Iz bezbednosnih razloga na ušću Studenice u Ibar izgrađeni su nasipi i obaloutvrde, a mogli bi postati i mesto za odmor i rekreaciju Ušćana
U Ušću je jesenas završen hidrotehnički objekat vredan finansijski, a još više bezbednosno, jer bi trebalo da predstavlja trajnu zaštitu obala Studenice i Ibra od velikih voda na samom mestu njihovog susreta. Koliku snagu može dostići nabujala Studenica videlo se juna prošle godine kada je prosto raznela improvizovani potporni zid kod fabrike „Ekofarm“ na svom ušću u Ibar.
Novi hidrotehnički objekat se sastoji delom od kamenog nasipa, delom od kamene obaloutvrde. Vrednost radova je 24 miliona dinara (isto koliko je npr. ove godine iz gradskog budžeta uloženo u obaloutvrdu u Karađorđevoj), sredstva su obezbeđena iz državnog bužeta, investitor je JP „Srbijavode“, a izvođač radova Vodoprivredno društvo „Zapadna Morava“ sa sedištem u Kraljevu.

Direktor ovog preduzeća Velizar Erac kaže za KRUG da je ovo potpuno nov vodotehnički objekat, jer ušće Studenice u Ibar nije bilo uređeno, a izgrađen je na osnovu Uredbe Vlade o državnom programu hitne sanacije objekata oštećenih u nepogodama juna 2020. godine:
– Prošle godine smo na osnovu naloga preduzeća „Srbijavode“ obavili samo hitne intervencije na ušču Studenice u Ibar, uradili smo kameni nabačaj koji je štitio obale od daljeg oštećenja. Ove godine smo za tri letnja meseca izgradli potpuno novi objekat koji podiže stepen zaštite i obezbeđuje sigurnu evakuaciju velikih voda i nanosa reke Studenice, praktično obezbeđuje njen proticajni profil. Takođe, štiti levu obalu Ibra uzvodno od ušća od bujičnog udara Studenice. Investitor je JP „Srbijavode“
Evo šta je sve urađeno na obalama Studenice i Ibra u Ušću:
1. Kejski zid na desnoj obali Studenice uzvodno od ušća u Ibar u dužini od 80 metara. U zaleđu je servisni put od drobljenog kamena, koji će služiti ekipama „Zapadne Morave“ za prilaz objektu radi održavanja, a može da služi i kao pešačka staza. Na ovom delu je postavljena i diskretna rasveta.

2. Izgradnja kamene kosine i trupa obaloutvrde na desnoj obali Studenice u dužini od 30 metara i na levoj obali Ibra uzvodno od ušća u dužini od 40 metara;
3. Izgradnja dva nivoa kamenog nasipa na desnoj obali Ibra uzvodno od Ušća do drumskog mosta na Ibru u dužini od oko 150 metara.
Predsednik MZ Ušće u tehničkom mandatu (jer je pre godinu i po dana podneo ostavku) dr Dragoslav Dugalić kaže da su meštani zadovoljni što su sada zaštićene obale Studenice i Ibra na samom ušću:
– Bili su ugroženi privredni objekti, na tom delu nema kuća, ali nije prijatno videti sa kojom silinom može da udari nabujala reka i niko ne zna koliko je mogla da bude ‘otkinuta’ obala. Zadovoljni smo ovim radovima, ali voleli bismo da sada država i grad pomognu da taj kej posluži građanima kao šetalište i mesto okupljanja. Bilo bi lepo da sve bude osvetljeno, da budu postavljene klupe, žardinjere…
Osvetljeni deo keja na desnoj obali Studenice izgleda veoma lepo i pokazuje koliki je estetski i sportsko-reakreativni potencijal obaloutvrda i nasipa. Ako u ovom smeru budu nastavljeni radovi, ušće Studenice u Ibar moglo bi postati lepši deo buduće opštine Ušće.
R. Vesković
Lepe ste obezbedili Balticu sigurnost za fabriku vode ali obala studenice je i iznad mosta a ne samo DRZAVNIM parama obezbediti privatnu firmu.
A Velizar Erac ..tata ga udomio preko SNSa ..Direktor ,…ko Krkobabići