Od kako je Drlupska reka pre dve godine odnela mostić, šestočlana porodica Tomović nema prelaz ni preko suvog korita, a kamoli kad padnu kiše
„Muke po Tomovićima“ počele su pre dve godine kada je usled obilne kiše Drlupska reka odnela mostić koji je njihovo domaćinstvo spajao sa svetom. Iz perspektive ovih vrelih, sušnih dana to zvuči gotovo neverovatno, jer dotične rečice sada nema ni u vidu potoka.
Pogledajte video prilog:
Tomovići tu žive odvajkada i most im nekada nije bio neophodan jer su imali gaz preko reke, sve dok 2014. godine nije asfaltiran put, a obala podignuta na pojednim mestima i više od dva metra. Onda je reka odnela most 2019. godine i od tada Tomovići niz obalu silaze merdevinama, a kad padnu kiše i sjuri se bujica, bivaju odsečeni od sveta. Za ove dve godine pisali su svima redom – od gradonačelnika do premijerke i predsednika države – ali problem nisu rešili.
Ovo domaćinstvo čini mladi bračni par Srećko i Jelena Tomović, njihova dva sinčića i Srećkovi roditelji. Njihov problem postaje još komplikovaniji, jer stariji dečak polazi u predškolsko, kaže Srećko Tomović:
– Kad naiđe voda, po 4-5 dana mi smo odsečeni od sveta, pa kad opadne, opet nosi kamenje, drveće i mi onda decu na ramena. Kad je suvo, merdevinama silazimo niz obalu u rečište. Svima smo pisali, niko ovde nije dolazio. Ni da pita imamo li hrane, meštani su nam prebacivali hranu preko reke. Voda naiđe 7-8 puta godišnje, deca neće moći u školu. Ostao sam na selu i naša deca su najmlađa u selu, niko o tome ne brine. Mislili smo da sagradimo nešto i za turizam, ali ko da nam dođe…
Srećkova supruga Jelena u suzama opisuje život svoje dece:
– Mnogo je teško funkcionisati ovako, naročito sa mlađim sinom, on voli da šeta i onda ga nosiš na leđima. Kreću deca u školu, ali džabe kad niko neće da ti pomogne da obezbedi most da pređeš s decom. Kad se razboli, staviš ga na leđa, nosiš preko vode.
Stariji domaćin, Milorad Tomović, objašnjava u kolikoj meri to što nemaju most ugrožava ekonomski status porodice:
– Preko mosta sam terao prasiće, hranio sam bikove, imao sam krave… ali sada nemam gde da pređem rečište i da doteram hranu, ili da prodam stoku, jer kamion ne može da priđe.
Ekonomske posledice trpi i Života Aleksić, čija se kuća nalazi sa druge strane reke, ali mu je zato imanje od 15 hektara na strani na kojoj su i Tomovići. Života ima veliku farmu ovaca i problem sa prevozom sena:
– Nekada smo prelazili vodajažom, ali kako je napravljen put, ja dva kilometra nigde ne mogu da pređem na drugu stranu reke. Tamo 15 hektara imam, ja to da koristim ne mogu. To mnogima ne smeta jer nemaju zemlju preko reke, ali od čega ja da hranim porodicu kad ne mogu da uđem u parcelu. Sad se radi put, iskopan je kanal, seno mi kisne, na livadi mi je 1.000 bala sena koje ne mogu da prevezem. Imam farmu od 350 ovaca, hranu treba obezbediti… Asfalt je potreban da deca idu u školu, ali ja ne mogu u parcelu.
Ta poplava iz 2019. godine celom selu je donela veliki problem jer je odnela i deo puta, i zato se sada saniraju put i rečno korito. Međutim, Tomovići i od toga strahuju, jer su čuli da će rečište biti prošireno i da će obala biti još bliže njihovoj kući, ali da potporni zid nije planiran sa te strane:
– Mi tražimo potporni zid sa obe strane i neki most da se napravi – kaže Srećko Tomović.
Ovo je priča gledana iz ugla Tomovića, kao što može biti sagledana i iz ugla gradskih vlasti, nadležnih službi, ostalih meštana… i u svakoj bi verovatno bilo istine i argumenata. Priču iz ugla Tomovića izabrali smo zato što su u nesvakidašnjem problemu i specifičnoj situaciji – „blagodeti civilizacije“ kao što je aslatni put, njima su donele problem.
Kad novinar piše o ovakvim temama, na pamet mu padaju dva komentara: jedan je onaj filozofski da ne može čovek protiv prirode i da je nikad neće ukrotiti, čemu smo koliko pre 20-ak dana imali novu potvrdu: razaranje koje su donele poplave širom bogatijeg zapadnog sveta. Drugi komentar je specifičan za ove naše prilike, da ne kažem „sirotinjske“ i glasio bi: „Seci uši, krpi du.e“: asfaltiraš u selu put, al’ podigneš obalu, onda mora most; napraviš most, ali za 5 godina bujica odnese i put i most, jer je prvo trebalo urediti bujični potok, i tako u krug…
R.Vesković
Na sličnu temu, preporučujemo:
Blokada puta zbog zatvorenih mostova na Moravi
Složno u Popovićima: Na mobu kao nekad
Rogićima iz Žiče grom zapalio štalu, izgorelo 1.500 bala sena
Ko i zašto letuje u kraljevačkim selima?