Deca Kraljeva za decu stradalu u školi „Vladislav Ribnikar“: Baloni odleteli u nebo (VIDEO)

Uz opomenu „Čuvajmo sećanje na žrtve“, deca iz 21 škole puštanjem balona poslala poruku mira i obećanje da je ćutanje njihov način da podsete kako je 3. maj prošle godine njihovim vršnjacima zauvek zaključao radost života

Odletele su, posle minuta ćutanja, desetine belih balona danas put plavog neba sa kraljevačkog Trga Jovana Sarića… Odletele su u smeru u kome, kad zamišljamo prelazak na stranu večnosti, zamišljamo da putuju duše ljudi… Ali, teško je zamisliti da tek tako odlaze i duše dece, mnogo dečjih duša.

Pre puštanja balona Mina Jeremić, učenica osmog razreda Osnovne škole „Braća Vilotijević“ iz Kraljeva pročitala je svoj tekst u kojem je podsetila kako je maj, sve do prošle godine, i u Srbiji bio mesec mladosti i dečje radosti.

Pogledajte VIDEO (Danka Gašić):

Taj maj zauvek je zaključao svoju radost, lepotu i mladost. Tog majskog dana, bezbrižni, veseli i žedni znanja krenuli su u školu. Nisu ni slutili da ih roditelji poslednji put ispraćaju. Ostali su nerešeni zadaci, nedovršeni crteži, projekti, koncerti. U malim glavama bilo je mnogo ideja. Mislili su da će sve zadatke rešiti, ali ni čika Dragan (Vlahović, radnik obezbeđenja u OŠ „Vladislav Ribnikar“) nije mogao da pomogne. Ispred škole – igračke natopljene suzama, cveće, sveće. Njihove učionice su sobe sećanja. Zašto ti je, dečače, smetao najbolji drug? – pitala je Mina u svom tekstu.

Ona je podsetila da je većina nas uverena da smo okruženi divnim ljudima i da mislimo kako niko ne želi da nanosi bol i tugu.

Nažalost, vreme u kome živimo nosi neizvesnost. Ispod maski krije se bes, želja za osvetom. Bacite maske mržnje! Molimo da ljubav stigne u sva srca! Probajmo da budemo neki dobri ljudi, deca, komšije, drugari, neka nas po dobru pamte!

Strahinja Petković, predstavnik Učeničkog parlamenta Mašinsko-tehničke škole iz Kraljeva pojasnio je da su u pitanju aktivnosti koje su usmerene na negovanje kulture sećanja, razvoj humanosti, empatije i tolerancije:

Okupili smo se kako bismo odali počast preminulim drugarima iz Osnovne škole „Vladislav Ribnikar“ iz Beograda. Ovde se danas okupio 21 predstavnik učeničkih parlamenata osnovnih i srednjih škola.

Strahinja Petković, Učenički parlament Mašinsko-tehničke škole, Kraljevo

Vesna Bogićević, rukovodilac stručnih saradnika Raškog okruga dodala je da je današnja aktivnost stručnih saradnika i učeničkih parlamenata organizovama povodom Dana zajedništva i sećanja na žrtve:

Aktivnost pre ove bila nam je sađenje, u znak sećanja na žrtve, 10 sadnica ispred Poljoprivredno-hemijske škole „Dr Đorđe Radić“. Inicijatori ovih aktivnosti bili su stručni saradnici, pedagozi i psiholozi koji najviše rade sa decom i pružaju im najveću podršku.

Da probamo da se setimo kako je život jedan i da se potrudimo da otvorimo vrata za ljubav, svi zajedno danas su poručili: „Bilo je, pamtićemo; bilo je, ne dozvolimo da se ponovi“.

M. M. D.