Od 2014. godine, preko Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima država je uložila oko 1,5 milijardi dinara u infrastrukturu na području Kraljeva, a kad „korona“ dozvoli, slede obnova i dogradnja vodovodne i kanalizacione mreže i izgradnja stadiona, ukupne vrednosti oko 3 milijarde dinara
Prilikom nedavnog boravka u Kraljevu zamenica direktora Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Sandra Nedeljković rekla je da je od 2014.g preko ovog organa Vlade u Kraljevo uloženo oko 1,5 milijardi dinara i da nas očekuju nove značajne investicije:
– Direktno do sada od 2014. godine Kancelarija je uložila preko 1,2 milijarde dinara u infrastrukturu i negde oko 280 miliona dinara direktne pomoći građanima.
Pogledajte razgovor:
Gradskog koordinatora za saradnju sa Kancelarijom Vukosava Konjikušića pitali smo u šta je konkretno uloženo ovih milijardu i po dinara:
– Saradnju smo počeli na projektima zbog kojih je Kancelarija inicijalno i otvorena, a to je obnova posle poplava 2014. godine. Od tada do danas urađeno je 8 mostova na Gledićkoj reci, mostovi na Ribnici, Musinoj reci i Lopatnici, sanirana su klizišta u Pekčanici, Čukojevcu i Pivnici, izgrađen odbrambeni nasip u Grdici. Saradnju smo zatim proširili na obnovu objekata javne namene, pa je rekonstruisana ambulanta u Ribnici, izgrađene su vodovodne mreže u Adranima, Šeovcu 2 i Sirči, kolektor fekalne kanalizacije na Žičkom putu, prva faza obnove Agensa i rekonstrukcija i dogradnja škole u Adranima. Za mesec dana očekujemo završetak zgrade Zavoda za javno zdravlje, a na jesen i završetak do sada najvrednijeg objekta, OŠ „Sveti Sava“.
Govoreći o kvalitetu izvedenih radova Sandra Nedeljković je naglasila da se insistira na projektno-tehničkoj dokumentaciji navodeći kao primer mostove koji su izgrađeni posle poplava:
– Kancelarija je jako zahtevna u pogledu tehničke dokumentacije, koja mora da bude takva da mostovi budu otporni. Dešavalo se da mostovi padnu ne samo zbog poplave, već zbog dotrajalosti i što su u startu loše izgrađeni. Sve ono što je izgrađeno od 2014.g je kvalitetno, stoji, nije klecnulo, a dešavale su se u Kraljevu poplave i nakon 2014. – rekla je zamenica direktora Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima.
Ona je najavila da na našem području predstoje velike investicije u vodovodnu i kanalizacionu mrežu. Konjikušić precizira da su u okviru konkursa za obnovu i dogradnju objekata javne namene prihvaćeni projekti rekonstrukcije vodovodne mreže na sedam lokacija u gradu i prigradskim naseljima i da bi vrednost tih radova trebalo da bude nešto više od 200 miliona dinara. U redu za raspisivanje javne nabavke čeka i izgradnja novog fudbalskog stadiona, koji bi trebalo da se gradi u zaleđu Mašinskog fakulteta i koji će koštati oko 2 milijarde dinara. U toku je izrada projekata za radove na kanalizacionoj mreži, tako da se još ne zna koliko će biti ulaganje u tu infrastrukturu.
Međutim, i vodovodna mreža i stadion još čekaju početak radova, jer od kada je proglašena epidemija i od kada su sve snage, budžetske ponajviše, usmerene na borbu protiv kovida, Kancelarija za javna ulaganja nije raspisivala javne nabavke.
Rekonstrukcija Opšte bolnice „Studenica“
Za kraj ostavljamo najvredniji projekat, možda i najznačajniji, ali za koji nam se u ovim uslovima čini da je na najdužem štapu. To je kompletna rekonstrukcija obe zgrade Opšte bolnice „Studenica“ sa izgradnjom dijagnostičkog centra i helidroma. Ovaj projekat je prošle godine ušao u Program obnove objekata javne namene. O tome Konjikušić kaže:
– To je ogroman posao! Pre nego što se iskopa „prvi ašov“ potrebno je objedinjavanje parcela, rušenje nelegalnih objekata, ispitivanje statike postojećih objekata, zatim nove podzemne instalacije, planiranje parkinga i prilaznih saobraćajnica… a tek onda i ozbiljna rekonstrukcija Internističke bolnice i Hirurškog bloka.
Biće to prava moderna regionalna bolnica za Kraljevo, Vrnjačku Banju i Rašku. Veliki je projekat, najvažnije je da ga je vlada Srbije odobrila time što je ušao u Program obnove objekata javne namene usvojen 2020. godine. Mi smo sada na potezu, jer izrada projektno-tehničke dokumentacije je obaveza lokalnih samouprava i grad Kraljevo i opštine Vrnjačka Banja i Raška su tu obavezu prihvatili – kaže Vukosav Konjikušić.
Nismo uspeli da nađemo zvanični podatak koliki je udeo ulaganja u naš grad u odnosu na ukupna ulaganja preko Kancelarije od 2014. godine na celoj teritoriji Srbije. Ali, ako se zna da je do početka 2020.g Kancelarija raspolagala sa 21,2 milijardi dinara, onda naša računica pokazuje da je udeo Kraljeva bio oko 7%. Ako se ima u vidu da je Beograd povukao oko 25% sredstava (najviše za zdravstvene ustanove), ostalih 75% deli 168 lokalnih samouprava.
Direktor Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Marko Blagojević u jednom intervjuu prošle godine je rekao da ulaganja „ne zavise od Kancelarije, već isključivo od inicijative lokalne samouprave”.
R. Vesković