Mural za slobodu Brezanske i ostalih planinskih reka Kraljeva

Pošto ne može obroncima Stolova, Brezanska reka od danas žubori na muralu kod atletskog stadiona. Ova reka je tužni simbol uništavanja  hidroelektranama 9 planinskih reka oko Kraljeva. Gradske vlasti još nisu odgovorile na inicijativu za moratorijum na MHE

            Može li se nekadašnja planinska lepotica Brezanska reka uopšte više zvati rekom kada je 3,6 kilometara (?!) njenog toka prekinuto? Bukvalno strpano u cevi! O nekadašnjem koritu ispod brane svedoči samo golo kamenje i tek poneki kapilar vode, koji se ne može nazvati ni potokom… Brezanska reka je postala tužni simbol bezdušnog uništavanja devet planinskih reka na kraljevačkom području na kojima su sagrađene derivacione male hidroelektarene (MHE). Postala je i opominjući primer šta može da se dogodi na još 43 lokacije na kojima je prostornim planom predviđena izgradnja MHE…    

Brezanska reka, deo od 3,6 kilometara dugog cevovoda u kome je zarobljena ova reka (foto: Predrag Ilić)

            Umesto padinama Stolova Brezanska reka od danas simbolično žubori u Kraljevu i skakuće betonskim kaskadama kod atletskog stadiona – na muralu koji je oslikala umetnica dr Jana Danilović, a u organizaciji ekoloških inicijativa Pravo na vodu u Sačuvajmo planinske reke Kraljeva.

Mural na gradskom keju, autorka Jana Danilović

O ideji za oslikavanje murala Bojana Minović iz grupe Sačuvajmo planinske reke Kraljeva, kaže:

          –  Brezansku reku smo izabrali kao jednu od deset u ibarskom slivu koja je u svom donjem toku pretrpela strašne posledice izgradnjom male hidroelektrane. Uništen je čitav ekosistem, koji je na planinskim rekama vrlo osetljiv, ali se nadamo da je i vitalan i da će moći da se povrati kad se uklone MHE. Ovih šest kaskada simbolizuje brezanski kanjon i reku koja se slivala sa Stolova ka Polimiru i ušću u Ibar. Brezanska reka i Gokčanica su na našem području u najlošijem stanju.

            Ostale reke na kojima su izgrađene derivacione MHE su: Kolska reka (pritoka Gokčanice), Savošnica, Grajićka reka i Brevina (pritoke Studenice), Želebić i Dubočica (slivaju se sa Čemerna u Ibar), Sokolja, zatim pomenute Brezanska reka i Gokčanica. MHE postoji i na samoj reci Studenici, ali je protočna, a ne derivaciona, što znači da vodotok nije prekinut.

            Ekološki aktivisti iz grupa Pravo na vodu, Sačuvajmo planinske reke Kraljeva i Spasimo Studenicu pre tri meseca su gradu Kraljevu predali inicijativu za usvajanje moratorijuma na izdavanje građevinskih dozvola za izgradnju MHE na području Kraljeva. Međutim, još nema nikakvog odgovora, kaže Žaklina Živković iz Prava na vodu:   

          –  Reke Kraljeva su ugrožene time što je prostornim planom predviđena izgradnja 52 MHE i zato smo od Gradske uprave zatražili da prestane da izdaje dozvole za MHE, kao i da se iz budućeg novog prostornog plana Srbije izbrišu te lokacije i sačuvaju reke. Nismo dobili nikakav odgovor i zato smo rešili da građanima i građankama Kraljeva poklonimo mural, koji će pokazati da nam je stalo do reka, ali i podsećati na reke koje su uništene gradnjom MHE.

            Sa betonskih kaskada na keju sada se zelene listovi jorgovana i graba, u reci se praćakaju pastrmke i račići, po vodi nežnim nožicama skakuću vilini konjici… tako nam je nekadašnju idilu Brezanske reke dočarala autorka murala Jana Danilović. Ona je doktorirala na Fakultetu primenjenih umetnosti i uradila je više destina murala i sličnih intervencija u javnom prostoru. O ovom radu u Kraljevu Jana kaže:

           – Ideja je da se javnost podseti koliko su čarobne planinske reke Kraljeva i koliko je važno, ne samo za entuzijaste i ekologe, nego zaista za svakog od nas da te reke po svaku cenu očuvamo. Ove betonske kaskade su bile vrlo zahvalne za oslikavanje jer doprinose utisku nemirnog toka brze planinske reke. Smatram da umetnici koji stvaraju u javnom prostoru imaju odgovornost prema društvu i potomcima i da bi trebalo da se uključe u akcije koje su na dobrobit svih.

Žaklina Živković (Pravo na vodu), Goran Nikolić (Spasimo Studenicu), Jana Danilović (autorka murala), Bojana Minović (Sačuvajmo planinske reke Kraljeva)

Veliko olakšanje i nadu osetili su meštani ušćanskog područja i ekolozi širom Srbije kada je krajem decembra prošle godine predsednik Srbije izjavio da se neće graditi MHE na slivu Studenice. Na pitanje šta se nakon toga događa na terenu, Goran Nikolić, predvodnik inicijative Spasimo Studenicu, kaže:

           – Sve je mirno, redovno obilazimo teren, sve mašine su povučene i nadamo se da će da se ispoštuje reč predsednika države, prvenstveno zato što je uredbom Vlade Srbije u slivu reke Studenice zabranjena gradnja MHE. Sam predsednik je tada rekao da je napravljena velika greška oko Studenice, tako da se nadamo da je to završena stvar. Ali mi smo i dalje pripravni i spremni da reagujemo, pratićemo šta će se događati, naročito posle izbora, želimo da verujemo da će sve ostati mirno.

            Goran Nikolić podseća da je na području Ušća i Studenice prikupljeno oko 1.300 potpisa meštana koji se protive izgradnji MHE i da će ta peticija biti aktivirana ako bude potrebno. Žaklina Živković iz Prava na vodu ocenjujeda opasnost ipak postoji sve dok u prostornim planovima postoje ucrtane lokacije za MHE. O tome dokle je stigao Nacrt prostornog plana Srbije 2021-2035, koji je prošao javni uvid, ona kaže:

            – Nacrt prostornog plana je sada na „prekograničnim“ konsultacijama i očito da nije stigao u skupštinsku proceduru u ovom sazivu Skupštine Srbije. Mi ga ocenjujemo kao loš dokument, ekološke organizacije su poslale oko 800 primedbi, najviše zbog rudnika i drugih štetnih projekata. U Nacrtu je zauzet vrlo negativan stav prema MHE, ali samo deklarativno, a ne i u predviđenim merama. Zato se nadamo da će ovaj tekst biti povučen, da će se izraditi novi i da će biti konsultovani stručna javnost, civilno društvo i građani.

Deo današnjeg događaja, koji je donekle poremetila kiša, bio je i poklanjanje  građanima Kraljeva razglednica sa slikama ovdašnjih planinskih reka i predlogom da se gradskim vlastima pošalju razglednica sa apelom da se obustavi izgradnja MHE i revitalizuju uništene reke.

             Mural na gradskom keju biće tu da nas podseća da bi ciljevi svakog mislećeg građanina i građanke Kraljeva trebalo da budu obustavljanje izgradnje derivacionih MHE, ali i uklanjanje postojećih. Država neka nađe način kako će obeštetiti investitore ako se zaključi da je potrebno, ali betonski čepovi na planinskim rečicama moraju biti sklonjeni, a one oslobođene iz čeljusti metalnih cevi.

R. Vesković

Jedan komentar za objavu “Mural za slobodu Brezanske i ostalih planinskih reka Kraljeva

  1. Trećeg aprila počinje rušenje postojećih i zabrana gradnje novih MHE……

Komentari za ovu vest su zatvoreni.