Za programe zapošljavanja u Raški ove godine izdvojeno je 30 miliona dinara za različite vrste mera, a na Sajmu zapošljavanja – ugovore o subvencijama NSZ za pokretanje samostalnog buznisa dobile su 23 osobe sa evidencije tržišta rada, a uskoro će još 20
U Raški se tradicionalno sredinom oktobra održava vašar, a ove godine (posle trogodišnje pauze kada nije održavan zbog loše epidemiološke situacije), u vreme vašara, a uoči početka zimske sezone na Kopaoniku održan je – Sajam zapošljavanja
U organizaciji Nacionalne službe za zpoljavanje (NSZ) organizovan je ovog puta kao mini sajam zapošljavanja.
– Ponuda se, uglavnom, odnosi na poslodavce sa Kopaonika, što znači da su pretežno u ponudi zanimanja ugostiteljsko-turističke struke. U pitanju je više od 100 radnih mesta koje nudi 10 poslodavaca. Oni su mahom sa Kopaonika, a nekoliko poslodavaca je iz same Raške – pojasnila je Snežana Prelić, direktorka Filijale NSZ Kraljevo.
Nemanja Popović, predsednik opštine Raška podsetio je da je ova lokalna samouprava kao partner Nacionalne službe za zapošljavanje izdvojile ove godine 15 miliona dinara za podsticaje zapošljavanju:
– To nisu sredstva samo za programe samozapošljavanja, već i za programe javnih radova, stručnu prakse i raznih edukacija kako bi nezaposleni sa evidencije tržišta rada mogli lakše da nađu posao. Naš glavni cilj jeste da smanjimo broj nezaposlenih u Raški.
Zajedno sa Dijanom Jemuović, savetnicom za zapošljavanje u ispostavi NSZ Raška i Snežanom Prelić, predsednik opštine dodelio je 23 ugovora onima koji su se odlučili da pokrenu sopstvene biznise.
Pogledajte VIDEO:
Na evidenciji ispostave NSZ u Raški trenutno se nalazi 1.670 aktivnih tražilaca zaposlenja.
– Taj broj, iz godine u godinu, ima tendenciju pada. Dolazi do zapošljavanja, ali i do odliva radne snage. To znači da smanjenje broja nezaposlenih na evidenciji nije rezultat samo povećanog zapošljavanja, već i odliva radne snage iz manjih sredina. Tako je, nažalost, u celoj Srbiji, pa i u Raški – kaže Dijana Jemuović.
Na Sajmu zapošljavanja, pored štanda Nacionalne službe za zapošljavanje bio je štand Ugostiteljsko-turističke škole iz Raške, pa su učenici obrazovnih profila ove škole mogli da posete štand Nacionalne službe za zapošljavanje i da se upoznaju sa tim kakva je ponuda radnih mesta i mogućnosti za zapošljavanje (sa zanimanjima za koje se školuju) nakon završetka obrazovanja.
– Naši učenici realizuju praktičnu nastavu i na Kopaoniku, na našoj najpoznatijoj planini i nakon završetka njihovog školovanja uglavnom svi pronalaze posao i radna mesta na Kopaoniku. To su učenici smera turistički tehničar, kuvar i konobar – kaže Marija Trikoš direktorka srednje škole „Kraljica Jelena“ iz Raške.
To potvrđuje i Nataša Mutavdžić, učenica ove škole:
– Posle turističke škole mogu da se zaposlim, recimo, u najpoznatijim hotelima na Kopaoniku, u „Grandu“, u „Kraljevim čardacima“.
Mladi iz Raške definitivno odlaze, većina kaže – za boljim životom. Kako ih animirati da u rodnom mestu ostanu pitali smo Vladana Đorđevića, preduzetnika iz Raške koji je i sam pre 15-ak godina za pokretanje biznisa iskoristio subvenciju Nacionalne službe za zapošljavanje.
– Samo privatnim biznisom! Vidim da ima dosta mladih koji se bave poljoprivredom ili nekim delom poljoprivrede i lepo zarađuju. Trebalo bi malo više da se bavimo preduzetničkom delatnošću, da se malo više opredelimo prema Kopaoniku, jer je on naš, raščanski, da se naša deca opredele prema Kopaoniku, da oni nešto „gore“ otvaraju, da oni razmišljaju gore da rade… Ali, svako želi za svoje dete da završi visoke škole, da ode negde, da bude nešto… – kaže Đorđević i sleže ramenima.
Jovica Pejić, master ekonomista iz Raške došao je do štanda NSZ da sazna nešto više o programima Nacionalne službe za zapošljavanje „Moja prva plata“ i pripravnik u određenoj firmi. Na pitanje kakve su mogućnosti u Raški za zapošljavanje mladih i on je saglasan da trenutno najveću ponudu poslova nudi Kopaonik:
– To je, pre svega, ponuda zaposlenja u okviru recepcija, a zatim i drugih obrazovnih profila, kako onih sa visokim obrazovanja, tako i sa nižim. Ja sam popunio prijave za radno mesto ekonomiste, jer su mi uža specijalnost računovodstvo i poslovne finansije tako da bi takvo radno mesto bilo pun pogodak – kaže Pejić.
I u velikim i malim mestima, kaže Zorica Jasnić, zamenica predsednika Etno umetničkog kluba „Čerenjski“, posebno u ruralnim sredinama naše zemlje imate mnogo vrednog kreativnog naroda.
– Imaju svoja gazdinstva, ideje… Postoji dosta udruženja, pogotovo ovde u Raški, ali je problem spona sa lokalnom samoupravom koja bi nam pomogla za plasman, jer – to je najvažnije – ocenjuje Jasnić.
U Raški je ove godine izdvojeno ukupno 30 miliona dinara za podsticaje zapošljavanju, jer je na 15 miliona koje je izdvojila lokalna samouprava, isti iznos izdvojila država preko NSZ. To su bila dva poziva za javne radove na kojima je angažovano 27 kandidata, na stručnoj praksi je bilo 12 lica. Iz tog programa je preostalo sredstava, pa su ta sredstva usmerena na podršku onima koji su se odlučili za samozapošljavanje. Pored 23 ugovora koji su dodeljeni na sajmu, do kraja godine biće dodeljeno još 20 do kraja ove godine.
– Raščani su dosta maštoviti što se tiče izbora delatnosti kojima će se baviti tako da imamo sve moguće sfere: od ugostiteljstva, ličnih usluga, knjigovodstvenih agencija, advokatskih kancelarija, kozmetičkih usluga, pa do usluga za kućne ljubimce, sušenje voća. Baš je šarolika lista delatnosti kojima oni koji su dobili subvencije za samozapošljavanje nameravaju da se bave – ističe Dijana Jemuović.
Mini sajmu zapošljavanja u organizaciji Nacionalne službe i vašaru u Raški portal Krug će posvetiti i zasebnu emisiju.
*Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je sredstvaima opštien Raška. Stavovi iskazani u njemu ne izražavaju stavove organa koji je dodleio sredstva