“Riznicini” čuvari tradicije ponovo pred kraljevačkom publikom

Članovi „Kraljevačke riznice“ proteklog vikenda u Domu vojske priredili su dva koncerta: bili su to, zbog epidemije kovida koji je uticao i na svet folklora, prvi nastupi pred domaćom, najvažnijom publikom za poslednje – skoro dve godine

Igrači, pevači i muzičari „Kraljevačke riznice“ proteklog vikenda ponovo su se potrudili da zablistaju pred kraljevačkom publikom. U sali Doma Vojske Srbije u Kraljevu zajedno sa publikom bili su jedan svet: onaj koji razume zašto ljubav prema folkloru ne treba objašnjavati.

Dok su izvođači izgarali na sceni, publika je podršku slala aplauzima, ne štedeći dlanove, sa posebnim simpatijama za dugogodišnje majstore folklora, ali i za one koji su ove jeseni tek postali deo prvog ansambla, igrali u antistres relaks grupama ili bili na sceni – prvi put u životu.

U dve večeri publika je bila u prilici da vidi ukupno 14 korografija, a nastupilo je ukupno devet grupa „Riznice“ (prva i druga postava prvog ansambla), dve antistres relaks grupe i pet dečjih. Prve večeri Kraljevčani su u gostima imali i dva gostujuća KUD-a: „Goliju“ iz Novog Pazara i „Zlatibor“ iz Čajetine. Oba ova društva nagrađena su na nedavnom Festivalu folkornih ansambala Srbije – „Golija“ srebrnom, a „Zlatibor“ – zlatnom plaketom.

Publika je, između ostaloh, uživala u pesmama i igrama iz Jasenickog kraja, Bujanovca, Kosovskog i Leskovačkog pomoravlja, Pčinje, ali i u divnom izvođenju spleta narodnih melodija sjajnog orkestra KUD-a, kojim rukovodi profesor Vladimir Milićević.

Nije publika štedela dlanove ni tokom izvođenja igara iz Bosilegradskog krajišta, Crnorečja, Dimitrovgrada, Skopske Crne Gore.

Upravo pesme i igre Skopske Crne Gore izvedene su premijerno, a publika je izvođače u koreografiji koju potpisuje Igor Gudić, dva puta vraćala na bis.

Posle koncerta Igor Gudić, direktor društva, ali i umetnički rukovodilac najboljeg izvođačkog ansambla „Kraljevačke riznice“ i antistres relaks grupe, zadovoljno je konstatovao da „tako izgleda ljubav kroz kolo prikazana“.

Trudili smo se da ovom premijerno postavljenom koreografijom dočaramo pravu lepotu narodnih igara koje su sastavni deo izvvornih narodnih običaja – istakao je Gudić.

Muzički aranžman za koreografiju uradio je profesor Vladimir Milićević. Igračku građu je prezentovao etnokoreolog Bojan Petkovski, dok je za kostime bio zadužen dr Miloš Rašić, etnolog i antropolog (Institut Srpske akademije nauka i umetnosti).

Za određenu tehniku igranja pojedinih igrčkih obrazaca bio je zadužen Miloš Vulović, profesionalni igrač, solista Nacionalnog ansamla „Kolo“ iz Beograda. Kostimi kupljeni za novopostavljenu koreografiju i sve gore navedeno deo su jednog od projekata „Kraljevačke riznice“ – Saradnja amatera i stručnjaka u kulturi, koji je podrzalo Ministarstvo kulture i informisanja – podvlači prvi čovek „Kraljevačke riznice“.

U folkloru su, oduvek, stariji mlađima prenosili svoje znanje i samo zahvaljući tom nizu – magija folklora opstaje.

Zato što folklor svima omogućuje da odlutaju daleko, nekada i čitavom zemljom „prošetaju“, a da se sa mesta ne pomaknu, i članovi “Riznice”, i verna publika, sa koncerta su otišli sa nadom da će godina koja dolazi – svima biti bolja.

         M. M. D.