, koliko možemo, pokušamo da informacijama suzbijemo širenje lažnih vesti o kovidu, što je postalo, nažalost, omiljeni proizvod i omiljena hrana značajnog dela javnosti.
R.Vesković


Da i osim te kafane rade još par privilegovanih,partijskih kafedžija.Sutauacija u osnovnim školama je već duže vremena tužna ,pogotovu u seoskim školama ali načelnica faktički naređuje direktorima da ne prijavljuju bolesnu decu.Epilog ,deca ponovo online. Vi ne upravljate epidemijom nego ona upravlja sa vama.