Poslednje nedelje u martu i u Srbiji od 1983. godine počinje letnje računanje vremena, pa će nam naredne noći, pomeranjem časovnika za jedan sat unapred, sa dva na tri sata ujutru, biti „ukraden“ jedan sat
Tokom predstojeće noći (subota na nedelju – 28. mart) pomeranjem časovnika sa dva na tri sata ujutru – i u Srbiji će početi letnje računanje vremena. Sat vremena „ukraden“ 28. marta biće nam „vraćen“ 31. oktobra.
Naša zemlja je počela da koristi letnje računanje vremena prvi put 27. marta 1983. godine.
Letnje računanje vremena je uvedeno kako bismo imali sat vremena dnevnog svetla više, ali kako se bliži zima, dan je sve kraći te mnogo ljudi započinje i završavaju radni dan u mraku, uz malo mogućnosti da provedu vreme na sunčevoj svetlosti.
Ideja o zimskom i letnjem računanju vremena zasnovana je na astronomskoj okolnosti da u januaru sunce izlazi tek oko 8 sati, a zalazi u 16 sati. U julu, kada je dan duži, sunce izlazi pre 5 sati, a zalazi posle 21.
Širom sveta sve je više tvrdnji da je taj sistem danas – prevaziđen, a postoje i studije kojima se tvrdi da se u takvim okolnostima troši i više energije.
U EU je ukidanje pomeranja kazaljki predloženo na osnovu ankete koja je pokazala da 84 odsto ispitanih ne želi da više pomera kazaljke i to, pre svega, kako tvrde, zbog uticaja na zdravlje.
Pre pet godina Evropski parlament je podržao ukidanje pomeranja sata, a zemlje EU su imale zadatak da odaberu da li će kod njih biti letnje ili zimsko računanje. Do konsenzusa – još nije došlo, a odluku evropski zemalja čeka i Srbija.
Evropska komisija, koja treba da odluči da li će se u buduće zadržati ili ukinuti pomeranje časovnka, odložila je odluku za godinu dana, a u Astronomskom društvu “Ruđer Bošković” ocenjuju da je, zbog aktuelne pandemeij, to i – očekivano.