Zašto će iz gradske kase biti plaćeno 2,4 miliona koje duguje MZ Ušće?

Da ne bi bio blokiran budžet Grada, lokalna samouprava će platiti dug koji je napravila MZ Ušće, a dug je nastao ovako…

            Gradski većnici danas su dali saglasnost da iz tekuće budžetske rezerve bude izdvojeno milion dinara kako bi se obezbedilo dovoljno novca za plaćanje dugovanja po pravosnažnim sudskim presudama protiv MZ Ušće. Ukupan dug je 2,4 miliona dinara, pa pošto u budžetskoj stavci sa koje se plaćaju novčane kazne i penali nema dovoljno novca, milion dinara će biti povučeno iz rezerve.

            Apelacioni sud u Kragujevcu je presudio da MZ Ušće duguje novac svojim dvoje radnika za neisplaćene zarade, kao i za sudske troškove. Da naglasimo, tužioci nisu bili radnici Gradske uprave u Mesnoj kancelariji Ušće, nego radnici baš Mesne zajednice.

Kako neka mesna zajednica može da zapošljava radnike? Sada ne može, ali je mogla nekada kada je zakon bio drugačiji.

Pre 20-ak godina MZ Ušće je zaposlila nekoliko radnika, od kojih su se neki bavili administrativnim, a neki tehničkim poslovima na održavanju vodovoda. Neko vreme je MZ imala novca i plaćala svoje radnike, a onda prestala, jer novca nije bilo, pa su radnici tužili i dobili proces.

Njima se duguje pomenutih oko 2,4 miliona dinara i taj novac mora da isplati grad Kraljevo, a zašto – objašnjava gradonačelnik Predrag Terzić:

– Ovaj problem smo nasledili i moramo da ga rešavamo. Ako ne isplatimo dug MZ Ušće, prema sadašnjem zakonu biće blokiran račun grada Kraljeva. Ako neka MZ napravi dug, blokiraju se sva transferna sredstva iz državnog budžeta prema gradu Kraljevu. Na taj način grad Kraljevo bi ostao bez sredstava za normalno funkcionisanje, ne bi mogao da izvršava plaćanja. Zato smo i prinuđeni da ova sredstva obezbedimo za MZ Ušće.

Terzić je rekao da ovakvog slučaja nema ni u jednoj drugoj mesnoj zajednici, odnosno da je samo MZ Ušće pre dvadesetak godina zaposlila nekoliko radnika. Neko je u međuvremenu otišao u penziju, ali jedna radnica je još uvek u radnom odnosu:

Nažalost, ne postoji ni mogućnost da radnica bude preuzeta od nekog drugog korisnika budžeta da bi tamo radila i primala platu. Ta žena dolazi na posao, ispunjava radne obaveze, međutim njen poslodavac ne može da je isplati, pa je grad Kraljevo prinuđen da obezbedi sredstva da ne bi došao u problem da ostane bez transfernih sredstava. Danas zakon ne daje mogućnost mesnim zajednicama da zapošljavaju radnike.

O ovoj temi se na Gradskom veću razvila neuobičajeno duga rasprava. Neki većnici su ocenili da je nelogično zakonsko rešenje po kome ako neka mesna zajednica 45 dana ne plati dug za struju ili nešto slično, u opasnost biva doveden čitav budžet Grada.

Neki od većnika su istakli nedefinisan položaj predsednika mesnih zajednica koji ni na koji način nisu motivisani da domaćinski rade, a s druge strane od njihove ažurnosti u plaćanju računa zavisi fukcionisanje čitavog gradskog budžeta. Sa predsednicima mesnih zajednica lokalna samouprava nema nikakav vid ugovorne obaveze, niti je zakonom predviđen kakav dokument koji reguliše međusobne odnose.

Van zvaničnog dnevnog reda sednice većnik Miloš Ugrenović je izrazio zadovoljstvo što je najzad počelo nešto da se radi na temu „lanaca i katanaca“ na javnim površinama, na čemu je i insistirao na jednom od prethodnioh zasedanja. Gradonačelnik Terzić je rekao da je inspekcija poslala nekoliko naloga za uklanjanje rampi i barijera koji su postavljeni na javnim površinama kojima gazduje Grad Kraljevo.

Na današnjoj sednici Gradskog veća bilo je reči i o konkursu za projekte sanacije zgrada, a ima li kakave finansijske podrške i za vlasnike kuća čitajte u tekstu Raspisan javni poziv za sufinansiranje održavanja zgrada u Kraljevu

R. Vesković