Četrnaest godina od noći kada je zemljotres Kraljevo podsetio na – moć prirode (VIDEO)

Kada se zemlja na teritoriji Kraljeva snažno zatresla tog 3. novembra 2010. tačno u 2.06, Kraljevo je, gotovo u sekundi postalo grad zbunjenih, još sanjivih i preplašenih ljudi. Prvi udar od 5,4 Rihtera odneo je dva života, a mnogima domove i miran san. Oštećeno je, kako je kasnije procenjeno, oko 15.000 objekata, a povređeno oko 150 ljudi.

Nepunu godinu kasnije završena je uspešna akcija obnove „Kraljevo pod krovom“, tokom koje su podignute 463 nove montažne kuće, a oko 1.500 porodica čije su kuće bile teško oštećene dobilo je novčanu pomoć za projekte i materijal neophodan za konstruktivnu sanaciju.

Vlasnici lakše oštećenih objekata, njih oko 11.500, dobili su su nadoknade čija je visina zavisila od procenjene štete, konstruktivno su sanirane 32 zgrade, sredstva za popravku dobilo je i oko 7.000 vlasnika stanova, obnovljene su 32 škole.

Nakon zemljotresa Kraljevo je dobilo više od 2,7 milijardi dinara, dok je u materijalu i robi doznačeno oko 550 miliona dinara.

Namenski račun za sanaciju posledica zemljotresa ugašen je 2012. godine, a grad je preuzeo obavezu da finansira završetak sanacije objekata obuhvaćenih zaključcima Štaba za vanredne situacije.

Rešavanje problema stanara u zgradama koje su tzv. Projektom urbane regeneracije u Dositejevoj ulici posle zemljotresa bile predviđene za rušenje, počelo je tek 2018. godine. Tada je najavljeno da bi novi stambeni blok sa 366 stanova trebalo da bude završen do 2023. godine, jer od projekta Urbane regeneracija Dositejeve ulice zavisi više od hiljadu ljudi koji od zemljotresa žive u teško oštećenim zgradama.

Pre tri godine završena je – tek prva zgrada od četiri planirane, a u toku je izgradnja druge.

U rekonstrukciju Internističkog bloka Opšte bolnice „Studenica“ posle zemljotresa je uloženo oko 90 miliona dinara, a nova zgrada Zavoda za javno zdravlje, koji je zbog teških oštećenja u zemljotresu morao da bude srušen, konačno je 2022. godine završena i – useljena.

Najveći deo objekata koji su u zemljotresu 2010. bili lakše ili teže oštećeni, obnovljen je u prvih godinu dana. Za ovih 14 godina nije izgrađena nova zgrada Muzička škole (stara je srušena), pa su ova i Umetnička škola i dalje – u podstanarskom statusu.

Senku na uspešnu obnovu Kraljeva, početkom maja 2013. bacio je novi „potres“. Zbog sumnje da su zloupotrebom službenog položaja u pomenutoj obnovi sebi i drugima pribavili nezakonitu dobit uhapšeno je 16 lica na čelu sa, u to vreme već bivšim gradonačelnikom Ljubišom Simovićem.

Tokom istrage, osumnjičenima je omogućeno da se posle par meseci brane sa slobode. Kako se suđenje odužilo, „presude“  optuženima u međuvremenu je izricala čaršija, pojedini lokalni, pa i viši političari. Jedan od optuženih, nažalost, preminuo je pre kraja suđenja, a 27. februara 2020. godine – za sve optužene za malverzacije tokom izgradnje kuća posle zemljotresa u Kraljevu, i Apelacioni sud doneo je – oslobađajuće presude.

– Bio sam sve vreme uveren da će dokazi pobediti i to se obistinilo, a posebno sam srećan što su svi oni koji su učestvovali u pomoći našim sugradjanima, posle sedam godina patnje njih i njihovih porodica konačno dobili satisfakciju. Verovao sam da će pravosuđe pokazati hrabrost i nezavisnost – reči su kojima je bivši gradonačelnik Kraljeva Ljubiša Simović prokomentarisao 2019. godine prvostepenu presudu kojom je Viši sud u Kraljevu tada odbacio žalbu tuzilaštva i oslobodio optužbi njega, nadzorni organ i odgovorna lica ili vlasnike konzorcijuma firmi koje su izvodile radove na gradnji kuća tokom obnove Kraljeva.

Nema dokaza da su optuženi zloupotrebili svoje položaje i oštetili gradski i republički budžet“, navedeno je u odluci predsednika sudskog Veća, koju je Apelacioni sud, odbacivši žalbu tužilaštva kao neosnovanu – potvrdio.

Apelacioni sud tada je presudio da je investitor, odnosno Grad Kraljevo, dužan da optuženim izvođačima radova isplati oko 19 miliona dinara, bez kamate, jer je, prema nalazu veštaka utvrđeno da su naknadni radovi iznosili 49 miliona dinara, a manjkovi oko 30 miliona dinara.

Zemljotresa se danas svi sećaju uz obavezno „ne ponovilo se“, iako je – posebno u novembarskim danima, u Kraljevu još uvek sveže sećanje na tu noć kada smo opomenuti da je preventiva jedini način da posledice zemljotresa budu blaže, zato što nauka još nije napredovala toliko da može da predvidi vreme kada će se zemljotres dogoditi.

BONUS VIDEO:

          M. M. D.