„Ne teče to reka, već voda, ne prolazi vreme, nego mi…“ Koliko je putnika koji će, vozeći se Ibarskom magistralom, u varošici Ušće, neposredno pre skretanja za Studenicu, kad ugledaju mural čudesnih boja sa likom devojke duge crne kose – imati vremena da pogledaju, možda i da zastanu da čuju priču o njegovom nastanku?
Mural koji je juče svečano otkriven, na tom mestu se nalazi zato što su ga odabrali predstavnici inicijativa Sačuvajmo planinske reke Kraljeva, Spasimo Studenicu i Pravo na vodu, sa željom da na ovaj način još jednom pozovu upravu grada Kraljeva da usvoji moratorijum na gradnju minihidroelektrana, zato što, kako poručuju „reke Kraljeva zaslužuju da slobodno teku i da u njima uživaju i sadašnje, i generacije koje dolaze“. Pored predstavnika oce tri inicijative, događaju su prisustvovali i oni kojima su reke u srcu, a muči ih realan strah da ćemo, zbog sulude ideje o gradnji šest mini hidroelektrana, samo na reci Studenici – zbog njih ostati.
Pogledajte VIDEO:
Mural nosi ime “Studenička vila”, a posvećen je očuvanju reke Studenice i njenog sliva. Bojana Minović iz Inicijative Sačuvajmo planinske reke Kraljeva pojašnjava redom simbole sklopljene u skladnu celinu na muralu:
– Tu je nekoliko motiva koji predstavljaju eko sistem reke Studenice i njenih pritoka: sa desne strane imamo Savošnicu, to je mesto koje zaista postoji i tu se Savošnica uliva u Studenicu. Savošnica je mala reka koja dolazi sa obronaka Čemerna. Na Čemerno ukazuu naslikane borovnice i vegetacija iznad.
Savošnica je, nažalost, jedna od prvih reka koja je završila u cevima (pored dve ostale pritoke Studenice – Grajićke reke i Brevine). Lik „studeničke vile“ predstavlja lik devojke iz zaseoka Đakovo koja je zaista postojala, ali je njen život, nažalost, imao tragičan kraj, pa će mural čuvati uspomenu na nju i na njen život.

– Naslikana devojka u ruci drži vodenkosa. To je jedna malena, osetljiva ptičica koja se gnezdi na liticama iznad brzaka studeničkih pritoka i same reke Studenice i njeno stanište je ugroženo izgradnjom mini hidroelektrana. Vila stoji u cveću iz djakovskih dvorišta. To cveće je inspirisano starim ženama u Đakovu koje, živeći na visokim brdima imaju veliko razumevanje života i potrebe jedinstva sa prirodom. Na muralu su naslikane kornjača i pastrmka, koja je tipična za naše planinske reke. Tu su i smuk, i vilin konjic, i jedinstvena vegetacija – sve zajedno sa vilom u jednoj skladnojj celini koja čuva uspomenu i opominje da treba da čuvamo osetljiv ekosistem Studenice, njenih pritoka i svih ostalih malih planinskih reka u Ibarskom slivu – ističe Bojana Minović, dodajući kako će tri inicijative nastaviti sa akcijama.

Svečano otvaranje murala predstavnici tri iicijative iskoristili su i da podsete da već više od mesec dana nema nikakvog odgovora Gradske uprave Kraljevo na njihov predlog da lokalna vlast usvoji moratorijum na izgradnju mini hidroelektrane na teritoriji Kraljeva, kao što je to već učinilo nekoliko gradova i opština.
U protivnom, dogodiće se da shvatimo kako smo onu Andrićeva opomena da „ne teče to reka, već voda, ne prolazi vreme, nego mi…“ – prekasno shvatili.
M. M. Dabić