ŽIČARA NA GOČU–JEDNA (NE)SREĆNA PRIČA

30. april 2017.

Epilog sudskog spora zbog neisplaćenih zarada bivšim radnicima Smučarskog doma na Goču je uklanjanje nekoliko stubova žičare, ali grad Kraljevo, prema rečima gradonačelnika, traži način da sve stubove otkupi od sadašnjeg vlasnika

Od početka gradnje novog paviljona na Goču, u Dečjem odmaralištu nema đaka iz Kraljeva. Hotel „Dobre vode“ radi, ali ove zime na planini nije bilo ni pravih skijaša, jer više ne radi ni ski-lift. Ipak, čini se da ništa nije tako uznemirilo stanovnike sela ispod Goča, kao činjenica da su se jednog aprilskog dana na planini pojavili radnici sa zadatkom da demontiraju stubove žičare, iako ona ne radi već godinama..Ona im je, nekako, bila jedna od garancija da će Goč živeti.

Uklanjanje stubova, kako saznajemo, epilog je spora koji su bivši radnici udruženja građana „Smučarski klub Goč“ dobili na sudu. Na ime njihovih potraživanja izvršitelji su popisali svu pokretnu i nepokretnu imovinu, pa su, nakon što je na licitaciji sredinom 2015. godine Smučarski klub ostao bez tabača snega, sanki i druge opreme, sada na red došli i stubovi žičare.

Oni su sada u vlasništvu kraljevačke firme „Dva B“, koja je počela da uklanja stubove žičare, ali su njihovi predstavnici lokalnoj samoupravi ponudili i da otkupi stbove žičare na Goču.

Cena po kojoj ova firma želi da proda gradu stubove daleko je niža u odnosu na to koliko košta samo postavljanje jednog stuba – kaže gradonačelnik Terzić, ocenjujući ponudu ove firme, koja će iskoristiti staru žicu, a voljna je da gradu ustupi po ponuđenoj ceni kao-  vrlo korektnu.

Da je Smučarski dom funkcionisao kako treba, smatra on, danas bi Goč imao i tabač, i žičaru.

Sada je najbitnije da sačuvamo stubove, a nadam se da će u budućnosti biti sredstava za izgradnju žičare – pojašnjava Terzić, ističući da su nerešeni imovinsko-pravni odnosi na planini nasleđeni još iz doba komunizma.

U Smučarskom domu dugovi za neizmirene zarade napravljeni su za troje radnika od 2010. do 2015. godine. Ljubodrag Simić je, kao predsednik Smučarskog doma Goč 2015. godine, nakon što je zbog tih dugova za plate i neizmirene poreze i doprinose, prodat tabač snega (za 300.000 dinara), rekao da je on te dugove zatekao.

Jedan radnik je pristao da mu na mesečnom nivou izmirujemo dug, njega smo isplatili za nešto više od godinu dana, ali drugo dvoje tada zaposlenih, želeli su novac odmah i zbog toga tužili Smučarski klub – pojasnio je Simić.

Po istim tužbama, na licitaciji su „otišli“ i stubovi žičare, koja je možda zaista predstavljala poslednju uspomenu na zlatne dana Goča.

NOVI PAVILJON

Planirano je da u objektu novog paviljona Dečjeg odmarališta bude 120 ležajeva u dvokrevetnim i četvorokrevetnim sobama, od kojih svaka ima svoje kupatilo (staro Dečje odmaralište imalo je osmokrevetne sobe i etažna kupatila). U gradskom budžetu za ovu godinu nije planirano opremanje ovog objekta, koji je trebalo da bude završen do kraja prošle godine.

Zime na Goču poslednjih godina nisu mogle da zadovolje potrebe ni najskromnijih skijaša. Krajem prošle godine u Gradskoj upravi prezentovana je i ideja o izgradnji sportskog sela na ovoj planini, aktuelna je priča i o tzv. avantura-parkovima, ali Goč, poput živog bića, čeka da vidi koliko će planovi odgovarati realnosti.

KAKO JE BILO NEKADA?

Sa saznanjima da vrhovi viši od 1.000 metara pružaju odlične mogućnosti za razvoj zimskih sportova i odmor i rekreaciju u netaknutim šumovitim prostranstvima, u jesen 1980. godine, grupa entuzijasta predvođena Kraljevčaninom Mišom Milenkovićem formirala je Smučarski klub Goč. Bilo je u tom timu inženjera, ekonomista, profesora, pravnika i drugih ljubitelja planine, koji su prionuli na posao da od Goča naprave reprezentativan turistički centar.

Mada novca nikada nije bilo dovoljno, već 1982. godine napravljene su dve ski staze, sledeće godine su postavljeni liftovi, a potom je započeta i izgradnja uspinjače sa sto sedišta. Žičara na Goču bila je, smatralo se tada, pravi čelični kolos. Onda je došla na red i izgradnja Smučarskog doma, opet zahvaljujući entuzijastima i ljubiteljima Goča. Usledila je i izgradnja jednog depandansa sa kamin salom, restoranom, ateljeom za slikare, prodavnicom, ski servisom.