Prevencija je najbolja zaštita šuma od požara (VIDEO)

Predstavnici Mladih istraživača Srbije i Ambasade Švedske, bili su u prilici da se u Studenici „na licu mesta“ uvere u kvalitet projekta „Zajedno možemo da zaštitimo naše šume“ koji, uz njihovu pomoć, sprovodi Dobrovoljno vatrogasno društvo Kraljevo

Već godinama je područje Parka prirode Golija i Studenice sa manastirskim kompleksom izloženo rizicima od šumskih požara koji su prethodnih godina, u nekoliko navrata ugrozili manastir i kuće u ovom kraju.

Manastir Studenica sa okolinom u jesenjim tonovima

Zbog toga se na ovom području sprovode programi zaštite šuma i biodiverziteta. Projekat „Zajedno možemo da zaštitimo naše šume“ sprovodi Dobrovoljno vatrogasno društvo Kraljevo, a finansijski podržava ambasada Švedske preko organizacije Mladi istraživači Srbije.

Pogledajte VIDEO reportažu:

Dobrovoljno vatrogasno društvo Kraljevo jedna je od 12 organizacija u Srbiji koje su od 2020. godine uključene u program Ekosistem.

Sa željom da vide kako projekat na terenu funkcioniše, donatori su posetili Studenicu.

Između ostalog, obišli su Karađorđev konak iz 1812. godine u kojem je smešteno Dobrovoljno vatrogasno društvo Studenica. Ovo društvo ima više od 30 članova koji su završili obuku, ali 20-ak njih su operativci koji mogu da idu na teren sa naprtnjačama.

Oprema DVD “Studenica”

Zanimljivo je da su obuku završila i trojica monaha. Studenički monasi su, i inače, „vatrogasci“ kada se dogodi da gore šume u studeničkom kraju.

Oprema DVD “Studenica”

Ono što je nas motivisalo da podržimo ovakav projekat je ono što stoji u samom njegovom nazivu jeste upravo sprečavanje šumskih požara kroz mere preventive, istakli su predstavnici Mladih istraživača Srbije.

Predstavnici DVD Kraljevo i donatora pored vodozahvata u Studenici

U projekte zaštite i prevencije šuma od požara uključena je i odlično razvijena ženska sekcija Dobrovoljnog vatrogasnog društva iz Kraljeva, čiji se rad posebno dopao predstavnicma donatora. Katarina Dimitrijević, predsednica Ženske sekcije smatra da se predstavnicima donatora najviše dopalo to što je DVD Kraljevo bazirano na principu rodne ravnopravnosti:

– Dopalo im se što je žena sve više u okviru Dobrovoljnog vatrogasnog društva koje se tradicionalno smatra udruženjem sa pretežno muškim članovima. Njima su naše aktivnosti koje su usmerene na realizaciju projekata na preventivu, zaista zanimljive i podržale su naš rad.

Mnogi i ne znaju šta je prava uloga žena u Dobrovoljnom vatrogasnom društvu, pa naša sagovornica pojašnjava pravu ulogu Ženske sekcije DVD-a.

Prava uloga Ženske sekcije u DVD-u je realizacija projekata koji su usmereni na jačanje kapaciteta za delovanje u slučaju požara, odnosno obuka i rad sa mladima, kao i realizacija projekata koji doprinose preventivnoj zaštiti od požara, bilo da su to izgradnja vodozahvata, akcije čišćenja, uređenju izletišta ili neki drugi projekti. Naš plan je da realizujemo projekat izgradnje poligona za obuku dece, jer u mnogim školama na teritoriji Kraljeva postoje vatrogasne sekcije i deca zainteresovana za ovu oblast, ali nam nedostaje praktična obuka dece koja učestvuju u vatrogasnim sekcijama i učestvuju u vatrogasnom kvizu – ističe Katarina.

Vodozahvat u Studenici

Članice Ženske sekcije odgovorne su i za realizaciju ideje o izgradnji vodozahvata na području Parka prirode Golija koji se koristi za gašenje požara, a istovremeno se sa njega, vodom napajaju i šumske životinje. Vodozahvat je kapaciteta 24 kubna metra.

Sleva nadesno: Katarina Dimitrijević. predsednica Ženske sekcije DVD Kraljevo. Milutin Vukosavljević, predsednik i Mirjana Prodanović, članica DVD Kraljevo

Mirjana Prodanović, članica Ženske sekcije DVD Kraljevo ističe da on ima ulogu da obezbedi obezbedi dovoljne količine vode na bezvodnom šumskom području za brzo delovanje i gašenje požara u početnom periodu kada je to najefikasnije:

– Taj projekat realizovali smo uz podršku Ministarstvo zaštite životne sredine i on nije podrazumevao samo izgradnju vodozahvata, već je bio osmišljen kao celina, sa obezbeđenim sredstvima za edukaciju meštana i monaha koji su članovi Dobrovoljno vatrogasnog društva Studenice da koriste taj vodozahvat kako bi na vreme ugasili požar. To se ispostavilo ispravnim, jer je već naredne godine zahvaljujući vodozahvatu, ugašen jedan veći šumski požara, a delovanjem dobrovoljaca na terenu ugašeno je nekoliko malih požara.

Poseta DVD Kraljevo i gostiju manastiru Studenici

Studenica je primer dobre prakse, smatraju u Ambasadi Švedske nakon obilaska terena i protivpožarnih objekata, a savetnica Ambasade Švedske u Srbij Karin Mekdonald – šefica Odeljenja razvojne saradnje, smatra da je borba protiv vatre veoma važna zato što se ne radi samo o zaštiti života,  već se  borbom protiv vatre doprinosi i borbi protiv klimatskih promena.

– Zaista nam je uzbudljivo da vidimo kako se muškarci i žene bore protiv vatre, rame uz rame, raznim sredstvima i svojim trudom, jer je upravo jednakost veoma važan segment u radu i time se doprinosi razvoju celog društva. Takođe nam je veoma interesantno da vidimo koliko je duboko njihovo angažovanje, koliko oni svoje lično vreme i trud ulažu da i dalje podučavaju decu i omladinu kako se može boriti protiv vatre. Divno je šire znanje o ovom problemu i zato nam je bilo veoma važno što smo mogli, zajedno sa našom partnerskom organizacijom Mladi istraživači Srbije i da vidimo na licu mesta kako funkcioniše projekat koji je dobio našu podršku preko njih – pojašnjava Mekdonald.

savetnica Ambasade Švedske u Srbij Karin Mekdonald – šefica Odeljenja razvojne saradnje

O značaju šuma možda dovoljno ilustrativno govori podatak da jedno razvijeno drvo bora ili nekog drugog sličnog drveta ima površinu listova koja može da pokrije od 40 do više od 120 ari zemljišta kiseonikom, zavisno od vrste drveta.

Sasvim dovoljno da shvatimo da uloga čoveka u degradaciji šumskih ekosistema može da se menja i na ovako pozitivan način.

Šuma u Studenici – u jesenjim tonovima

   M. M. Dabić