Javni uvid: Rehabilitacija Ibarske magistrale od Ušća do Raške

Za ovu godinu su planirani ozbiljniji radovi na održavanju Ibarske magistrale od Ušća do Raške i u toku je javni uvid u najvažnija dokumenta ovog projekta. Koji su radovi planirani na ovoj deonici Ibarske magistrale?

U Programu poslovanja Javnog preduzeća Putevi Srbije za ovu godinu nalazi se projekat pojačanog održavanja Ibarske magistrale u dužini od 32 kilometra od Ušća do Raške. Javna prezentacija preliminarnog projektnog rešenja biće održana u petak 8. aprila u svečanoj sali Opštinske uprave Raška u 12 časova.

U toku su i Javne konsultacije o Planu upravljanja životnom sredinom i socijalnim pitanjima tokom radova na ovoj deonici Ibarske magistrale. Sva ova dokumenta objavljena su na Oglasnoj tabli na sajtu grada Kraljeva, sajtu opštine Raška i JP Putevi Srbije. Primedbe i sugestije o Planu upravljanja žotnom sredinom mogu se uputiti JP Putevi Srbije na mejl office@putevi-srbije.rs .

U pozivu je navedeno da javne konsultacije traju 15 dana od dana objavljivanja poziva, ali nije naveden datum kada je poziv zvanično objavljen od strane JP Putevi Srbije. Na sajtu grada Kraljeva je objavljen 31. marta, pa možemo zaključiti da se primedbe i sugestije mogu uputiti do 14. aprila.

Takođe, u pozivu niti u dostupnim dokumentima nije navedeno kada bi ovi radovi mogli da počnu, ali piše da je Srbija aplicirala kod Svetske banke, Evropske investicione banke i Evropske banke za obnovu i razvoj, pa pretpostavljamo da će realizacija zavisiti od toga kada će sredstva biti odobrena.

U Planu upravljanja životnom sredinom navedeno je da se tokom radova na rehabilitaciji kolovoza Ibarske magistrale od Ušća do Raške mogu očekivati povremeni negativni uticaji na životnu sredinu i to sa ograničenim dometima na samoj lokaciji na kojoj se budu izvodili radovi u određenom trenutku. Ti negativni uticaji će biti: zastoji u saobraćaju, smanjena bezbednost na putu, stvaranje prašine, emisija gasova, kao i kratkotrajni poremećaji u biocenozi.

U dokumentu se navedene brojne mere koje će izvođač radova morati da primeni kako bi se negativni uticaji sveli na minimum, kao i plan praćenja uticaja na životnu sredinu. Negativni uticaji će biti ograničenog dometa između ostalog i zato što radovi neće obuhvatiti znatnije proširenje saobraćajnice, već će se kretati uglavnom u dosadašnjim okvirima – odnosno, kako se to navodi u dokumentu, zadržava se postojeća osovina puta.

Proširenje kolovoza se predviđa na mestima gde u postojećem stanju kada osnovna širina kolovoza i širina kolovoza u krivinama nije dovoljna“, navodi se u dokumentu. Zato Projekat ne zahteva eksproprijaciju, raseljavanje niti dugoročno narušavanje života i aktivnosti ljudi.

Evo koje će još radove obuhvatiti pojačano održavanje ove deonice Ibarske magistrale:

– Na deonici koja je ranije već rehabilitovana predviđena je zamena habajućeg sloja od asfalt betona, uz proširenje kolovoza gde je to potrebno – nedovoljna osnovna širina kolovoza, nedovoljno proširenje u krivinama i sl;

– Na delu koji nije u skorije vreme rehabilitovan, takođe je predviđena zamena asfaltnih slojeva, ali u većoj debljini;

– Izgradnja pešačkih staza tamo gde su analize pokazale da je to potrebno;

– Uređenje bočnih priključaka;

– Rehabilitacija potpornih zidova, propusta, mostova i obnova zaštitne pešačke i odbojne ograde;

– Postojeća autobuska stajališta ako ne odgovaraju sa aspekta bezbednosti saobraćaja, biće izmeštena. Predviđeno je formiranje novih stajališta gde bude bilo potrebno;

– Postojeća proširenja pored kolovoza će se urediti kako bi se obezbedilo bezbedno zaustavljanje putničkih i teretnih vozila;

– Svi postojeći priključci sporednih puteva će biti zadržani, ali će se urediti kako bi se poništio ili bar umanjio njihov negativni uticaj na bezbednost saobraćaja;

– Zadržaće se pristupi individualnih i komercijalnih objekata koji se nalaze pored puta.

Zainteresovani sva dokumenta mogu da pronađu na Oglasnoj tabli grada Kraljeva. Nažalost, nismo za sada uspeli da saznamo kada bi mogla da bude obavljeno ovo uređivanje Ibarske magistrale od Ušća do Raške, nadamo se što skorije, jer bi svakako doprinelo većoj bezbednosti saobraćaja.

R. Vesković

2 komentara za objavu “Javni uvid: Rehabilitacija Ibarske magistrale od Ušća do Raške

  1. A Raska-NP??? Najavljivala se i neka nova brza saobracajnica od Adrana do Novog Pazara.

    1. Poštovani,

      Za brzu saobraćajnicu Kraljevo – Novi Pazar prema našim saznanjima krajem prošle godine je počela izrada Prethodne studije opravdanosti sa Generalnim projektom i o tome smo pisali u tekstu Ibarska magistrala odlazi u istoriju? https://www.krug.rs/projekti/ibarska-magistrala-odlazi-u-istoriju/
      U programu poslovanja JP Putevi Srbije videli smo da je za ovu godinu predviđena izrada sledećeg planskog dokumenta.

Komentari za ovu vest su zatvoreni.