Kraljevo: Završena maratonska sednica gradske skupštine

Glasovima odbornika vladajuće koalicije usvojena i Odluka o izdavanju osam apoteka čije su odlaganje tražili predstavnici opozicije; sutra počinje prikupljanje potpisa za referendum kojim se traži njeno ukidanje

Posle pet dana rada večeras je završena osma sednica gradske skupštine sa brojnim dnevnim redom i važnim odlukama, ali je najvažnija bila ona koja se ticala namere vlasti da donese Odluku o izdavanju u zakup osam apoteka u lokalima koji su nekada bili vlasništvo Apotekarske ustanove, a sada su u vlasništvu Grada Kraljeva.

Svih pet dana pričalo se o ovoj temi, jer su na dnevnom redu, između ostalog, bili i izveštaji o završnom računu budžeta, kao i rad gradskih ustanova (pa tako i Apotekarske ustanove Kraljevo), ostavka sada već njenog bivšeg direktora Ivana Divca i izbor v.d. direktorke.

Opominjala je opozicija odbornike vladajuće koalicije da oni koji glasaju za ovakvu odluku „neće biti odgovorni samo kao članovi stranke, već svako od njih kao čovek, imenom i prezimenom zbog toga što je uništeno nešto što u Kraljevu trajalo 145 godina i preživelo čak i izazovnija vremena“.

Pravo da se obrati dobila je i Danijela Manić, diplomirana farmaceutkinja i načelnica apotekarskog ogranka Ribnica koja je u svom vrlo emotivnom govoru navela da su pogrešne tvrdnje da 31 apoteka ove ustanove od čega je 12 seoskih, posluju sa velikim gubicima. Ona je istakla da su odgovornim poslovanjem u prethodnim godinama sačuvali sve seoske apoteke koje ne mogu rentabilno da posluju.

Apotekarska ustanova je od 2009. godine, kada su osnivačka prava nad ustanovama prešla na Grad, funkcionisala bez pomoći grada sve do prošle godine. Prošle godine smo se obratili za pomoć, jer su privatizacijom apoteke kod bolnice, koja je donosila 20 odsto celokupnog prihoda Apotekarske ustanove, nastale teškoće. Mi i dalje poštujemo pozitivno, ali to nije dovoljno, zbog prošlogodšnjeg i povećanja zarada u javnom sektoru od 1. januara ove godine. Mi smo ustanova od javnog značaja i smatramo da ona treba da opstane, a za to nam je potrebna pomoć grada u visini manjoj od jednog procenta gradskog budžeta (oko 40 miliona dinara, primedba autora).

Manić je dodala da bi opstajanje Apotekarske ustanove značilo i da građani iz seoskih sredina neće morati u grad po lekove, a da će im, u slučaju zatvaranja apoteka na selu malo značiti što imaju seoske ambulante.

Odluku o izdavanju u zakup samo jednom privatniku na 10 godina sa mogućnošču produženja (kako se u Odluci precizira) zaposleni u Apotekarskoj ustanovi i više od 18.000 građana Kraljeva koji su potpisali peticiju vide kao uvod u gašenje ustanove, ali  je ona večeras usvojena sa 39 glasova za i 27 glasova protiv (glasovi odbornika opozicije).

Odluka je, doduše, usvojena sa dva radna zaključka da u uslove treba uneti zahtev da zakupac obezbedi noćno dežurstvo u jednom od svojih objekata i da omogući proizvodnju preparata koji su i do sada pravljeni u ovoj ustanovi.

Zaposleni u Apotekarskoj ustanovi još 25. aprila zatražili su overivače za prikupljanje potpisa za raspisivanje referenduma, ali su uh dobili tek danas, pap če, kako saznajemo – prikupljanje potpisa krenuti sutra u 10 časova u apoteci Centar na Trgu srpskih ratnika.

Tokom diskusija na temu Apotekarske ustanove često su se, tokom pet dana skupštinskog zasedanja čuli zvižduci koji su dopirali do skupštinske sale.

Opozicija je na ranije ignorisanje zasedanja odbornika vlasti koji se sedam puta nisu pojavili u sali dok je raspravu o ovoj temi tražila opozicija, uzvratila tokom ove sednice opstrukcijom, diskusijama, replikama, primedbama na navodne povrede Poslovnika, potom prebrojavanjem glasova prozivkama.

Bilo je i predloga da se tema odloži za mesec, dva, dok se dogovorom ne pronađe najbolje rešenje za apoteke, a javni interes stavi izbnad svega. Jer, kako se čulo od odbornika opozicije, „ima i drugih ustanova i javnih preduzeća koja dobijaju velike subvencije iz budžeta, pa se niko nije zapitao jesu li kao takve gradu potrebne“. Kako su naveli, njih niko nije uspeo da ubedi u opravdanost namera lokalnih vlasti koja je svoju odluku o potrebi izdavanja apoteka zbog nerentabilnosti zasnovala na, kako se moglo čuti, podacima izveštaja iz januara 2023. godine. Međutim, vladajuća većina je sve predloge, kao i onaj da se ova tačka bar skine sa dnevnog reda ove sednice – otćutala.

Izvestilac po ovoj tački dnevnog reda bio je gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić, a ne Miloš Ugrenović koji je kao član Gradskog veća zadužen za rad sa ustanovama.

Terzić je naglasio da se uglavnom slaže sa iznetim problemima koje je u svom govoru navela Danijela Manić, ali da se razliku u načinu rešavanja tih problema. Ovde se, kazao je on, „ističe nekakav privatni interes i nesumnjivo je da on postoji, ali ne od strane nekoga ko želi da izdavanjem ovih objekata uveća prihodnu stranu budžeta grada Kraljeva, već od strane onih koji tamo primaju zarade koje uopšte nisu male“.

Kao član Gradskog veća koji nema pravo glasa na skupštini (jer nije odbornik), Ugrenović (SPS) se u svom govoru ogradio od donošenja odluke podvlačeći da nije bio pozvan ni na jedan od sastanaka gradonačelnika sa članovima Upravnog odbora Apotekarske ustanove od kojeg je i potekla inicijativa o izdavanju osam apoteka na atraktivnim lokacijama u zakup.

Posle usvajanja Odluke kojom se preciziraju uslovi o izdavanju osam apoteka, svi odbornici opozicije napustili su skupštinsku salu. Deo zaposlenih u Apotekarskoj ustanovi i odbornika opozicije sačekao je, po okončanju sednice, izlazak iz zgrade gradonačelnika Terzića i ispratilo ga zvižducima i uzvicima negodovanja.

Na ovoj sednici usvojeni su i svi godišnji izveštaji o poslovanju i finansijski izveštaji svih ustanova. Novi direktor JEP „Toplane“ postao je Dragan Vulić Cane, pošto je prethodni direktor Aleksandar Nestorović razrešen sa te funkcije, a nakon Vulićevog razrešenja sa mesta direktora JKP Pijaca, na to mesto imenovana je Jelena Stamatović. Novi vršilac dužnosti direktora Centra za socijalni rad je Vladimir Đoković, Sportskog centra “Ibar” Srećko Bojanić, a v.d. direktorka Apotekarske ustanove Kraljevo postala je Lidija Torlaković.

Samo jedna tačka dnevnog reda usvojena je jednoglasno, glasovima svih 66 prisutnih odbornika, a to je – Odluka o ostvarivanju prava na naknadu troškova za vantelesnu oplodnju kojom se produžava ostvarivanje tog pravo za žene koje imaju do 50 godina (ranije do 45).

Na zahtev trećine opozicionih odbornika u međuvremenu je zatražena i posebna skupštinska rasprava na temu kontrole kvaliteta vazduha. Ta sednica je, shodno propisima, zakazana za sutra (sreda, 29. maj) u 9 časova, ali ona, najverovatnije, kao ni prethodne tri sednice sazivane na zahtev opozicije – neče biti održana.  

     M. M. D.

3 komentara za objavu “Kraljevo: Završena maratonska sednica gradske skupštine

  1. Razjebaše i pokradoše grad i državu, na vlasti se održavaju lažima i muljanjem, a neko očekuje privilegije za borce, 25 godina posle rata…

  2. Pa jel usvojiše više Privilegije za borce….besplatan bazen, pozorište parking….kad ćete to da usvojite….Najavio gradonačelnik od Nove godine 2024. i ništa….šta se čeka….svi ostali gradovi odavno uveli privilegije…popuste za komunalije, infostan, besplatne knige za decu boraca….
    Šta čekate više obrornici i većnici.?…Kad će to gradonačelniče?

    1. Чекају да рикнемо, па ће да усвоје!

Komentari za ovu vest su zatvoreni.