Dečje selo Kraljevo obeležilo je 19 godina uspešnog rada, brige i podrške deci, mladima i porodicama, koje se suočavaju sa različitim izazovima. Toliko dugo traje ostvarivanje njihove misije da nijedno dete ne treba da rasta samo, da ima pravo na život u porodičnom okruženju i bezbedne i podsticajne uslove za razvoj.
Menjali su se i rasli zajedno sa potrebama dece o kojoj su brinuli, uvek tražeći bolje načine da dopru do što više mališana i porodica u nevolji, učeći iz iskustva i prateći pedagoške trendove.
– U protekle, skoro dve decenije, topli dom u našim hraniteljskim porodicama našlo je 167-oro dece iz cele Srbije, a bili smo posebni po tome što smo nudili mogućnost da velike grupe braće i sestara dobiju priliku da odrastaju zajedno, u porodičnom okruženju i uz intenzivnu podršku stručnog tima Dečijeg sela. Zahvaljujući tome, i podršci i saradnji zajednice, promenili smo mnogo dečijih života, dajući im priliku da zaleče ožiljke teških životih iskustava, da vrate veru u odrasle, stvore zdrave odnose sa drugim ljudima, usvoje pozitivne životne vrednosti i izrastu u mlade ljude spremne za samostalan život. Mnogi su već i sami roditelji, a najveće priznanje nam je što Dečje selo i ljude sa kojim su odrasli smatraju svojom porodicom i prijateljima – istakla je Biljana Zorić Dimić, direktorka SOS Dečjeg sela Kraljevo.
Draganova priča jedna od njih. Zajedno sa dva starija brata, u hraniteljsku porodicu Dečijeg sela je došao kao osmogodišnjak. Bili su prva deca u porodici SOS Dečjeg sela Kraljevo. Dragan je danas uspešan mlad čovek, modni fotograf čije fotografije su objavili i prestižni svetski modni magazini. Uspeo je da pravlada sve izazove, a bilo ih je mnogo, da izraste u zrelu ličnost spremnu da svoje iskustvo podeli sa drugima, čak i kada su u pitanju najbolnije teme.
Dragan uvek ističe koliko je zahvalan svima iz Dečijeg sela, koji su o njemu brinuli i pomogli mu u odrastanju, školovanju, izboru karijere i započinjanju samostalnog posla.
– Ponosni smo na Dragana i svu našu decu, koja na svoj način koračaju kroz život – kažu u SOS Dečjem selu Kraljevo
On se seća da je tog dana, kada je došao u Dečije selo dobio veliku životnu šansu, ljubav, razumevanje i svu podršku koja mu je i danas značajna. Svoje iskustvo deli rado i javno, u želji da ohrabri i druge mališane koji se bore sa teškim izazovima.
Draganovu priču možete pročitati i u našem ranijem tekstu Život je (dobra) borba: Dragan Božović je od teške napravio prelepu životnu priču
– Kroz dugogodišnju brigu i rad sa decom, naučili smo da je često moguće sprečiti razdvajanje porodice, ako se blagovremeno pruži intenzivna podrška roditeljima da prevladaju krizu i teškoće.. Zato je sada fokus našeg rada usmeren upravo na očuvanje porodice, kada god ona ima bar minimalne kapacitete i želju da radi na rešavanju svojih problema i poboljšanju brige o deci – istakla je Vesna Mraković, nacionalna direktorka Fondacije SOS Dečija sela Srbija.
Kroz Programe jačanja porodice u riziku od izdvajanja dece u Kraljevu, Čačku, Trsteniku, Vrnjačkoj Banji i Raški, ova Fondacija svakodnevno podržava 232 porodice sa 973 člana. U njima odrasta 581 dece i mladih.
– Naš najveći uspeh je da nismo imali izdvajanje dece iz ovih porodica, da gotovo sve mogu samostalno da brinu o svojoj deci, koristeći podršku zajednice, po izlasku iz Programa. Posebno smo ponosni na naš Program podrške za mame i bebe, kroz koji smo obezbedili uslove da 11 samohranih porodica (u njima odrasta 21 dete, od čega je 11 beba) ostane na okupu – navela je Mraković.
Iako je danas uloga roditelja sve teža, a izazovi sa kojim se nose porodice brojni i kompleksi, u Srbiji nema standarada, niti mogućnosti za licenciranje i održivo finansiranje usluga socijalne zaštite koje se bave savetodavnom i socio-edukativnom podrškom porodici u riziku i krizi. Iskustva pokazuju i da bi na svaki uloženi dinara u preventivne i rane intervencije država i zajednica uštedeli oko 20 dinara za druge mere pomoći i zbrinjavanja, pa SOS Dečja sela Srbija aktivno zagovaraju rešavanje ovog problema i potragu za načinom da se izdvoje potrebna sredstva za ovakve usluge i programe, na nivou gradova i opština.
U saradnji sa lokalnom samopupravom, SOS Dečje selo Kraljevo otvorilo je Dnevni boravak za decu i mlade sa izazovima u ponašanju, jedan od pet u celoj Srbiji, a u njihovom Klubu za mlade, zajedno sa školama, tokom ove godine rade sa 189 dece i roditelja, na prevenciji i edukaciji dece kako bi prepoznali, sprečili ili smanjili nasilje i promovisali empatiju, solidaranost, prave životne vrednosti i socijalnu integraciju, i važnost blagovremene podrške kada je ona potrebna.
Dečije selo je sada regionalni Centar za podršku deci i porodici, koji je u ovoj godini pomogao 1.160 dece i odraslih i 232 hraniteljske i biološke porodice. Aktivno rade na razvoju novih usluga podrške i optimalnom korišćenju resursa koje imaju, a na dobrobit zajednice. Jedna od njih je i otvaranje vrtića, kako bi svi kraljevački mališani imali priliku da rastu u podsticajnom okruženju i uz kvalitetnu brigu.
„Uverili smo se i da je, kako kaže afrička izreka „Za odgajanje deteta potrebno celo selo“ i zahvalni smo svima koji su podržali naš rad i brigu o deci i porodici – gradovima i opštinama koji su obezbedili uslove za naše programe, kolegama iz sistema socijalne zaštite, obrazovanja, zdravstva, pravoduđea, partnerskim organizacijama, i kompanijama i građanima koji svojim donacijama i na druge načine finansiraju i pomažu naš rad“, poručili su, obeležavajući svojih 19 godina rasta i razvoja iz SOS Dečjeg sela Kraljevo na proslavi kojom su u kraljevačkom hotelu „Turist” predstavili svoj dosadašnji rad, kao i nove, preventivne programe koje realizuje njihova ustanova.