Ulična izložba i svirka “Reka se brani lepotom”

Inicijative Sačuvajmo planinske reke Kraljeva, Spasimo Studenicu i Pravo na vodu u nedelju, 9. oktobra od 11 časova organizuju na Trgu Jovana Sarića (ispred zgrade Gradske uprave) uličnu akciju, jedinstvenu izložbu na otvorenom i svirku pod nazivom „Reka se brani lepotom“.

Na akciju pozivaju sve građane koji brinu za planinske reke Kraljeva, da zajedno pozovu gradske čelnike da usvoje moratorijum na mini hidroelektrane na teritoriji grada i tako sačuvaju vodu i prirodna blaga ovog kraja.

Događaj pod nazivom „Reka se brani lepotom“ posvećen je očuvanju predivnih reka u regionu Kraljeva, koje su ugrožene planiranom gradnjom čak 52 mini hidroelektrane, od kojih je 10 već izgrađeno. Fotografi i aktivisti Tijana Jevtić i Predrag Ilić proveli su ovo leto obilazeći ove reke i beležili i lepote i uništavanje cevima i betonskim pregradama. Fotografije koje ćete imati priliku da vidite su krik ranjenih reka i poziv upomoć onih koje su ugrožene planiranom izgradnjom.

Poruka će biti poslata fotografijama, ali i pesmom. Na skupu će akustične note  podeliti muzičari lokalnih bendova Burns, Dečija radost i Steamfunk, a u svirci će ih podržati Andreja, Rundek i Ekipa “Ftičeki”. Darku Rundeku je ovo drugi put da svira za planinske reke Kraljeva, a u okviru ove ture podržaće i borbu Prava na vodu za zaštitu područja Stalaćke klisure i Mojsinjskih planina koncertom u Stalaću, istog dana u večernjim časovima.

Organizatori naglašavaju da o značaju kraljevačkog kraja između Goča i Golije za zaštitu životne sredine i očuvanje prirode Balkana i Evrope govori formalni stepen zaštite, ali i posvećenost koju imaju lokalni ekološki aktivisti. Na njegovoj teritoriji se nalazi Specijalni rezervat prirode Goč – Gvozdac, Park prirode Golija i Rezervat biosfere Golija – Studenica, koji su zaštićeni upravo zbog vrednosti reka i potoka, šumskih sistema, biološke raznovrsnosti i pejzaža jedinstvene lepote. Ove predele naseljavaju stotine vrsta ptica i riba a dom su zaštićenim vrstama drveća i drugih biljnih i životinjskih vrsta.

Samo Brezanska reka ima evidentiranih oko 110 izvora vode. Veliku vrednost imaju i vodotokovi koji nisu formalno zaštićeni, a koji čuvaju ekosistem čitavog kraja.

Važnost se ne ogleda samo u prirodnim dobrima, već i značaju koje ove vode imaju za ljude koji žive pored njih, koji ih koriste za vodosnabdevanje, napajanje stoke i navodnjavanje njiva, ili za druge aktivnosti kao što su održivi turizam, planinarenje i odmor.

Inicijative već nekoliko godina pozivaju gradsku upravu da usvoji moratorijum, na šta oni ostaju nemi. Zato se još jednom okupljaju i poručuju da neće odustati dok reke Kraljeva ne budu sačuvane.