Inicijativa „Mame su zakon“ podeća ma pooraznu statistiku u vezi sa majkama koje su nezaposlene ili ekonomski neaktivne – više od trećine porođenih žena u Srbiji nema punu platu
Broj nezaposlenih porodilja u Srbiji raste, podseća Inicijativa „Mame su zakon“. Poslednja godina za koju poseduju podatke je 2019. a prema njima je nezaposlenih porodilja u toj godini bilo za 2.099 više u odnosu na prethodnu – 2018. godinu. Za očekivati je da je prošla 2020. „korona“ godina samo produbila ova j problem. U poslednjoj godini za koju imamo podatke (2019. u odnosu na 2018.) ima ih čak 2099 više.
Analize pokazuju da nezaposlenih porodilja ima više u svim grupama (one koje su rodile prvo, drugo, treće, četvrto i svako sledeće dete) i taj odnos je srazmeran. Ovo pre svega pokazuje da izuzetno skupa mera podrške za treće i četvrto dete nije dala željeni rezultat i da se sveukupno nije povećao broj novorođenčadi.
Skupe mere ne dovode do povećanja nataliteta, jer su umesto na porodice koje čekaju svoje prvo ili drugo dete usmerene na porodice koje čekaju treće ili četvrto dete, ocenjuju u ovoj inicijativi. Prosečna porodica u Srbiji ima 1,6 dete, a sa jednim detetom je više od polovine porodica.
U 2019. godinu zabeležen je čak i skok broja ekonomski neaktivnih žena, među kojima je najbrojnija grupa žena koje se deklarišu kao domaćice. Čak 6.237 žena koje su bez bilo kakvih primanja pre porođaja i koje rade tzv. neplaćene kućne poslove porodile su se u 2019. godini. U istoj godini je zabeležen i pad broja zaposlenih, odnosno ekonomski aktivnih žena. Za 1.660 je bilo manje zaposlenih porodilja u odnosu na 2018. godinu, što je praktično i trend, jer se beleži pad i u odnosu na 2017. godinu.
Zabrinjavajući je podatak da raste i broj studentkinja ili učenica u grupi ekonomski neaktivnih porodilja. U 2019. porodilo se njih 820, što je u odnosu na 2018. godinu 132 porodilje „iz studentske ili đačke klupe“ više.
Broj od 24.375 ukupno nezaposlenih i ekonomski neaktivnih porodilja u 2019. godini, jeste broj koji upozorava da se demografska i populaciona politika mora najhitnije menjati. Očekivano je, navodi se u saopštenju inicijative „Mame su zakon“, da će podaci za 2020. godinu pokazati da je ovaj broj porastao, zbog pandemije koja je sigurno veliki broj žena u najreproduktivnijem periodu ostavila bez posla ili bez prilike da se zaposli.