Škola iz Istanbula, kako se na sastanku moglo čuti, raspolaže najsavremenijim mašinama za proizvodnju nameštaja, a konstruiše i proizvodi i CNC mašine za drvnu industriju i ima – više od 3.000 đaka
Pet dana trajaće poseta predstavnika najveće tehničke škole u Turskoj – Anadolu Lisesi Haydarpaşa, iz istanbulske opštine Hajdarpaša. Njima su se danas priključili i predstavnici Ambasade Turske u Srbiji, pa je za sve njih priređen prijem u gradskoj kući.
Osim gradonačelnika dr predraga terzića, sa gostima su razgovarali i Kristina Marković, – pomoćnica za saradnju sa partnerskim gradovima i Aleksandar Cvetković, član Gradskog veća resorno zadužen za oblast obrazovanja.
Direktor škole, zamenik direktora i tri profesora turske škole gosti su Šumarske škole u Kraljevu, sa kojom su, ovom posetom, započeli saradnju. Pored upoznavanja sa kraljevačkim kolegama i učenicima, domaćini su se potrudili da ih upoznaju i sa privredom Kraljeva, ali i da im predstave turističke kapacitete Raškog okruga. Plan je da se saradnja škola nastavi kroz razmene učenika i nastavnika, kao i učešća na zajedničkim evropskim projektima.
Škola iz Istanbula, kako se na sastanku moglo čuti, raspolaže najsavremenijim mašinama za proizvodnju nameštaja, a konstruiše i proizvodi i CNC mašine za drvnu industriju. Za njih su zato organizovane posete uspešnim kraljevačkim preduzećima koje se bave obradom drveta: „Gir“, „Đuđa“, „Moja soba“, „Tri jele“.
– Gosti iz Turske u Kraljevu su u prilici da se upoznaju ne samo sa načinom nastave u Šumarskoj školi, već i da vide kako naši učenici, kroz dualno obrazovanje, još za vreme učenja u školi, stiču i praktična znanja tako da, kada završe srednje škole, odmah mogu da počnu da rade – ocenio je gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić.

On je dodao kako je uveren da će i domaćini moći mnogo toga da nauče o funkcionisanju tehničke škole u Turskoj koja mnogo vremena ulaže i u proizvodnju – proizvodeći različite mašine i alate koje potom prodaju, tako da na taj način uvećavaju budžet škole.
Mislim da treba da vidimo, kazao je Terzić, kako oni to rade kako bi, preslikavanjem modela, mogao dodatno da se unapredi i rad Šumarske škole u Kraljevu, koja poslednjih nekoliko godina beleži sjajne rezultate.
Zoran Nikolić, direktor Šumarske škole Kraljevo, podsetio je da je ideja o uspostavljanju saradnje rođena pre oko godinu i po dana:
– Uz pomoć Ministarstva spoljnih poslova i Generalnog konzulata Srbije u Istanbulu, tada smo odabrali ovu školu za svog partnera u budućoj saradnji. Bio sam u kratkoj poseti školi pre godinu i po dana… Stvarno je impresivno, ne može se opisati, prevazilazi sva očekivanja i sve zamisli našeg sistema obrazovanja. Sa 3.000 učenika, škola je kao jedan mali grad – podelio je svoje utiske Nikolić.
Direktor kraljevačke Šumarske škole najavio je da će dve škole partnerski raditi na projektima i imati razmenu učenika i profesora. Profesori iz Kraljeva sa 12 učenika biće gosti škole u Istanbulu, a potom goste iz Turske ovde očekujemo u uzvratnoj poseti.
Luftu Dževahir, direktor škole Hajdarpaša iz Istanbula imao je za grad, školu i predstavnike privrede sa kojima se susreo – samo reči hvale. I Mehmet Jilmazat iz Ministarstva za obrazovanje, pri Ambasadi Turske u Srbiji, izrazio je nadu da će saradnja između dve škole biti plodnosna, uspešna i ostvarena kroz buduće projekte.
M. M. D.