Problem čije rešavanje ne može da čeka: Gde će Kraljevo za par godina sahranjivati preminule?

Grad Kraljevo ima dva groblja koja zauzimaju površinu od oko osam hektara, ali na njima ima sve manje mesta i zbog toga je planirano proširenje, čime bi problem nedostatka grobnih mesta bio delimično rešen.

Pitanje gde će se preminuli Kraljevčani sahranjivati aktuelno je godinama unazad. Prelaznim rešenjima, odnosno proširivanjem pojedinih parcela, problem se rešava na po godinu, dve tri, dok se trajnije rešenje pitanja gde će Kraljevčani biti sahranjivani u budućnosti, još uvek ne zna.

Na Starom gradskom groblju slobodnih grobnih mesta nema godinama unazad (osim na već odavno zakupljenim parcelama). Sva sahranjivanja obavljaju se na Novom groblju (naselje Barutana), gde je, tokom prošle godine sahranjeno 650 ljudi, što je više od 50 sahrana mesečno. Međutim, ima mnogo onih koji su parcele kupili unapred.

Ostale su još dve parcele sa po 100 formiranih grobnih mesta, što je dovoljno za sledeću godinu. Plan nam je uradimo proširenje na još tri parcele, čime bismo kupili vreme za još dve godine. Na javnoj raspravi bila je parcela nešto veća od tri hektara, koja bi bila dovoljna za 4. 000 grobnih mesta. Ona se nalazi iznad restorana „Svilen konac“, a pre Novog groblja. Ova parcela bila je i u prvobitnom planu kada se radila Barutana 1994. godine. U toku sledeće godine će se znati da li će ova gradska zemlja moći da se koristi u ove svrhe kaže za portal Krug Nikola Đurišić, upravnik Radne jedinice Gradsko groblje.

Nikola Đurišić, upravnik Radne jedinice Gradsko groblje

Da podsetimo, Kraljevo je, grad u koji se, u celoj zemlji, doselilo najviše raseljenih lica sa Kosova i Metohije. Posle prve sahrane na kraljevačkom groblju 1994. godine, planirano je bilo da ono bude dovoljno za sledećih 50 godina. Međutim, usled velikog priliva stanovnika, tri decenije kasnije, na oko pet i po hektara, na koliko se prostire Novo gradsko groblje, nedostaju grobna mesta.

Nova lokacija za groblje u Jarčujku bila je predviđena još Generalnim urbanističkim planom iz 2013. godine  Iako je 2021. godine, posle mnogo godina bio na javnom uvidu Nacrt Plana detaljne regulacije „Novo gradsko groblje u Jarčujaku“, od ideje da se novo groblje nađe tamo, za sada se odustalo.

To je, za sada, stavljeno u stranu zbog postojanja imovinsko-pravnih problema, jer bi u slučaju izgadnje groblja na toj lokaciji pet porodica trebalo da bude iseljeno. Takođe, ne postoji ni infrastruktura koja je neophodna, a ni samo zemljište nije pogodno, jer ima tri do četiri metra disproporcije u visini – pojašnjava naš sagovornik.

Građani se često žale na održavanje i higijenu na gradskim grobljima, istučući da se grobna mesta ne održavaju adekvatno. Iz Radne jedinice Gradsko groblje JKP „Čistoća“ Kraljevo, naglašavaju da je održavanje groblja u njihovoj nadležnosti, ali ne i održavanje grobnih mesta, koje bi trebalo da održavaju članovi porodice.

Problem kraljevačkog groblja je taj, što korisnici koji redovno obilaze grobna mesta i održavaju ih, ispaštaju zbog onih koji to ne rade. Mi tokom proleća i leta, kada kosimo, pokosimo travu i sa svih grobnih mesta na kojima je ima. Onda se oni građani koji redovno održavaju spomenike žale kako pokošena trava na ostane na spomenicima i grobnim mestima koje oni održavaju. Mi to razumemo, ali nemamo dovoljno radnika koji bi odmah išli za onima koji kose da skupljaju travu – navodi Đurišić.

Iz ove Radne jednice kažu da je broj izvršilaca 2013. godine, sa površinom groblja koja je bila tri puta manja nego danas bio 22, dok sada uvećani posao obavlja 18 radnika.

Fale nam izvršioci. Posebno je veliki problem u letnjim mesecima sa kosačima. I dalje je na snazi zabrana zapošljavanja u javnom sektoru. Od ovih 18 izvršilaca, 13 je stalno zaposleno, dok je pet angažovano na privremeno-povremenim poslovima. Čak ni pod tim uslovom ne možemo da angažujemo više radnika, jer je zakonom propisano da se na privremeno-povremenim poslovima može angažovati 10% od ukupog broja zaposlenih na nivou celog preduzeča. Kada je reč o višku zaposlenih u upravi, to se na našu Radnu jedinicu ne odnosi, jer smo za poslednjih nekoliko godina ostali bez dva zaposlena i taj posao smo raspodelili između sebe. Jedino smo u blagajni angažovali jednu osobu, zato što je koleginica koja obavlja taj posao na bolovanju, tako da u upravi imamo ukupno sedmoro zaposlenih.

Da podsetimo, kraljevačka „Čistoća“ od 12. avgusta svoje pogrebne usluge naplaćuje po 30 odsto višim cenama.

Kao i sva javna preduzeća i JKP „Čistoća“ ima problema sa velikim dugovanjem građana. Naš sagovornik ističe da su unazad nekoliko godina dugovanja prema Gradskom groblju 18 miliona dinara, dok je samo dug po osnovu nenaplaćenih sahrana veći od tri miliona dinara.

Dok gradske vlasti traže trajna rešenja za problem prostora, jasno je da proširenje postojeća dva kraljevačka gradska groblja kupuje vreme, ali ne rešava problem. S druge strane, očigledno je i da bi brže rešavanje pravnih i infrastrukturnih prepreka i bolja organizacija održavanja grobnih mesta predstavljali ključne korake koji bi preminulima obezbedili miran večni počinak, a njihovim porodicama zadavalo manje briga.

        A. P.

2 komentara za objavu “Problem čije rešavanje ne može da čeka: Gde će Kraljevo za par godina sahranjivati preminule?

  1. Опште позната је могућност да се Градско гробље прошири ка Ромском насељу уз изградњу мањег моста…и ето решења за наредних 50 година… а за прелазно решење док се не уреде парцеле ка Ромском… може и да се гробље “Нешовић” у Јарчујаку продужи…до шуме.
    пс: СТОП са неприхватљивим “предлогом” да се на сто страна праве гробља…а нарочито НЕ да се у природној оази и НЕтакнутој природи Јарчујака – засеок Карапанџића… сулудо размишља о “новом гробљу…”!!!????

  2. Ima li ko da ustupi grobno mesto za dvoje na starom groblju uz adekvatnu novcanu nadoknadu.Ponude na 061 172 90 36.

Komentari za ovu vest su zatvoreni.